Автор Тема: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)  (Прочитано 24827 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11926
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #195 на: Јули 01, 2022, 12:38:55 pm »
За евиденција

Две години 14000 километриГодишен сервис - втор: 12383 денари

Софтверски апдејт за навигација. Има доста промени на UI.
Ги направија некои работи полесно да се селектираат во споредба со порано како на пример селекција на брзина колку да дува климата.

Исто кабинското светло има акција за промена од страна на Шкода. Отворен е протокол, чекам да ме викнат да го сменат.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19801
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #196 на: Јули 01, 2022, 13:53:04 pm »
Што да сменат на кабинското светло? Ледови да стават?

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 310
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #197 на: Јули 01, 2022, 14:12:53 pm »
Годишен сервис - втор: 12383 денари
Очекував поевтин втор сервис :)
Менуваат нешто плус? Или стандарден како првиот?

Софтверски апдејт за навигација.
Прекинав да ја користам уште на почетокот, кога поминував низ Тетово, за на Шапка, ме однесе низ некои тесни улучки нагоре, без можност за разминување, на места дури и тешко за поминување...

селекција на брзина колку да дува климата.
Не користиш auto?
Кај мене е со 3 зони, отпочеток користев мануелно подесување на дувања и слично... од кога преминав на ауто е топ. Уклучуваш, ако е топло/ладно, вентилаторот дува турбо, како што се доближува до посакувана температура забавува со дување... единствено што корегирам, а и тоа многу ретко плус/минус 1-2 степени.... или тие позади сами си местат поинаква температура, ако им смета дувањето во нозе...


Исто кабинското светло има акција за промена од страна на Шкода. Отворен е протокол, чекам да ме викнат да го сменат.
Имаше ти проблем со него?
Сега нешто читав, некои пријавувале негово треперање, само уклучување/исклучување....
Јас сум немал проблеми со него.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11926
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #198 на: Јули 01, 2022, 14:25:00 pm »
Да имав проблем со рандом палење гасење. Пријавив оддамна. Повеќе луѓе како што гледаш пријавиле и ќе прават промена.

Климата, не знам бе имам некоја навика јас да си ја погодувам. Можда треба и јас да почнам ауто да користам.

Плус ставка беше 300 денари батерија на овие 12383 шо значи 12000 е. Стандардот сервис ,филтри комплет и масло.

Штопната 350 е годинава 😎😅

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1741
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #199 на: Јули 03, 2022, 10:00:59 am »
Кога зборувате за кабинско светло, мислите на светлата на кровниот модул? Има recall официјален или само по пријава?  :o

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7693
 • Хорска Секција
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #200 на: Јули 03, 2022, 10:44:18 am »
На чипосување не ли ја носиш?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11926
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #201 на: Јули 03, 2022, 10:58:09 am »
Кога зборувате за кабинско светло, мислите на светлата на кровниот модул? Има recall официјален или само по пријава?  :o

Има официјален recall за сите.
На чипосување не ли ја носиш?

Гледам и такви опции. Некаде 180-185 КС се добиваат stage 1. Не ми се носи било каде. Башка не знам како ќе е со гаранција на мотор (имам уште 3 години фабричка)

Се уште се мислам за oil catch can, иако наводно немало да има проблем кај оваа генерација Gdi ама шо знам.

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1089
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #202 на: Јули 03, 2022, 16:56:24 pm »
Едвај чекаат да направиш ремап за да ти кажат дека гаранција НЕ ВАЖИ! Ако сакаш сериозно добар ремап АПР. Jaс кога прашував и за Камикот лани, се уште немаа за 1.5 тси.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8280
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #203 на: Јули 03, 2022, 17:55:14 pm »
A kako bi znaele deka imash napravemo remap ako ne im kazes. Primer imash remap. Ti crknuva kompresor na klima. Odish da go zamenat vo garanten rol. Proveruvaat remap?

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1089
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #204 на: Јули 04, 2022, 17:00:37 pm »
Кој знае може ќе видат може не. Ама ако видат немаш гаранција веруј... Ја коа би бил на нивно место така би играл. А еве мене на обичен редовен сервис, се што имав дополнително уклучено, го исклучиле... па морав пак со тоа обд-то.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16578
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #205 на: Јули 04, 2022, 18:13:01 pm »
Не исклучуваат ни вклучуваат ништо, само апдејтираат софтвер кој во default settings ги има исклучено опциите што ти си ги вклучил.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 64
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #206 на: Јули 05, 2022, 09:49:17 am »
A kako bi znaele deka imash napravemo remap ako ne im kazes. Primer imash remap. Ti crknuva kompresor na klima. Odish da go zamenat vo garanten rol. Proveruvaat remap?

Доволно е да ја врзат на софтвер за дијагностика, одма ќе каже дека параметрите се надвор од опсегот на фабричките :) Нови возила прилично сум сигурен дека секоја промена на параметри ја запишуваат на борд компјутерот и тоа со точен датум кога се регистрирани нови параметри (за да не можеш со piggyback tunes па кога идеш на сервис само да го извадиш). Бар БМВ така прават, најверојатно и другиве.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8280
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #207 на: Јули 05, 2022, 16:48:36 pm »
Da beshe taka mnogu raboti ke sreduvaa ama cisto se somnevam

Отсутен BZ

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 18
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #208 на: Јули 27, 2022, 15:27:13 pm »
Кој знае може ќе видат може не. Ама ако видат немаш гаранција веруј... Ја коа би бил на нивно место така би играл. А еве мене на обичен редовен сервис, се што имав дополнително уклучено, го исклучиле... па морав пак со тоа обд-то.


Што ОБД користиш и какви промени имаш направено, јас барав да видам дали некој воопшто има во МК што прави такви промени и дали со тоа би се изгубила гаранцијата.
Сега барам да купам за сам да имам можност да си направам па затоа те прашувам за совет што користиш и какви промени може да се направат.
 

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1089
Одг: Skoda Octavia (A8) - 1.5 TSI EVO (2020)
« Одговори #209 на: Јули 28, 2022, 12:30:42 pm »
https://obdeleven.com/en/
Што можеш да направиш зависи од колата. Кај мене на супербот имаше доста работи што може дури и сериозни дополнителни опции. Камикот на пример не можеше скоро ништо, само некои глупи стварчици. На пример за опцијата читање знаци ми викаше дека камерата што ја има не подржува...