Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148395 пати)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1275 на: 11 Мај 2023, 08:45:30 am »
Прв проблем е што колата е неупотреблива два до три дена, ако се одлучи за Марко. Зошто? Затоа што закажува термин - правиш што правиш, воланот мора да биде кај него на таа дата. Истиот ден го сработува и го враќа по карго, ако го добил по карго (каргото му било преку патот, демек). Утредента го имаш воланот.

Втор проблем е цената. Од 70 на 100 евра покачување, мислам дека е премногу. Сака мајсторија, не дека не, но процентот на покачување е многу. Но, ради тоа што тоа работата која најмногу ја допираш во колата и цело време ти вади очи пред фацата, вреди и 100 евра да се дадат.

Трет проблем е одржувањето. Сака многу редовно, пошто каков и да е материјалот, не е поквалитетен од ОЕМ.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1276 на: 11 Мај 2023, 09:10:14 am »
100€ за претапацирање на воланот.

Менувачот (топчето) било малку проблематично за вадење, јас не би го правел воопшто. Кај мене долната кожичка е ОК, горе е избледеана кожата кај ознаките за брзини.

Ууууу... 70 евра беше.

Па вика: 80 за поевтина варијанта, 100 поскапата.
Претпоставувам дека е до квалитетот на кожата/марката? пошто му кажав дека сакам перфорирана лево и десно, релјефна горе и доле (фабричкиот е ваков).
« Последно менување: 11 Мај 2023, 09:16:01 am balanar »

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1673
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1277 на: 11 Мај 2023, 09:14:16 am »
мене тоа нај ме кочи, вадењето волан итн иначе бев решен ако можеше идам од сабајле на термин ја оставам колата вади он волан се врткам низ градот таму цел ден и вечерта да си ја земам, кај мене е гумен воланот па кога земав да го зачистам убаво кога земав четка се чудев све што исколи на крпата а онака стандардно прсни пребриши ни 10% не покажуваше таква прљавштина

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5130
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1278 на: 11 Мај 2023, 09:53:03 am »
Поарно барај си половен зачуван, по странство ако нема кај нас,  може и поефтино ќе поминеш, второ,  колку сака нека е мајстор било кој кај нас,  сите истата ебиветер "кожа"  ја користат, мека  безвезна гранулација/кожа со најнизок квалитет.  Е не му плаќам 100е за нешто со алибаба квалитет за нијанса поелегантно зашиено од навлака на волан.
Трето, ако не е мн оштетен расчачкај малце јутуб за средства и материјал, како да ја вратиш кожата назад и вероватно ќе ти истера поќе него ова фуш кожата, шо ќе јави знаци за некоја година.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1279 на: 11 Мај 2023, 13:40:55 pm »
Ќе почека малку воланот, барем до есен/зима.
Поприоритетно ми е возачкото седиште да се претапацира наредниот месец, грдо е вака поткинато/искинато и ме нервира многу повеќе од воланот.

Денес исплатен и кредитот (потрошувачки) што го земав за да ја купам колава. Ги платив последните 2 рати во една, ми скурчи веќе.
400.000 денари кредит, земен на три години, месечно рата по 12.200. Камата некаде имав 44000 денари, ако не се лажам.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54839
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1280 на: 11 Мај 2023, 13:42:48 pm »
Седиштето дефинитивно е приоритет.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1281 на: 25 Мај 2023, 23:12:03 pm »
Клабери, нешто ме чешка газето да ставам Андроид мултимедија пред летниов период. За ова се токмам уште откако ја купив колава. Со оглед на тоа дека сум IT geek, ми здосади фабричково радио.
Предложете каде да прашам.

Знам за овие три, прашував полани:

https://www.facebook.com/voxcentar (Vox-Centar, Скопје)
https://www.facebook.com/profile.php?id=100031660656106 (Car Audio M.A, Скопје)
https://www.facebook.com/NSoundGV (N Sound, Гостивар)

Првите ми делуваа попрофи, меѓутоа имаа доста повисоки цени, а слични мултимедии (1/16 или 2/32GB. Имаа и доста скапи 4/64).
Вториов (Марио се вика дечкото) ми делуваше ОК со пристојни цени.
Третите беа исто ОК, со средни цени.

Предложете ако имате некоја идеја. Сакам да ставам некоја ваква (со физичко копче за гласност):илиДа биде барем 2 со 32 гига, Андроид барем 8ца, да има BT/AUX/USB, па и пожелно е да има слот за SIM картичка.
Се мислам да ставам и рикверц-камера, но да не биде од оние што покажуваат кон небото.

Колава има фабричко RCD310 кое планирам да го чувам, барем додека е колава во мене.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1282 на: 25 Мај 2023, 23:45:25 pm »
Препорака за Марио.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1283 на: 25 Мај 2023, 23:57:41 pm »
Препорака за Марио.

Да, а?
Си имал соработка со него?

Малку ми е страв од овие кинескиве Андроиди, да не троши струја во standby и слични срања...

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1284 на: 26 Мај 2023, 00:12:50 am »
Со Марио имавме голема соработка поточно преку Hobby Tomy и дечкото е сосема коректен. За цени не коментирам секој си го цени својот занает, но тоа што ќе го сработи е на место.
Досега не се случило да троши енергија во standby.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1285 на: 26 Мај 2023, 00:44:45 am »
Со Марио имавме голема соработка поточно преку Hobby Tomy и дечкото е сосема коректен. За цени не коментирам секој си го цени својот занает, но тоа што ќе го сработи е на место.
Досега не се случило да троши енергија во standby.

Го знам Hobby Tomy, сограѓани сме хаха
Ќе му пишам баш утре на Марио, ако има соодветен модел за она што го барам:

2GB/32GB
Android 10+
радио со RDS
CAN Bus поддршка за командите на волан
CAN Bus поддршка за задните паркинг сензори
BT hands free (со микрофон) + BT audio
USB
GPS
MirrorLink/Android Auto
задна паркинг камера
слот за SIM картичка (опционално)


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5742
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1286 на: 26 Мај 2023, 08:16:11 am »
Еве.
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4490179

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Xristijan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1287 на: 26 Мај 2023, 09:47:32 am »
Jas si naracav sam od Ali, kaj niv bese 10500den jas go kupiv 4300den istoto od Ali, ama imase zezancija so kabel eden falese, ovde nemozev nigde da go najdam pa pak od Ali naracuvav kabel duri stigna 2 meseci se zaebavav.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
« Последно менување: 26 Мај 2023, 10:15:08 am Xristijan »

Присутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1288 на: 26 Мај 2023, 10:06:29 am »
А во дог имаш видено?

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1289 на: 26 Мај 2023, 13:40:09 pm »
Дали твојата кола, фабрички доаѓа со мултимедија? (некое ниво на опрема) пример, да купиш рцд330, рцд360. plug and play би било.
Никогаш не вели никогаш.