Автор Тема: Fiat Punto чудно сецка  (Прочитано 5275 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #15 на: 25 Ноември 2017, 20:05:11 pm »
Меган 1.5dci, од работа на колега, сличен да не речам ист проблем, кога му палеше, кога не му палеше, и му гаснеше во возење.

Репарира дизни и демек нови две му ставија, и репарира пумпа за гориво. Ѓомити поарно примала ама пак истиот проблем.
На друго место смена две пумпи(користени) за проба, исто, механичарите склопи, расклопи, кога ќе му текни тера колата кога не.

1 година човекот се мачеше по мајстори, пробај ова пробај она, смена сензор за притисок за гориво, исчисте сензор на радилица,
и сега пред некој месец беше кај еден „бошист“, му смена само една дизна мислам и гумица на друга, губеше притисок. Сега е се во ред.

Ќе го прашам поточно од понеделник дали е ова точно шо му направија последно и дали е сеуште како што треба колата.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #16 на: 25 Ноември 2017, 20:19:09 pm »
Поправање кола преку форум ми е исто ко фб што прашуат за совет за дете со 39температура. Оди однеси ја на мајстор ќе ти ја средат, ќе ти изгаси некаде среде престигнување нема да успееме да дознаеме што бил дефектот.


Sent from my iPhone X using Tapatalk

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #17 на: 26 Ноември 2017, 17:39:20 pm »
Поправање кола преку форум ми е исто ко фб што прашуат за совет за дете со 39температура. Оди однеси ја на мајстор ќе ти ја средат, ќе ти изгаси некаде среде престигнување нема да успееме да дознаеме што бил дефектот.


Sent from my iPhone X using Tapatalk

Zdravo mamicki...

ANONIMNO:

Отсутен crxagressive

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
  • Don't drink and drive, just smoke and fly
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #18 на: 26 Ноември 2017, 19:35:23 pm »
Поправање кола преку форум ми е исто ко фб што прашуат за совет за дете со 39температура. Оди однеси ја на мајстор ќе ти ја средат, ќе ти изгаси некаде среде престигнување нема да успееме да дознаеме што бил дефектот.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
[/quote
Поправање кола преку форум ми е исто ко фб што прашуат за совет за дете со 39температура. Оди однеси ја на мајстор ќе ти ја средат, ќе ти изгаси некаде среде престигнување нема да успееме да дознаеме што бил дефектот.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
Проблемот со колата настана во Јули годинава на одмор кога откажа на автопат па тргни застани некако догуравме и после си почна пак да си работи без проблем. Се додека не се решив да ја однесам на сервис дури сега, сепак да се испита се убаво што бил проблемот. И така после сервисот ја донесов дома колата и не упали повеќе. Да не ја однесев ке си тераше уште коа ке размислам ама сега треба да се лоцира проблемот после сервисот што и напраиле на колата. Ке ја шлепам до сервисот па ке видиме што ке речат.

Отсутен crxagressive

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
  • Don't drink and drive, just smoke and fly
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #19 на: 04 Декември 2017, 18:10:06 pm »
Вака сеа колата ја упалив со шлепање и запали одма. Ја извозев до сервисот ја остаам да работи го викнав мајсторот, влага чоекот у кола и секундарно изгасна самата. shut down. Вергла пали, вергла пали, вергла пали ко да нема никаков проблем. Крева рамења вика остај ја ке ја ѕирнеме. Ја остаив цела недела идам ми вика незнам што и е ништо не дава на компјутерот, вака се е у ред. Окккеееееј ја палам ја остаам 20 тина минути да поработи у место и после влагам менјам брзина оп гаси секундарно. Го викам мајсторов крева рамења. Си ја запалив си отидов и до сеа нема проблем, но проблемот не е нити решен нити дијагностициран. Марјан џабе сервисот oчигледно пак нема да дознаеме ако ми изгаси на тицање :)))

Отсутен crxagressive

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
  • Don't drink and drive, just smoke and fly
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #20 на: 22 Декември 2017, 15:26:42 pm »
Дечки колава почна да иде у друга насока. Прв сервисер не најде никаков проблем, вториов као најде проблем во алансер не вергла убаво и некје да пали и ајде да го смениме. Е сеа го сменивме и палеше 3 дена, и вчера палам вергла урла ама несака да запали. Исто како претходно. Суво верглање без да задрма дека ке упали само вергла суво. Почнав џабе да фрлам само пари а главниот проблем не се решава никако. Значи на гурање ке запали и после си е у ред, и од еднаш еден ден неќе да чуе се додека пак не ја гурам или на шлепање да запали. Шо да фак може да има мака има некој предлог? На компјутер не покажува ништо грешка или проблем.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #21 на: 22 Декември 2017, 16:50:06 pm »
Кај кој мајстор ја носеше колата до сеа?

