Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148886 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2566
 • Слобода или смрт
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1380 на: 23 Август 2023, 10:09:34 am »
Кога ќе купиш нов автомобил нема да мора да седнуваш во скинато седиште. Некои нешта се непроценливи.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1381 на: 23 Август 2023, 10:12:01 am »
Кога ќе купиш нов автомобил нема да мора да седнуваш во скинато седиште. Некои нешта се непроценливи.

Koга го купив Леонот - седиштето не беше скинато, ако алудираш на тоа.
А алудираш.

Која ти е поентата на „посочувањето“ уствари?
Денес сме август 2023, Леонот беше купен во јули 2020-та. За три години и после 50.000km - разни срања се случуваат и на голем дел нови коли.
Додуше, за три години и твоите постови на форумов се поглупи и што сега?

Не ве разбирам стварно одредени членови.
Или тролате или до толку сте мизерни во животов. Се однесувате како никој овде од форумов да не сака да вози кола од фабрика.
Ненормална работа и лечење комплекси.
« Последно менување: 23 Август 2023, 10:31:29 am balanar »

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1017
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1382 на: 23 Август 2023, 10:35:03 am »
@balanar  ти па многу си клаваш на срце кој шо рекол и како рекол, терај си шо те боли стапот. Јас пишам  на форумот за дефеци и трошоци чисто за јас да знам кога и шо сум сменал.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2566
 • Слобода или смрт
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1383 на: 23 Август 2023, 10:56:29 am »
Каква демагогија.

Да пресметаме и кој што јадел за време на тие 50.000 км?

Нормално дека рачунаме 50.000 без регистрации и гориво.

И ти зема и така пластично му ги пресмета на човекот трошоците, иако во нив се пресметани истите редовни сервиси што јас ти ги пресметав на тебе :) Ако кај него има ситни дефектчиња што влечат пари, кај тебе тие се заменети со камата, која секогаш била и секогаш ќе биде трошок.

По таа филозофија, ти за 50.000 километри имаш потрошено повеќе пари од него :)

Поентата ми е, со туѓ к*р лесно се млатат коприви, џабе му ја правиш математиката кога нити му ја знаеш ситуацијата, нити му го знаеш џебот.


А што ако имаш и камата односно половната кола си ја купил на кредит плус трошоци за ситни дефектчиња?

Присутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6928
 • хаУс мајстор
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1384 на: 23 Август 2023, 11:00:08 am »
Ве гледам загрижени за @balanar , основајте друштво и помогнете му финансиски за следните "дефекти" и сервиси.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1385 на: 23 Август 2023, 11:04:40 am »
А што ако имаш и камата односно половната кола си ја купил на кредит плус трошоци за ситни дефектчиња?

Ете таа математика ти ја оставам на тебе, честити царе. Сеа за сеа @Mikius "води" по потрошени пари на 50.000 километри, кога ќе пресметаш ова другово - пиши.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6129
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1386 на: 23 Август 2023, 12:01:23 pm »
Легендата вели Микиус уште ги вози фабричките гуми, пошто 0 трошоци.  ;D

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8825
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1387 на: 23 Август 2023, 12:02:54 pm »
Ednostavno vozilovo na balanar od pocetok beshe so somnitelna istorija coekot za razumni pari go odrzava i vozi.

Не ти го разбирам ова.

Леонов немал поголеми дефекти и трошоци, за каква сомнителна историја збориме?
Или да ги извадам од Fuelio сите ставки што е променето, па да ја процениме „сомнителната историја"?

Некако одредени членови овде пробуваат да остават впечаток дека Леонов бил крш пред да го купам и дека уште е. Не знам поради кои побуди.
Овој наратив воглавно го фура игнорираниот искомплексиран деген, а неколку членови се надоврзуваат.

Mislev na toa so za kratko vreme mnogu sopstvenici smenil, taka Mislam deka imashe pisano na pocetok.
Najverojatno odredeni problemi koi gi imashe bea prikrieni. Nishto losho sonogled na toa kako se preprodavaat koli.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6129
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1388 на: 23 Август 2023, 12:09:12 pm »
Најпресен пример за сомнителна историја е тоа дводелното црево за антифриз.
Освен ако купиш нова кола и сам си ја сервисираш никогаш не можиш да бидиш сигурен за ништо.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8825
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1389 на: 23 Август 2023, 12:11:03 pm »
Isto i ova so toj bypass, jas bi go vratil ako e mozno na factory settings sigurno ne e preskapo

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1390 на: 23 Август 2023, 12:39:42 pm »
Isto i ova so toj bypass, jas bi go vratil ako e mozno na factory settings sigurno ne e preskapo

Treба да побарам целосно црево од растурен Леон.
Тоа понатаму.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1391 на: 23 Август 2023, 13:32:13 pm »
@Mikius neznam so sakash da pokazes i dokazes. Sekako deka nova kola da si kupish e najdobra opcija. Ne sekoj moze da si dozvoli i sekako lugevo imaat i drugi potrebinosven najgolem del od primanja da im odat na kredit na kola.
Nema nikakva finansiska logika deka stara ke te koshta poveke od nova, osven neznam kakov defekt da te strefi pa da treba nekoj ogromen zafat da pravish. Se znae shto e poeftino i se znae deka se ocekuvaat neplanirani odrzuvanja vo sporedba so nova kola.

I nema vrska kolku pominal i kolku e stara kolata, jas licno vo izminatite 5 godini prodadov 2 koli po 11 god stari koi bea kupeni novi so po 150 do 180k km pominati lugeto so gi kupija use se prezadovolni.

Ednostavno vozilovo na balanar od pocetok beshe so somnitelna istorija coekot za razumni pari go odrzava i vozi.

Koj saka so saka moze da si kupi so ogled na toa koi mu se moznostite inace da sekoj da ima bi kupil novs kola duri i ovie so vikaat deka ne sakaat nova.
Мене кола да ми цица еден летен одмор, ќе купам точак и со автобус ќе патувам ;D
Но најстрашно е што немам ниту време, ниту нерви да дремам по сервиси, тоа ми уште подрагоцено од 2-300 евра рата за кредит.
Всушност, ратата не ја перцепирам како трошок, туку како инвестиција за мирна глава. Седнуваш, палиш и возиш кај сакаш, кога сакаш и не се чудиш на мајмунлаците од страна на претходните сопственици.

Ете, тоа ми е главната поента :)

А успат малку го нервирам Баланар бидејки е многу вулгарен кон мене :) а згора и му должи на искомплексираниот деген 1000 за замаецо🤪

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1392 на: 23 Август 2023, 13:52:00 pm »
@balanar  ти па многу си клаваш на срце кој шо рекол и како рекол, терај си шо те боли стапот. Јас пишам  на форумот за дефеци и трошоци чисто за јас да знам кога и шо сум сменал.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Ти не влегуваш во обичните смртници, ти си со алфа :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3541
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1393 на: 23 Август 2023, 21:24:35 pm »
Кога ќе купиш нов автомобил нема да мора да седнуваш во скинато седиште. Некои нешта се непроценливи.
и ке ти троши 4 литри уље на 10.000 км
На 50000км ке смениш турбина
На 120000 км ке извадиш дпф....
Јебемти во ново возило


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1394 на: 23 Август 2023, 21:38:32 pm »
Кога ќе купиш нов автомобил нема да мора да седнуваш во скинато седиште. Некои нешта се непроценливи.
и ке ти троши 4 литри уље на 10.000 км
На 50000км ке смениш турбина
На 120000 км ке извадиш дпф....
Јебемти во ново возило


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пасат 2.0 тди?