Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1929105 пати)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14115 на: 02 Мај 2023, 09:53:48 am »
Јас не разбирам како купувате кола и после плукате по некого. Никој не ти стави пиштол на чело да ја купиш од кај него. Ние сакаме за 1500 евра да купиме 25 годишна кола и ниеден денар влог да нема во колата. Очигледно јас не разбирам нешто.

Ако колата е удрена и поправена продавачот не е должен да ти каже и не е виновен. Но ако и е вратена километражата тогаш вината е 100 проценти само кај продвачот.
А кој гарантира дека он ги вратил километрите? Ако јас купам кола со вратени километри и после ја препродадам, дали јас сум крив ако наредниот купец открие дека е вратена километражата?

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14116 на: 02 Мај 2023, 09:55:20 am »
Збориме за дејствија што ги направил продавачот. Тој ја вратил километражата или тој ја поправал колата. За нешто што го направило трето лице нема потреба да коментираме.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14117 на: 02 Мај 2023, 09:55:30 am »
Купопродажниот договор има некој рок? Имам еден купопродажен за моторче, едно 12-13 години имаат поминато не отидов на технички не извадив сообраќајна ради заебанции некој и така остана . Ја ебав утката или нема рок,  пошо тешко да е жива другата странка ако треба нешто од ново пак.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Мислам дека се многу 12 години.
Јас колата ја зедов со три купопродажни договори, односно тројца прекупци ја продале 3 пати во месец-месец ипол.
Сообраќајната беше на газдата кој ја имал од 2019та до декември 2021 или јануари 2022.
Продавачот кој ми ја продаде колата ја праша нотарката на колку договори може да се префрли возило и се пофали дека префрлил возило со 8 купопродажни договори. Нотарката рече дека моментално(зборувам за Март 2022) се толерира до 3 купопродажни договори.

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14118 на: 02 Мај 2023, 09:58:34 am »
Купопродажниот договор има некој рок? Имам еден купопродажен за моторче, едно 12-13 години имаат поминато не отидов на технички не извадив сообраќајна ради заебанции некој и така остана . Ја ебав утката или нема рок,  пошо тешко да е жива другата странка ако треба нешто од ново пак.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Мислам дека се многу 12 години.
Јас колата ја зедов со три купопродажни договори, односно тројца прекупци ја продале 3 пати во месец-месец ипол.
Продавачот кој ми ја продаде колата ја праша нотарката на колку договори може да се префрли возило и се пофали дека префрлил возило со 8 купопродажни договори. Нотарката рече дека моментално(зборувам за Март 2022) се толерира до 3 купопродажни договори.

Што прекупци ќе беа ако гледаа да извадат профит на кола од 1300 евра? Пре би рекол дека се сопственици кои сфатиле дека се заебале и во најбрз можен рок си направиле damage control.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14119 на: 02 Мај 2023, 11:18:53 am »
@Diesel не извадив сообраќајна пошо беше растурен/во фаза на рестсврација години, јас уште тогаш отидов со сообраќајната и Купопродажниот за да извадам нова,  ми рекоја мора моторот да помини на технички неможи вака. Сеа чаре,  као демек останав без документи? Неможно е да е глуп толку законот.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14120 на: 02 Мај 2023, 11:38:10 am »
Чекај, тогаш немаше сообраќајна?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14121 на: 02 Мај 2023, 11:38:19 am »
Јас не разбирам како купувате кола и после плукате по некого. Никој не ти стави пиштол на чело да ја купиш од кај него. Ние сакаме за 1500 евра да купиме 25 годишна кола и ниеден денар влог да нема во колата. Очигледно јас не разбирам нешто.

Ако колата е удрена и поправена продавачот не е должен да ти каже и не е виновен. Но ако и е вратена километражата тогаш вината е 100 проценти само кај продвачот.
Ako gonprasas dali e udrena, a e udrena i ti rece ne e udrena, ne e lazhenje ?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14122 на: 02 Мај 2023, 11:42:30 am »
@Diesel Имам,  од СФРЈ e.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14123 на: 02 Мај 2023, 11:47:02 am »
Добро тоа си е друга тема за одржувањето на колата. . Тој се заканува.