Sent from my MI 4S using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #22 на: 22 Декември 2017, 17:02:44 pm »
Во ситуацијава што ја опиша погоре, кога вергла суво, дали на давање контакт слушаш некој звук на зуење од задниот дел на колата? Ако не го слушаш, пумпата за гориво ти е капут, што е доста логично читајќи ги симптомите низ темава.

Ако го слушаш звукот, шлеп служба во Аутомобиле СК, ќе се снајдат они, ќе ја средат. Ќе кошта, ама ќе работи.

Отсутен crxagressive

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
  • Don't drink and drive, just smoke and fly
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #23 на: 22 Декември 2017, 20:35:04 pm »
Жиле прв пат во LPR пинтија седеше 3 недели креваа рамења си ја земав каква што беше, а сега е накај канал5 после Hyundai салонот од лево кај шо има за гуми ова она има и електричарски сервис чоекот у Фиат работел порано па по препорака идам кај него. А Мартин ако е пумпата капут зашо после гурката ке запали одма и после си пали чакмак неколку дена па пак рокнува бара гуренка за да запали. Чудно е нешо тука

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #24 на: 23 Декември 2017, 00:48:33 am »
Имам двајца мајстори да ти препорачам. Едниот е во Радишани, Аце се вика еве ти бројче 075217203, а другиот е Жаре Алфи што прави, познат е на форумов а се надевам и фиати прави. Дечките со алфи на форумов ке ти објаснат подетално за Жаре.

Чекај кај Драги ли ти е колата?

Sent from my MI 4S using Tapatalk


Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #25 на: 23 Декември 2017, 00:56:33 am »
Истиот проблем е и кај мене опел корса б 1.0 12в ама кај мене колата пали кога е ладно или кога е кратко возена ако загрее добро  и ако пробам да ја запалам пример возам  околу 30км и потоа застанм гасам палам мрадам 1 км пак гасам може да запали може и да не запали.Ако ја завлечам или туркам пали одма и после тоа се е ок, на дијагостијка не вади дефект според моите истражувања тоа е симптом на сензор на радалица и ке го сменам у скор време 1500 ден е нов па ке видам што ке се случи.


Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 300
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #26 на: 23 Декември 2017, 03:17:54 am »
Жиле прв пат во LPR пинтија седеше 3 недели креваа рамења си ја земав каква што беше, а сега е накај канал5 после Hyundai салонот од лево кај шо има за гуми ова она има и електричарски сервис чоекот у Фиат работел порано па по препорака идам кај него. А Мартин ако е пумпата капут зашо после гурката ке запали одма и после си пали чакмак неколку дена па пак рокнува бара гуренка за да запали. Чудно е нешо тука

Другар ги имаше истиве симптоми со Пунто 1.9д и го реши проблемот со промена на компјутер, така да би ти препорачал да одиш кај некој добар електроничар да ја провери колата и евентуално ако можеш да најдеш половен компјутер да го замениш.

Отсутен crxagressive

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
  • Don't drink and drive, just smoke and fly
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #27 на: 23 Декември 2017, 19:35:20 pm »
Жиле чоекот се вика Синиша ама има уште еден со него што работи ама не му знам име. Го фалеа и тука по форумов дека бил добар а и мене ми го препорачаа. Епа сеа вака ке ја однесам кај него понеделник и ке ја оставам се додека не цркне да непали и само така ке може да се лоцира проблемот. Седеше прошла недела 3 дена палела , ја однесов дома после 3 дена палење четвртиот капут.  А Аце го знам во Радишани ако не се лоцира кај чоеков ке одам и кај него.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #28 на: 23 Декември 2017, 20:49:35 pm »
Многу чуден проблем имаш, дај боже да се реши проблемот и да не треба да ја носиш кај Аце.

Sent from my MI 4S using Tapatalk


Отсутен chamaecyparis

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Fiat Punto чудно сецка
« Одговори #29 на: 29 Јануари 2018, 16:11:05 pm »
Дечки официјално среден проблемот во Сити аутомоторс Карпош4 наводно 2 сензора сменети за палење и слично не се разбирам многу 120 евра. Тоа е тоа
« Последно менување: 29 Јануари 2018, 16:32:18 pm chamaecyparis »