Автор Тема: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија  (Прочитано 56867 пати)

Отсутен MickeY MousE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 147
 • *** Disney ***
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #30 на: 05 Ноември 2011, 12:25:01 pm »
gOJDO дефинитивно се заљуби у Hyundаi :) LP - congratulations !!! ;)
+1

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #31 на: 05 Ноември 2011, 18:44:41 pm »
Има лапнато некоја одфазла...Затоа така! ;D

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #32 на: 06 Ноември 2011, 13:20:30 pm »
Кога човек нема пари за Ферари ќе се радува и на Хјундаи.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #33 на: 06 Ноември 2011, 13:22:14 pm »
Кога човек нема пари за Ферари ќе се радува и на Хјундаи.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #34 на: 06 Ноември 2011, 18:47:36 pm »
Vo I40 ke se sretne hibrid koj ima smisla:

Hyundai is planning for the i40 diesel hybrid by 2012, the first of the group. The projected average fuel consumption is 3 l/100 km

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #35 на: 06 Ноември 2011, 18:50:43 pm »
Според мене сите останати хибриди имаат смисла исто колку и овој хибрид.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #36 на: 06 Ноември 2011, 18:52:13 pm »
Глупости...тоа нема да биде обичен хибрид тоа ќе биде Љундаи хибрид.

Шо мисиш....сега има ли смисла?

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #37 на: 06 Ноември 2011, 18:58:13 pm »
Според мене сите останати хибриди имаат смисла исто колку и овој хибрид.
Diesel hybird koj trosi 3 litri, za razlika od denesnive petrol hibridi koj trosat poveke od obicen dizel, i zatoa nemaat smisla.

Глупости...тоа нема да биде обичен хибрид тоа ќе биде Љундаи хибрид.
Kolku pametno zvucis koga zboruvas kako 1.5 godisen. Sekoj odgovor ti e ligavenje.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #38 на: 06 Ноември 2011, 19:02:03 pm »
Глупости...тоа нема да биде обичен хибрид тоа ќе биде Љундаи хибрид.

Шо мисиш....сега има ли смисла?

За мене нема смисла ни еден хибрид - затоа го реков тоа, а љундаи кибрит исто толку како и останатите. Дури не го стокмат електричниот погон тоталка, ко` што доликува - да одам на пумпа после 400-500км и да си сменам ќелии, електролит, батерии или како веќе ке го смислат во разумно време (4-5 минути сосе купуење куртони), до тогаш за мене, нема алтернатива фосилно гориво.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #39 на: 06 Ноември 2011, 19:03:58 pm »
Абе Л.П. пак да не ми бараш после клип да ти снимам...немој да се вреѓаме лично молим те.
БТЊ....Сакам да те прашам, дали и сам веруваш во глупостиве што ги пишуваш на Форумов или не ?

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #40 на: 06 Ноември 2011, 19:08:01 pm »
И мене ми се смешни хибридите од атмосферски бензинци и електромотор. Најкомедија ми беше кога тестираа BMW 5 со 4000 кубика атмосферски бензинец и Тојота Приус. На крај излезе дека Приусот потроши повеќе гориво иако беше полесна...

Според мене хибрид има смисла само во комбинација со турбо-мотор и само кога
- Амбиентната температура надвор ќе биде пријатна така што нема да има потреба да се уклучува греење или клима
- Да се вози во градска средина каде многу пати ќе се тргнува и застанува

Па така i40 како возило кое не е градско нема никаква смисла да биде хибрид, а уште помалку во наши услови каде летата се жешки и уклучуваме клима, а зимите се ладни па пуштаме греење.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #41 на: 06 Ноември 2011, 19:13:46 pm »
@Sportex:
Znaci spored tebe oficijalnite vesti vo vrska avtomobilite se gluposti, a neznaenjeto da se imenuva marka e pametno pisuvanje?

Vestite samo se konsumiraat, ne se veruva vo niv. Ako te interesira vo sto veruvam jas, eve ti citat:
 "Winning the EuroCarBody Golden Award demonstrates our commitment to providing the highest levels of safety for Hyundai customers. The i40 was recently awarded a maximum five-star rating in the Euro NCAP crash test, and this latest award is further independent evidence that our technology is market-leading.

Treba prevod?

@gojdo
I jas ne sakam hibridi, no ne e dovolno motorot da e turbo, zatoa sto ako e turbo benzinec hibrid, povtorno ke trosi ne pomalku od dizel avtomobil, i povtorno nema smisla. Zatoa go zemas najekonimicniot motor (dizel) i go pravis hibrid, za kolku tolku da ima smisla.
Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33979
 • Таков е животот... јебига
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #42 на: 06 Ноември 2011, 19:17:40 pm »
Jas mislam deka toa "kolku-tolku" ne e dovolno. Ako e bal neka e maskenbal. Tolku pari potroseni i tolku maki da se nodese nov od koren proizvod na pazarot ne se izplati za kolku-tolku podobra potrosuvacka. Uste odozgora i onie muabeti: "ova e hibrid, ne treba da se stiska, ne treba da e ladno, ne treba da e toplo....." drapaj si meot.

Razbiram deka e predona faza od fosilen na full electric pogon ama sto bi rekol strumf: Come on!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #43 на: 06 Ноември 2011, 19:22:36 pm »
Па види вака, твоиве официјални авто вести ми заликуваат на вестите на МТВ.

Почнуваат и завршуваат со истите зборови.....Владата на РМ и Племиелот Никола Глуевски.

Или кај тебе .....Љундаи, Љундаи, Љундаи........!!!

Пред тоа ни го отече цела година со дизел, дизел, дизел, дизел....сега Љунда, Љунда, Љунда...!

Не дај боже Љунда да извадат некој добар дизeл ќе треба да се селиме од форумов....а може ќе почнeш и флаери по дома да ставаш по сандачињата па ќе треба и од дома да бегаме! ;D

Или во Љундаи штедите на реклама па користите безплатен маркетинг по форуми????

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #44 на: 06 Ноември 2011, 19:25:18 pm »
LP, не е секое прднуење од кореа успех на твојот омилен бренд:

PEUGEOT, a leader in diesel technology for decades, has upped the stakes in the hybrid market by launching the world's first diesel electric car ahead of the Japanese, the perceived leaders in the hybrid field. The twin powerpack will first be used in the 3008 model and will be launched here in December for 2012 sales.

In the new 3008 Hybrid4, French engineers have mated a 2-litre 163 bhp diesel engine with an electric motor which puts out 37 bhp. The engines can work in tandem or separately to give a return of 3.8L/100km in mixed driving, with C02 emissions down to 99g/km (Band A). This compares with 5.1L/100km and 135k/km C02 from the current 3008 diesel offering, which has a 1.6-litre engine in the Band B tax bracket.

http://www.independent.ie/lifestyle/motoring/peugeot-powers-ahead-with-first-diesel-electric-hybrid-2900577.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.