Автор Тема: Намалување на дистанцата на кочење  (Прочитано 9732 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #45 на: 30 Јули 2017, 15:32:30 pm »
Да да, од тамо ми е мубетот, али мислам бааѓи се заштедуваше возејќи така.
Како што разбрав поентата е да не си во мртвиот агол на камионџијата, т..е и на 10-тина метеи има голема заштеда, али не знам колку е безбедно. Е сега деуга работа, треба да се влечиш со 70-80 на автопат, па затоа не сум практикувал, али вака теоретски гледано на 2 метра од шлепер на мит бастерс имаше мислам до 40% заштеда, али НИКАКО( не се дерам, потенцирам) во пракса, крајно е небезбедно т.е. сигурна коализија настанува во тој случај ( колку што разбрав од епизодата, пред 7-8 год ја имав гледано )

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #46 на: 30 Јули 2017, 15:53:43 pm »
На 1метар позади камион вози, со гуми на 5bar за сигурна заштеда.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #47 на: 30 Јули 2017, 16:03:24 pm »
Овде ли беше муабетот за празен камион поубаво кочел

5:35 па натаму

Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #48 на: 30 Јули 2017, 16:27:13 pm »
На 1метар позади камион вози, со гуми на 5bar за сигурна заштеда.
качи се в автобус, набмногу ќе заштедиш :)
Така де редно е да се разбие митот за возење зад товарно возило...
Имаше некои системи за аутоматска контрола на брзина да си наместиш, колку да си пддалечен од тој пред тебе и системот автоматски си забрзува, ти само вртиш на воланот. Дали ги имплементираа, дали само експериментално беше појма немам што се деси со тие системи, али мене некако не ми се по ќеф баш.
Кој шоферишта се овие од клипов како контролираат ( некои колку толку) онакви зданија... алал да им е.
Инаку уште еден мит што ме занима, на поглема брзина нагло ако се притисне педалот за кочница, реагира абс-от или ќе си кочи како без абс?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #49 на: 30 Јули 2017, 16:29:06 pm »
Adaptive cruise control се нудеше со доплата уште у стило од 2002 година, сега веќе редовно се имплементира во повисоките класи на возила...
Што се однесува до второто прашање, веќе неколку генерации на ABS системи имаат „brake assist“, кој праи магии при „нагло кочење“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #50 на: 30 Јули 2017, 16:47:25 pm »
Како се покажа?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Намалување на дистанцата на кочење
« Одговори #51 на: 30 Јули 2017, 17:00:58 pm »
Како се покажа?

Адаптив круз контрол и системите за пратење на брзина на тие пред тебе, веќе се дел од EuroNCAP оцената на возилата, во делот на активна безбедност. https://www.euroncap.com/en/vehicle-safety/the-ratings-explained/safety-assist/
Кој ќе напраи подобро, подобра оцена добива тука :) Значи се покажаа :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.