Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798666 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14100 на: 01 Мај 2023, 10:34:54 am »
Добро тоа си е друга тема за одржувањето на колата. Туку целта ми беше ем преварант ем не сум го спомнал ни во друштво, ни сум искоментирал лошо за него, ни ништо. Тој се заканува. Бетар е од 15 годишно дете.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14101 на: 01 Мај 2023, 18:18:02 pm »
Јас не разбирам како купувате кола и после плукате по некого. Никој не ти стави пиштол на чело да ја купиш од кај него. Ние сакаме за 1500 евра да купиме 25 годишна кола и ниеден денар влог да нема во колата. Очигледно јас не разбирам нешто.
Така нека кажит а не да ме убедујт дека е фабрика, дека немат инвестиции дека се оригинал километрите итн и тн. Секако дека не очекуваме кола што си ја купил за 20% од цената кога била нова да е фабрика и фека неки делови се дотрајани.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14102 на: 01 Мај 2023, 19:16:44 pm »
Твоја обврска како купувач е да игнорираш се што кажува продавачот и да си отвориш очи додека го гледаш возилото.

Моја обврска како продавач е да извадам највисока можна продажна цена на моето возило. Некој тоа го постигнува со тоа што ќе збори и збори и збори за да те дефокусира од тоа што го гледаш на колата.

На овој Белиов му успеало, а му успеало и на тој што ја купил од Белиот и ја продал на Нестор.

Нема љутиш, едноставно оваа школа скапо си ја платил, ама научил доста :) За следната кола ќе си знае.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14103 на: 01 Мај 2023, 19:34:18 pm »
Јас не разбирам како купувате кола и после плукате по некого. Никој не ти стави пиштол на чело да ја купиш од кај него. Ние сакаме за 1500 евра да купиме 25 годишна кола и ниеден денар влог да нема во колата. Очигледно јас не разбирам нешто.
Така нека кажит а не да ме убедујт дека е фабрика, дека немат инвестиции дека се оригинал километрите итн и тн. Секако дека не очекуваме кола што си ја купил за 20% од цената кога била нова да е фабрика и фека неки делови се дотрајани.

Топ состојба за тебе и мене не е исто. Плус ти не купуваш кола на зборови, туку купуваш кола зависно од состојбата. Ако беше така сите ќе купувавме коли преку телефон.

Исто е и за стан/куќа. Топ локација за некого е центар а за некого горе на рамно.

На крајот од денот ништо нема да смени ако плукаш по некого зошто пак ти даваш пари од твој џеб да ти биде у возна состојба колата.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14104 на: 01 Мај 2023, 19:57:11 pm »
Топ состојба се знае од салон. Да не лажат и да не враќаат километражи. А не ќе се испотепаш, кажи што е за мењавање, барем битни работи. И нова да е после извесен период мора да е одржуваш. Ја ко е зњмав мојата знаев дека течи од негде антифриз но само таа беше в линија. И го прашав што е за мењавање, не кажуваше, све било топ. Бев помитњн дека за скоро ќе протече од негде само да кажеше ќе сменев одма пумпа и радијатор. Пумпа и вака и така се мењат на 50-60.000, ја не е зњдов од салон. И уље мењав секако, нема да оставам на случајност или дека има уште 2000 км до сервис. Интервалот секако беше на 20.000.  То е муабетот. Исто ко што му кажав да си смени уље на тој голфот што го птодавав пошѕо е 2 год стоено и дека каишот е пред 20.000 сменет па тој како сака. Ламелата беше нова и можеше да се осети оти му изгаси на тргање  :) исто и шасијата се гледаше кај е здрава кај е скапана не ја шлакав за да изгледа убаво и за 3 месеци да се појави гангрена.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14105 на: 01 Мај 2023, 20:22:21 pm »
Добро тоа си е друга тема за одржувањето на колата. . Тој се заканува.

Топ состојба се знае од салон. Да не лажат и да не враќаат километражи. А не ќе се испотепаш, кажи што е за мењавање, барем битни работи. И нова да е после извесен период мора да е одржуваш. Ја ко е зњмав мојата знаев дека течи од негде антифриз но само таа беше в линија. И го прашав што е за мењавање, не кажуваше, све било топ. Бев помитњн дека за скоро ќе протече од негде само да кажеше ќе сменев одма пумпа и радијатор. Пумпа и вака и така се мењат на 50-60.000, ја не е зњдов од салон. И уље мењав секако, нема да оставам на случајност или дека има уште 2000 км до сервис. Интервалот секако беше на 20.000.  То е муабетот. Исто ко што му кажав да си смени уље на тој голфот што го птодавав пошѕо е 2 год стоено и дека каишот е пред 20.000 сменет па тој како сака. Ламелата беше нова и можеше да се осети оти му изгаси на тргање  :) исто и шасијата се гледаше кај е здрава кај е скапана не ја шлакав за да изгледа убаво и за 3 месеци да се појави гангрена.
Затоа секогаш сум искрен со тоа што го продавам и сум специфичен кога купувам нешто во кое се разбирам (компјутери, лаптопи, телефони, електроники) бидејќи тоа ми е по струка. Коливе не ми се по струка и јас ја купив кога стигнав до тестови за полигон што значи врска сум немал и изгледот ме излажал. Првиот пат беше вратена колата кај тој дебелиот што ја продаваше, не ми текнува име. Му реков среди го тресењето и сервото. Ми рече не можам бидејќи колата е капарена. За астрата идеа буквално од цела Мк секој ден и ниеден не беше задоволен поради тресењето на ламелата. После 2 недели ми се јави и ми кажа дека тресењето е средено и дека може да ја земам колата. Ја пробав, малку затресуваше и без коментар му дадов 1350€ и ми рече да си ја земам колата. Ја зедов и нареден ден ја префрливме на нотар. Имав пробувано доста астри од Битола, Скопје, од 1998 до 2009(класик) и ниедна не ми фати око како оваа (можеби ентериерот и бандажите ме излажаа). Одам дома кај татко ми и ми вика враќај ја колава од каде што ја зеде дури и 100-200€ помалку да ти дадат. Цел живот опел вози и ги знае како дишат астриве. Отвара хауба полна масло, ми вика оди запали ја и ја запалив. Кога почна да прска масло од шипка... и ми вика моторов е продуван. Ја пробува треси како будала со прва втора и мораше со туража и држење на кумплунг подолго време за да тргне без тресење. Кога ме праша колку пари сум дал по неа, а тој ја продаде 1500 пред 6-7 години главата го заболе. Кога почна да набројува треба масло, треба ребраст каиш кој кошта 200€ со цел да не се свиткаат вентили итн. тогаш мене ме заболе главата 😂
Муабетов ми беше дека во тоа што се разбирам го продавам доколку е со маана го продавам со маана, досега само моторов е со маана што сум го имал. А за мобилни телефони никогаш човек не се пожалил од мене ама во таа сфера се разбирам доста и кога купувам такво нешто детално го проверувам, како физички така и софтверски. Можам моторот да го продадам како здрав, но тоа од моја страна нема да се случи. А десетици(стотици) луѓе да ме покажуваат со прст и јас покрај тоа да се смеам, да ги навредувам, да ги правам будали, да се заканувам НЕ.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14106 на: 01 Мај 2023, 20:39:18 pm »
Ребраст ако не ти кажал кога е мењат одма се мењат. Или ланче акое  од тие што се мењаат. Истото му го реков на брат ми да смени ланче ОДМА, пошто не ни знаеше кога е менето. а и да дадеше 50 еу за првоерка пак ќе беше ќар. Му рипна на угорница ( врати коата т.е. на жената му, али сеедно). А што не си го викнал татка ти, ко веќе си имал чоек што ги барата опелите. Ја ќе земев една w211 e220 cdi  најмногу ради што НЕ ми гарантираше за километражата али виша сила, жената ми ен сакаше караван, грди и биле.  Исто и пред тоа гледав една, ојме ја и баџанак ми да ја видиме, тој дошол со синојте, не баре ојвме да се тепаме а не кола да геламе, и пошто баџово имаше таква, тој ја возеше, мене ми велит оди ти одзади xD  ато ти знајш каква е колава, ја требит да е проба,али нејсе, уба кола, и доста спушти ама некако негативно влијаеше тој момент на одлуката. Кој ја купил создравје да си е вози, ен верувам дека згрешил.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14107 на: 01 Мај 2023, 20:43:39 pm »
На секој чош преваранти, шо се пореметија толку луѓево не знам...
Не ми е замисливо едноставно...
За дихтунгче за ауспух од 50 денари се лажиме...

