Автор Тема: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit  (Прочитано 134724 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #300 на: 23 Март 2017, 16:40:03 pm »
Го гледав тоа со хаубата уште пред некое време, и јас искоментирав дека е булшит решение. Односно, глупаво решение за проблем што не би требало да постои.

Тоа за кожата што се одлепило - не би смеело да се случи. Ќе средат. За инфраредот.. Хм, не знам.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #301 на: 23 Март 2017, 16:55:16 pm »
Кретенизам левел 99 е тоа со хаубата. Ставаш електромотр за отворање на хаубата, затоа што...??
не гледам една причина зошто 100 години усовршуваниот и скоро беспрекорен механизам со сајла е заменет, кога е практично нерасиплив и бесплатен концепт. Таквите решенија не се менуваат, туку бараш такви решенија за се. Не само што неможеш да отвориш хауба за да наполниш акумулатор кога акумулаторот е испразнет, туку ако се расипе електромоторот за отворање хауба, не можеш да отвориш хауба. Ова ни на индиски инженер не можеше да му текне, реално. Електромоторчето во голфовите за отворање на задна хауба е исто така скрос непотребно, само ќе те заебе некој ден, а бенефиции никакви, нула.

А квалитетот на кожата на седиштата што трпи последици после 2 дена. Кинеска кожа е андерстејтмент. Што да се каже, кој збор да се употреби   ???

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #302 на: 23 Март 2017, 16:57:19 pm »
Да те убедат  да не купиш Корвета и ова да ти случи со Поршево.... ;D


Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #303 на: 23 Март 2017, 17:07:46 pm »
Jaс седнав во изложено  991.2 911 Турбо С. Не можев да видам ништо од толку фалениот квалитет на Порше. Build quality беше на ниво на Golf highline. Најинтерсно од се е звукот на вратата при затворање, метал на метал, го нема она германското солидно чувство ДДУУУПП, најверојатно дека купе, без рамка. Вратата не се затвори од 3 обиди, а несакав да ја треснам. Седењето е тесно, накај клаустрофобично, се седи ниско. Првиот мој впечаток со Порше е разочарувачки. Сепак сеуште немам возено.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deno

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2606
 • Custom made interiors
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #304 на: 23 Март 2017, 19:36:54 pm »
И на 996 од 2001 година исто му се отвара хауба на копче, ама има и сајла однадвор сокриена во случај ако ти цркне акумулаторот. Треба да легнеш пред браник да знаеш каде отприлика ти стои сајлата и да си бутнеш рака за да ја потеглеш. АБЕ ОДМА ОТКАЗНО РЕШЕНИЕ им давам на цел оддел у фабрика кој се задолжени за тој дел!

Кај мене на работа има исто Порше и баш денес го имав случајов. Земам клучот да го отклучам и несака да се отклучи, акумулаторот цркнат скроз и морав да лежам да потеглам сајлата  да отворам хауба па да закачам штипки на акумулаторот за да го отклучам и да го запалам.
АБЕ ОТКАЗ на цел оддел инженери у фабрика, куферите и дома одма!

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #305 на: 23 Март 2017, 19:42:30 pm »
И на 996 од 2001 година исто му се отвара хауба на копче, ама има и сајла однадвор сокриена во случај ако ти цркне акумулаторот. Треба да легнеш пред браник да знаеш каде отприлика ти стои сајлата и да си бутнеш рака за да ја потеглеш. АБЕ ОДМА ОТКАЗНО РЕШЕНИЕ им давам на цел оддел у фабрика кој се задолжени за тој дел!

Кај мене на работа има исто Порше и баш денес го имав случајов. Земам клучот да го отклучам и несака да се отклучи, акумулаторот цркнат скроз и морав да лежам да потеглам сајлата  да отворам хауба па да закачам штипки на акумулаторот за да го отклучам и да го запалам.
АБЕ ОТКАЗ на цел оддел инженери у фабрика, куферите и дома одма!

Отсутен Deno

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2606
 • Custom made interiors
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #306 на: 24 Март 2017, 01:09:00 am »
Bez pravo na prigovor. Permanenten otkaz.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #307 на: 24 Март 2017, 01:45:11 am »
Jaс седнав во изложено  991.2 911 Турбо С. Не можев да видам ништо од толку фалениот квалитет на Порше. Build quality беше на ниво на Golf highline. Најинтерсно од се е звукот на вратата при затворање, метал на метал, го нема она германското солидно чувство ДДУУУПП, најверојатно дека купе, без рамка. Вратата не се затвори од 3 обиди, а несакав да ја треснам. Седењето е тесно, накај клаустрофобично, се седи ниско. Првиот мој впечаток со Порше е разочарувачки. Сепак сеуште немам возено.Ако сакаш комоција/луксуз се знае GT возило си земаш.

911 е наменета за сосема поинаков пазар.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #308 на: 24 Март 2017, 07:19:44 am »

911 е наменета за сосема поинаков пазар.

Како на пример, за зелен пазар, буњаковец, цветен пазар итн..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #309 на: 24 Март 2017, 10:49:08 am »
Уште на автопазар да ја имаше ќе бев среќен.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #310 на: 24 Март 2017, 10:55:45 am »
Само внимателно...

How To Own A Ridiculously Cheap And Reliable Porsche 911

http://thegarage.jalopnik.com/how-to-own-a-ridiculously-cheap-and-reliable-porsche-91-1668638286

However, the car's Achilles' heel was a small but vital engine component called the IMS, or Intermediate Shaft bearing. The problem with this particular part was that there wasn't a realistic way to feed pressurized oil to it, and it relied on its internal grease to stay lubricated. As any astute gearhead can imagine, over tens of thousands of miles of hard driving, the grease would dry out and the bearing would seize, causing catastrophic damage to the intermediate shaft, requiring a rebuild of the engine.

The dinglecherry on top of this turd sundae was that this issue would happen seemingly at random, with no noises to signify that impending doom was coming your way. This was a huge concern for anyone buying a 996, which drove the price down substantially in the used car market, as the failure rate was as high as 10 percent for some years of the production run, prompting a class-action lawsuit against Porsche.


Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #311 на: 24 Март 2017, 11:07:42 am »
Баш тоа го читав пред некоја недела. Пичкин дим е во споредба со старите класици на кои цела предница им се крева ако ти се испразнал резервоарот ;D
Не е ништо страшно, ќе си смениш ИМС и ќе пичиш, мислам дека и 997 страда од истото.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #312 на: 04 Април 2017, 18:18:26 pm »

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16672
 • Keep it 100
Одг: Porsche - Timeless Design & Ultimate Driving Spirit
« Одговори #313 на: 27 Април 2017, 22:26:03 pm »

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3831