Топ состојба се знае од салон. Да не лажат и да не враќаат километражи. А не ќе се испотепаш, кажи што е за мењавање, барем битни работи. И нова да е после извесен период мора да е одржуваш. Ја ко е зњмав мојата знаев дека течи од негде антифриз но само таа беше в линија. И го прашав што е за мењавање, не кажуваше, све било топ. Бев помитњн дека за скоро ќе протече од негде само да кажеше ќе сменев одма пумпа и радијатор. Пумпа и вака и така се мењат на 50-60.000, ја не е зњдов од салон. И уље мењав секако, нема да оставам на случајност или дека има уште 2000 км до сервис. Интервалот секако беше на 20.000.  То е муабетот. Исто ко што му кажав да си смени уље на тој голфот што го птодавав пошѕо е 2 год стоено и дека каишот е пред 20.000 сменет па тој како сака. Ламелата беше нова и можеше да се осети оти му изгаси на тргање  :) исто и шасијата се гледаше кај е здрава кај е скапана не ја шлакав за да изгледа убаво и за 3 месеци да се појави гангрена.
Затоа секогаш сум искрен со тоа што го продавам и сум специфичен кога купувам нешто во кое се разбирам (компјутери, лаптопи, телефони, електроники) бидејќи тоа ми е по струка. Коливе не ми се по струка и јас ја купив кога стигнав до тестови за полигон што значи врска сум немал и изгледот ме излажал. Првиот пат беше вратена колата кај тој дебелиот што ја продаваше, не ми текнува име. Му реков среди го тресењето и сервото. Ми рече не можам бидејќи колата е капарена. За астрата идеа буквално од цела Мк секој ден и ниеден не беше задоволен поради тресењето на ламелата. После 2 недели ми се јави и ми кажа дека тресењето е средено и дека може да ја земам колата. Ја пробав, малку затресуваше и без коментар му дадов 1350€ и ми рече да си ја земам колата. Ја зедов и нареден ден ја префрливме на нотар. Имав пробувано доста астри од Битола, Скопје, од 1998 до 2009(класик) и ниедна не ми фати око како оваа (можеби ентериерот и бандажите ме излажаа). Одам дома кај татко ми и ми вика враќај ја колава од каде што ја зеде дури и 100-200€ помалку да ти дадат. Цел живот опел вози и ги знае како дишат астриве. Отвара хауба полна масло, ми вика оди запали ја и ја запалив. Кога почна да прска масло од шипка... и ми вика моторов е продуван. Ја пробува треси како будала со прва втора и мораше со туража и држење на кумплунг подолго време за да тргне без тресење. Кога ме праша колку пари сум дал по неа, а тој ја продаде 1500 пред 6-7 години главата го заболе. Кога почна да набројува треба масло, треба ребраст каиш кој кошта 200€ со цел да не се свиткаат вентили итн. тогаш мене ме заболе главата 😂
Муабетов ми беше дека во тоа што се разбирам го продавам доколку е со маана го продавам со маана, досега само моторов е со маана што сум го имал. А за мобилни телефони никогаш човек не се пожалил од мене ама во таа сфера се разбирам доста и кога купувам такво нешто детално го проверувам, како физички така и софтверски. Можам моторот да го продадам како здрав, но тоа од моја страна нема да се случи. А десетици(стотици) луѓе да ме покажуваат со прст и јас покрај тоа да се смеам, да ги навредувам, да ги правам будали, да се заканувам НЕ.

Не разбирам зашто не си отишол со татко ти или некој мајстор? На прв поглед ќе виделе и ќе ја баталеле колата.

Кога јас бирав модели некаде 2011-12 половни, татко ми беше запнат по Мерцедес Ц класи од 2001-2003. Седнав, ги проучив софтверски што и какви грешки вадат и со максимална внимателност ги гледав по плацовите. Некои што викаат дека се топ имаа шал табла на германски, со грешка која кажува дека автоматикот е рикнат и не менува повеќе од втора брзина. Колата внатре стакло, како што тебе ти фатила око твојата.

Едит - финално купивме Lancer место сите тие кршови по плацеви, со МК историја проверена во МакАутоСтар.

Затоа од прекупци/плацеви освен од неколку во МК како АутоВелт, ОМО и слично, не препорачувам зашто нивна цел е да купи најниско (крш) и да продаде највисоко. Они не гледаат долгорочно, така да сака да те сјебе максимално.

Татко ми зема CX7 во 2021 од Аутото, преку сите врски не уверуваа дека колата е топ, кога ја однесе на мајстор испаднаа повеќе проблеми (навистина не ми текнува) и намалија во цена инстантно околу 800еур (бидејќи „пријателски“ одевме).

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14124 на: 02 Мај 2023, 12:01:33 pm »
@Diesel не извадив сообраќајна пошо беше растурен/во фаза на рестсврација години, јас уште тогаш отидов со сообраќајната и Купопродажниот за да извадам нова,  ми рекоја мора моторот да помини на технички неможи вака. Сеа чаре,  као демек останав без документи? Неможно е да е глуп толку законот.

Јас кога го земав Југото кабрио, втор купопродажен беше тој што го направивме, и го одјавив одма со мои генералии, на сообраќајната пишува одјавено и во кој град оди, во систем внесени мои податоци. И знам дека во тој случај не може да ти направат проблем, ама ако се влечени купопродажни и возилото не сменило сообраќајна, дремело со години, можно е да ти направат проблем.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14125 на: 02 Мај 2023, 12:01:39 pm »

Татко ми зема CX7 во 2021 од Аутото, преку сите врски не уверуваа дека колата е топ, кога ја однесе на мајстор испаднаа повеќе проблеми (навистина не ми текнува) и намалија во цена инстантно околу 800еур (бидејќи „пријателски“ одевме).
Ќе кажеш нова кола, нема шанси да има проблеми, изгледа за понови коли најпаметно е да ги носиш во овластен за проверка со комплетна дијагностика
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14126 на: 02 Мај 2023, 12:05:20 pm »
Која е тарифата за комплетна проверка на половно возило во овластен сервис?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14127 на: 02 Мај 2023, 14:03:57 pm »
Ако имаш некоја мака оди кај Кико Демка во Битола, да ти ја опрај колата, во официјален ќе те избричат само за  ништо.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14128 на: 02 Мај 2023, 14:26:00 pm »

Татко ми зема CX7 во 2021 од Аутото, преку сите врски не уверуваа дека колата е топ, кога ја однесе на мајстор испаднаа повеќе проблеми (навистина не ми текнува) и намалија во цена инстантно околу 800еур (бидејќи „пријателски“ одевме).
Ќе кажеш нова кола, нема шанси да има проблеми, изгледа за понови коли најпаметно е да ги носиш во овластен за проверка со комплетна дијагностика

Колата е 10години стара, тогаш ја купувале.  ;D
 

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14129 на: 02 Мај 2023, 15:15:32 pm »
Ако имаш некоја мака оди кај Кико Демка во Битола, да ти ја опрај колата, во официјален ќе те избричат само за  ништо.
Немам мака, само чисто информативно сакав да знам која е цената.