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14108 на: 01 Мај 2023, 20:56:13 pm »
Јас коа продавам кола реално си кажувам што ја мачи ако има проблем некој или коа да и се направи сервис, Цитроенот имаше проблем со лагерот на мењач(јас така го возев 25000 км ) му кажав на делкото што му ја продадов и да си ја тера така да не и се замара.Се видовме пред месец дена уште 25.000 км и свртел така...не се исплати да се мењава лагерот кој кошта 1000 денари а работна рака е 150€.Подобро е да смениш половен мењач поефтини ке чини

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14109 на: 01 Мај 2023, 21:02:07 pm »
Тоа се бара бе Бушав, сега боже мој и мене мојт да ми се десит дефект утре, никој не е в мотор, ама исав малце во фалењео на колие :)

Не е ништо чудно некој да работи и да заработи. Ама нека биде како што треба. Малу и ние сме чудни, ене брат ми зеде поло од џерманско, тамо е 3500еу, смени свеќиви сосе бобини ( тамо сервис) ауспух и ребрасти сосе сите пропратни елементи и го фати околу 4500еу. На германски табли. И сега таја кола некој овде за 3500 сакат да е земит и да немат ништо за мењавање ? Што, го частел некој царина ?  Нормално дека нема да биде фабрика.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14110 на: 01 Мај 2023, 23:12:21 pm »
Купопродажниот договор има некој рок? Имам еден купопродажен за моторче, едно 12-13 години имаат поминато не отидов на технички не извадив сообраќајна ради заебанции некој и така остана . Ја ебав утката или нема рок,  пошо тешко да е жива другата странка ако треба нешто од ново пак.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14111 на: 01 Мај 2023, 23:43:52 pm »
Јас коа продавам кола реално си кажувам што ја мачи ако има проблем некој или коа да и се направи сервис, Цитроенот имаше проблем со лагерот на мењач(јас така го возев 25000 км ) му кажав на делкото што му ја продадов и да си ја тера така да не и се замара.Се видовме пред месец дена уште 25.000 км и свртел така...не се исплати да се мењава лагерот кој кошта 1000 денари а работна рака е 150€.Подобро е да смениш половен мењач поефтини ке чини

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


Јас кога продавам,едноставно ја изложувам колата му кажувам шо и како имам напраено,кажувам цена и му ја оставам да ја хледа да ја носи кај сака.Ценкање и приказни неќам.
Кога купувам,му кажувам да се тргни настрана да не ми објаснува ништо,сам ќе си видам тоа што ме интересира.
Ако каросериски се ми се допадни,влегувам да ја пробам.Ја пробвам до трт.И то е то.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14112 на: 02 Мај 2023, 09:34:35 am »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14113 на: 02 Мај 2023, 09:36:14 am »
Купопродажниот договор има некој рок? Имам еден купопродажен за моторче, едно 12-13 години имаат поминато не отидов на технички не извадив сообраќајна ради заебанции некој и така остана . Ја ебав утката или нема рок,  пошо тешко да е жива другата странка ако треба нешто од ново пак.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk


15 дена од денот на склучување на договорот имаш рок за промена на сопственост по сообраќајна.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14114 на: 02 Мај 2023, 09:51:19 am »
Јас не разбирам како купувате кола и после плукате по некого. Никој не ти стави пиштол на чело да ја купиш од кај него. Ние сакаме за 1500 евра да купиме 25 годишна кола и ниеден денар влог да нема во колата. Очигледно јас не разбирам нешто.

Ако колата е удрена и поправена продавачот не е должен да ти каже и не е виновен. Но ако и е вратена километражата тогаш вината е 100 проценти само кај продвачот.