Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 557211 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1290 на: 03 Февруари 2015, 19:31:12 pm »
Знам Миле затоа и споделив тука да знаете дека на таа бензиска работат лопови.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1291 на: 03 Февруари 2015, 19:31:56 pm »
Која е таа бензинска?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1292 на: 03 Февруари 2015, 19:33:27 pm »
лукоил аеродром

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1293 на: 03 Февруари 2015, 19:34:20 pm »
Каде поточно е таа пумпа? не ми текнува вака на прва помисла.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1294 на: 03 Февруари 2015, 19:37:32 pm »
Спроти полиција Аеродром или спроти окта или на булевар Србија, како сакаш бирај :)

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1295 на: 03 Февруари 2015, 19:47:58 pm »
Prethodniot sef na Luk Oil Aerodrom go izbrkaa za malverzacii so prometot, si ima tradicija pumpata :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1296 на: 03 Февруари 2015, 20:01:51 pm »
Јас се пребацив од другата страна - на „Октан“ бенинската. Сега за сега без замерки.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1297 на: 03 Февруари 2015, 21:01:42 pm »
Октан се одлични. Година ипол и бензин и плин ставам кај нив и немам никакви замерки што од квалитет што од услугата.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1298 на: 03 Февруари 2015, 21:53:38 pm »
Во Македонија дозволено ли некаде сам да си полниш? Во малите места знам дека не, ама барем во Скопје дали може така?

А за цревото, јас обично полнам додека не исклучи пиштол, и после само ја израмнувам сумата. Секогаш ми е било страв кога дополнувам оти пиштолот исклучува за да не претече.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1299 на: 03 Февруари 2015, 21:58:53 pm »
Да дозволат сам да си точиш, ќе останат илјадници луѓе без работа...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1300 на: 03 Февруари 2015, 22:51:09 pm »
Чисто сумњам дека пумпашот крадел, има и други што се жалат од истава појава, конкретно од Лукоил - Првомајска ..

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1301 на: 03 Февруари 2015, 23:16:40 pm »
абе не велам дека не те ољупиле... имам 3-4ца што работеа по бензински разни, финти ми објасниле еден куп како се прават и на што да пазам кога ми точат гориво... и што е нај интересно, ниедна од нив не е точење во канта, а е во корист ИСКЛУЧИВО  на вработениот пумпаш, ане на бензинската...

така да ако приметите дека некој ве украл, пријавете го... кога ке се повтори 2-3 пати да биде пријавуван еден исти пумпаш за кражба на гориво т.е. пари, ке си летне од работа како славејче од гранка... убаво што си го пријавил и што си дигнал галама. меѓутоа тоа нема да ти ги врати парите, али имај лична сатисфакција дека селдниот пат кога некој ке го пријави, веке ке нема работа типот...

а шефот на пумпата, нормално дека ке рипне во негова одбрана.. не дека го заболе него стапот за вработениот, туку за имиџот на пупата... он него мора да го одбрани, заради тоа што може да се прошири глас дека вработените на ТАА и ТАА бензинска крадат...

а и со цревото го нагласив да се знае, во понатамошниот муабет дека тие црева (завси од големината) знаат и до 7 литри гориво да соберат во себе...

Кој финти се прават?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1302 на: 03 Февруари 2015, 23:23:37 pm »
Знам за финта од цистерна која има црево долго и некој си ФИ 50-70,тука знам за превара ама тоа е само на првиот кој ќе наточи,после се си е во ред,ама првиот ке биди скратен за едно 10-20-30л,во зависност од должината и ФИ-то на цревото.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1303 на: 04 Февруари 2015, 01:35:37 am »
Мече, да крадеш од цистерна е практично невозможно, има сонди во резервоарите и при завршување со точењето од цистерната искача извештај колку литри  се истоварени и еден куп други параметри, како што се температура, густина и слично кои што мора да се внесат во компјутер при прием на цистерната. Сите бројки до една мора да ти се совпаѓаат, исто и параметрите од компјутерот со оние што ти рачно си ги измерил со инструментите.
Друга работа, на крајот од смената се вади листа што све е продадено, најбитната работа која што се гледа е продадените литри гориво, мора да се совпаѓаат до децимала, исто така и износот мора да се совпаѓа, ако им разлики прво се известува шефот, за да се види дали е компјутерска грешка или не дај боже некој да е оштетен(украден). Исто лошо, ако не и полошо од тоа да ти фалат пари е да имаш вишок пари на крај на смена.
Ми се случија доста ситуации додека работев на пумпа да бидам етикетиран како лопов и слично, верувајте дека со новиве системи, каде што се е компјутерски поврзано, резервоар-пумпа-каса е невозможно да украдеш, треба буквално у џеб да си го сипаш горивото или у тубичка да си напуниш. Се плука многу по пумпашите, ама изработете една смена и ќе го смените одма мислењето, али кај нас е таков менталитетот сите мислат дека заебале некого или некој дека ги заебал. Сепак, порано се дешавале глупости со точењето и се крадело, па можеби уште е останат тој муебет.

За конкретниов случај со Лукоил, стварно не знам што да кажам, ама знам дека многу построго ги држат од Макпетрол, а и си имаат подобри примања и стимулирања со цел да не дојдат у ситуација да оштетат муштерија и да нарушат углед на фирма. Ако ти дале сметка со час и датум и броило кои што се поклопуваат со твоето точење, тогаш или пумпашот си точел у џебови или системот зезнал нешто. Верувам дека на крајот од смената ако увидат разлики во литражите и направениот промет ќе те известат, затоа што ако тебе по сметка ти наточиле 38 литра, а тебе реално ти собира и реално е наточено 35 литра, тогаш ќе си покаже у извештајот на крајот од смената, каде што бројките мора до децимала да ти се совпаѓаат. Не знам колку вистински до крај Миле го има пунето спаркот, ама не значи дека ако претече и дека толку му е, кога се пуни до капаче се пуни стрпиливо, да искочи целиот воздух од резервоар ;)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1304 на: 04 Февруари 2015, 11:00:55 am »
Зборував за цистерна од која се точи директно во камион,како шо се прави по копови и сл.И тие се со бројчаници,баждарени и сл. но си има тактика.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D