Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148895 пати)

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3541
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1395 на: 23 Август 2023, 21:38:54 pm »
Кога ќе купиш нов автомобил нема да мора да седнуваш во скинато седиште. Некои нешта се непроценливи.
и ке ти троши 4 литри уље на 10.000 км
На 50000км ке смениш турбина
На 120000 км ке извадиш дпф....
Јебемти во ново возило


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пасат 2.0 тди?
Фиат дукато


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8825
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1396 на: 24 Август 2023, 12:42:23 pm »
Fiat ne se racuna za novo :)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1397 на: 24 Август 2023, 15:45:02 pm »
Уживај си @balanar во количето и ич не се замарај за коментари. Знам дека има доста коментари од типот зошто вложуваш, дали вреди да вложуваш во стара половна кола и слично, ама тоа ти сам треба да си одлучиш. Па макар и да ја продаваш добро е да ги наведиш дефектите (ако ги има) на потенцијалниот купувач. Јас купив кола "100% исправна", ама од старост си откажува - црева, кабли, електроники и така натаму, сепак голем број од тие делови се нормални потрошни делови за возило старо над 10 или 20 години.
Единствен коментар од мене би бил само маслото порано да го менуваш, кога веќе даваш пари народски кажано по глупости, не губиш ништо ако смениш масло 2-3, па и 5 илјади порано (да не надминиш 10к), исто и за тоа сам си одлучуваш.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1398 на: 09 Септември 2023, 08:27:37 am »
По критските плажи и клисури:

Како изгледа обратно:и на мапа:


« Последно менување: 09 Септември 2023, 08:32:58 am balanar »

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8825
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1399 на: 09 Септември 2023, 08:28:53 am »
Pazi Kritjanite se teshki patrioti od nekoja nepoznata pricina za mene. Duri i premnogu informirani na vremeto bea za Grcko Makedonskite problemi

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1400 на: 09 Септември 2023, 11:01:50 am »
Нема гајле Баланар со жена е таму, лошо  е ако си сингл и да се клаваш по женски. Будал народ се, се ќе те обесат за чопот овиснат на пристаниште  :D А и  како браќата кај нас се,  крвна одмазда е редовна појава.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1401 на: 05 Октомври 2023, 09:47:33 am »
Клабери, препорачајте каде да ги сменам/ставам нови квалитетни фолии (со добар избор на нијанси) за штоповите.
Во Штип потешко да најдам...

Имено, колава има фолии на штоповите (дискретни, не се баш темни и мене ми се допаѓа нијансата) откако ја купив. Периодов забележав дека се потемнети доста на горниот дел и продолжуваат.
Вчера пробав да ги извадам на краевите ситно, ама се кршат/ронат како пластика и се откажав. Фен ќе ми треба за да ги извадам воопшто?

Kако беше кога ја купив во 2020-та:Kaко беше во мај годинава:


Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1402 на: 12 Октомври 2023, 19:23:38 pm »
Да си одговорам сам на прашањево.

Денес отидов до локален мајстор што лепи фолии, ги извади со индустриски фен.
Ги пребриша со бензин отпосле заради лепилото, па ги пребришавме крајно со средство за стакло.

Разликата е W O W.
Леонов прогледа од задната страна.

Цена на зафатов - 300 денари.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1403 на: 12 Октомври 2023, 19:32:45 pm »
700еур плус вредност доби колата.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4095
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1404 на: 12 Октомври 2023, 19:47:05 pm »
100 пати подобро вака него со тоа потемнетата фолија. Уствари, која е поентата на фолија на штопови? Затемнување?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1405 на: 12 Октомври 2023, 19:48:22 pm »
100 пати подобро вака него со тоа потемнетата фолија. Уствари, која е поентата на фолија на штопови? Затемнување?

Појма немам, вака ја купив 2020-та и ОК изгледаше додека не земаа да горат од пред некој месец. А кога биле ставени - не знам.
Во сообраќајната има атест од 12.2018 за фолиите на задните стакла, претпоставувам и ова е тогаш ставено.

Имаше интересна нијанса на темно:


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1406 на: 12 Октомври 2023, 20:28:19 pm »

Цена на зафатов - 300 денари.
Однеси им на дечките утре и по 2 лименки пиво! Заслужиле за убавиниве што ти ги напраиле :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1407 на: 12 Октомври 2023, 20:31:04 pm »

Цена на зафатов - 300 денари.
Однеси им на дечките утре и по 2 лименки пиво! Заслужиле за убавиниве што ти ги напраиле :)

Оставив 500-ка јас, срам ми беше да оставам 300 :)
Се помачија малку...

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1408 на: 12 Октомври 2023, 20:59:30 pm »
 На претходната кола прво нешто шо напрајв беше ова. Арно лесно излегваше фолијата. Брато имаше и внатре на сите светла излепено.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1409 на: 12 Октомври 2023, 22:22:09 pm »
Одлично, среќа потемнеле :)

Јас не би ставил повторно...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk