Автор Тема: Совет за телефон  (Прочитано 87429 пати)

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Совет за телефон
« на: 15 Ноември 2011, 12:33:41 pm »
после несреќната средба на мојот Samsung Wave со тротоар ќе треба да купувам нов телефон, се мислам помеѓу три телефони па ќе ми треба ваша помош, уште подобро ако некој има искуство со некој од следниве телефони.

Nokia E52


http://www.gsmarena.com/nokia_e52-2792.php

Nokia 6710 navigator


http://www.gsmarena.com/nokia_6710_navigator-2687.php

Nokia C5 5MP


http://www.gsmarena.com/nokia_c5_5mp-4019.php

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за телефон
« Одговори #1 на: 15 Ноември 2011, 12:38:54 pm »
Многу различни класи, мене првиот и последниот ми се топ.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Совет за телефон
« Одговори #2 на: 15 Ноември 2011, 12:43:27 pm »
Ц-класава не им ја знам, не сум имал контакт со тлефон од таа класа, ама Е си е како што треба. Мислам дека Е52 би бил мојот избор.
E се бизнис модели, постар е овој од Ц5 ама има поголем екран за нијанса и види ја разликата во батеријата. Незнам дали би ти правела разлика камерата и РАМ кај оваа категорија телефони.
Слајдерот не би го разгредувал, знам Нокиа имаа маана со флет каблите кај слајдерите на времето, ама одамна не сум ги следел ;)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за телефон
« Одговори #3 на: 15 Ноември 2011, 12:46:08 pm »
А да си одбереш пристоен СониЕриксон?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Совет за телефон
« Одговори #4 на: 15 Ноември 2011, 13:04:22 pm »
Е!!

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совет за телефон
« Одговори #5 на: 15 Ноември 2011, 13:28:26 pm »
А да си одбереш пристоен СониЕриксон?

Барем Xperia X8 е во ценовен ранг на овие погоре...

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Совет за телефон
« Одговори #6 на: 15 Ноември 2011, 13:35:10 pm »
зависи за што ти треба, имам C5 и за секојдневно превртување од зборување телефончето е закон. Е52 мислам ке треба на старо да бараш незнам дали го продаваат како нов сеуште а тој во средина заборавиго.

Батеријата на С5 ми трае и по 4 и повеке дена а стварно зборувам доста

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Совет за телефон
« Одговори #7 на: 15 Ноември 2011, 16:26:46 pm »
овие 3 телефони ги одбрав со причина, не сакам ни смартфон ни телефон на тач, сакам само телефон plain and simple, затоа сите фенси шменси телефони како xperia отпаѓаат, во one е52-ката сеуште ја имаат во понуда ќе прашам и најверојатно тој ќе го земам, ако го немаат него дефинитивно ќе ја одберам c5-ката, тоа што нема wifi и не ми е некој хендикеп зошто секако ќе се префрлам на тарифа со 1 гига 3g интернет. навигаторот би ми бил последен избор, кај него позитивно е што има добра камера и wifi, но прочитав страшно лоши критики за него.
Пред се телефонот ми треба за јавување, евентуално да проверам пошта. Според вашиве коментари ми се потврдува изборот помеѓу E52 и C5, а информацијава од MarceCvarce дека батеријата трае по 4 и повеќе дена ми е доста важно. 

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за телефон
« Одговори #8 на: 15 Ноември 2011, 16:31:06 pm »
овие 3 телефони ги одбрав со причина, не сакам ни смартфон ни телефон на тач, сакам само телефон plain and simple, затоа сите фенси шменси телефони како xperia отпаѓаат, во one е52-ката сеуште ја имаат во понуда ќе прашам и најверојатно тој ќе го земам, ако го немаат него дефинитивно ќе ја одберам c5-ката, тоа што нема wifi и не ми е некој хендикеп зошто секако ќе се префрлам на тарифа со 1 гига 3g интернет. навигаторот би ми бил последен избор, кај него позитивно е што има добра камера и wifi, но прочитав страшно лоши критики за него.
Пред се телефонот ми треба за јавување, евентуално да проверам пошта. Според вашиве коментари ми се потврдува изборот помеѓу E52 и C5, а информацијава од MarceCvarce дека батеријата трае по 4 и повеќе дена ми е доста важно. 
Еден збор:

„Тapatalk“.

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Совет за телефон
« Одговори #9 на: 15 Ноември 2011, 16:37:46 pm »
имам интернет на работа, а имам и дома, така да моите форумски обврски нема да бидат запоставени ако не ми подржува телефонот Tapatalk :)

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Совет за телефон
« Одговори #10 на: 15 Ноември 2011, 16:45:17 pm »
Друже земи си го е52 и немај гајле.Одличен телефон.
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Совет за телефон
« Одговори #11 на: 15 Ноември 2011, 16:52:57 pm »
Е52 дефинитивно...... немој ц5

Отсутен doktor

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 371
Одг: Совет за телефон
« Одговори #12 на: 15 Ноември 2011, 18:21:57 pm »
E52 дефинитивно, без мислење, ако веќе не сакаш Xperia X8 со подобри карактеристики! :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совет за телефон
« Одговори #13 на: 15 Ноември 2011, 18:43:05 pm »
Деан, ако веќе се префрлаш, претпоставувам на ВИП си, зошто не одбереш Blackberry?

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Совет за телефон
« Одговори #14 на: 15 Ноември 2011, 19:11:33 pm »
E52 дефинитивно, без мислење, ако веќе не сакаш Xperia X8 со подобри карактеристики! :)

докторе xperia x8, освен шо е на андроид и имат тач ништо подобра не е, а искрено и некако женски телефон ми е, без навреда ако некој го користит :), ама можит Светле да ја изненадам со еден x8 :)

Деан, ако веќе се префрлаш, претпоставувам на ВИП си, зошто не одбереш Blackberry?

на One сум, го продолжвам договоров, тука имам уште една дилема дали да одам на вип, имаат 20% попуст на претплата ако се префрлам таму на бизнис тарифа и плус телефоните им се поефтини отколку во one, ама така го губам попустот во one и во one во претплатата добивам 1 гига 3g интернет.
многу сум неодлучен  :D