Автор Тема: Skoda Octavia RS 2.0 TSI  (Прочитано 79936 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #15 на: 21 Мај 2015, 10:13:58 am »
јако

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #16 на: 21 Мај 2015, 10:19:15 am »
Парам парче. И кола и боја и мотор и све. Бра-во. Ретки се вака умни луѓе како тебе!

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #17 на: 21 Мај 2015, 10:46:51 am »
Парам парче. И кола и боја и мотор и све. Бра-во. Ретки се вака умни луѓе како тебе!
И со малку поќе пари...:D
Јас не би купил спорцка Октавија, некако не ми се вклопува во претставата за лимузина со 220 коњи. Но рака на срце, ѕверотиња е и би сакал да ми е на располагање за возење.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #18 на: 21 Мај 2015, 11:08:45 am »
Со здравје да си ја возиш. Јас би играл исто како тебе. Вистинска вредности и избор за парите. Уживај.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #19 на: 21 Мај 2015, 11:23:16 am »
Со здравје да си ја возиш. Mногу убаво изгледа во црна боја, а тек како ќе и легнат вакви патичиња, мх мх ...


Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #20 на: 21 Мај 2015, 11:27:32 am »
Со здравје да си го возиш :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #21 на: 21 Мај 2015, 11:31:40 am »
Благодарам на сите. Убаво е да си види дека не сум единствен пациент.

Одлична кола, со одличен мотор. Дооооолго да те служи.
Едно ме интересира, каква е таа заштита на моторот за лоши патишта? Прв пат се среќавам со ваква работа па ако можеш да објасниш како функционира тоа.

DENDE-LANCERED малку подолу точно објаснува. Се работи за пластична плотна (во недостаток на подобар збор) кој го штити моторот од удари на камчиња и слични моменти од долната страна. Во минатото имав една непријатност со удар од долната страна на моторот, и за мала доплата (чинам околу 40 ЕУР), секако дека не ни размислував - особено ако спречи поголема штета накнадно.

So zdravje da se vozi.
Odlicen izbor, samo spremi se so bojava da vidis golema muka za odrzuvanje, ova od iskustvo.

Zastita za motorot e najverojatno toj plexot odozdola sto ide.

Ова ми е трето црно возило, маката е голема. Ама меракот е поголем. :)

Парам парче. И кола и боја и мотор и све. Бра-во. Ретки се вака умни луѓе како тебе!

*blush* Не јас, жена ми. :) Јас да се прашував, ќе го купев она Клиото РС што го возев кај Пеце минатата година. Претходното возило (кое е се уште во потесното семејство) е Шевролет Круз, слично опремен, и со проширувањето на семејството, параметрите беа:

1. Минимум четири врати.
2. Поголем багажен простор.
3. Кожен ентериер (кој се обидел да чисти бебешки плукотници од текстилни седишта, знае за што зборувам).
4. Се останато, по желба. :)

Шкода направи, барем за мене, идеално семејно возило за семејства кои имаат едно возило, а шоферот сака да си мисли дека се уште е спортист. :)

Стави во Eco, пушти адаптивен темпомат, и цепај по автопат лежерно...

...а кога си сам, стави во Sport, и згази малку, колку да се почувствуваш малку помоќно. :)

И со малку поќе пари...:D
Јас не би купил спорцка Октавија, некако не ми се вклопува во претставата за лимузина со 220 коњи. Но рака на срце, ѕверотиња е и би сакал да ми е на располагање за возење.

И во прва прилика, повели на возење.

Имаше некаде на форумов тема, парафразирам "кога срцето ќе го победи разумот"... за 99% од потребите, немаше да го менувам Крузот. Она што е за многумина можеби досадно возило, кај мене ги има сите удобности - кожа со греење, премиум звучен систем, релативно еластичен мотор (1.8 бензин)... ама го нема она "je ne se quoi".

РСот го има. И воедно е семејно возило кое е навистина просторно, и релативно достапно за оддржување (секако дека го земав предвид сервисниот календар пред да нарачувам и сите поврзани трошоци). Кога можностите велат само едно возило, изборот е навистина ограничен. Меракот е голем...

...а кога е меракот голем, поттикот за наоѓање решенија е посилен, не? :)

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #22 на: 21 Мај 2015, 11:33:16 am »
Со здравје да си ја возиш. Mногу убаво изгледа во црна боја, а тек како ќе и легнат вакви патичиња, мх мх ...

Ех, на драго срце.

Но не би одел (засега) на поголеми тркала од 18", од причина (1) цена на пневматици и (2) македонските патишта, кои ги шпартам секојдневно.

Отсутен ScarfaceMkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #23 на: 21 Мај 2015, 11:40:40 am »
Незнам што да кажам другар освен секоја чест. Браво за изборот. Милион километри да поминеш без проблем :)

А колку троши чудово? :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #24 на: 21 Мај 2015, 11:41:31 am »
Да ја частиш женати што те спасила.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #25 на: 21 Мај 2015, 11:42:29 am »
Вчера видов ваква, ама бела. Количето е перфект. Кола на место, доообар избор. :)

Слики господине, клај слики во темава ! ;D :D

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #26 на: 21 Мај 2015, 12:54:04 pm »
Со здравје да се вози и одличен избор, друго нема што да правам муабет, се е кажано од останатите членови... :D
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #27 на: 21 Мај 2015, 13:06:27 pm »
Сигурно угорниците се плашат од колава  ;D  зверка шкода

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #28 на: 21 Мај 2015, 13:22:59 pm »
А колку троши чудово? :)

Вчера кога го пробавме со Бушав го наполнив вториот резервоар. Според количината на гориво, 10.3 л/100км. Борд компјутерот покажа 10.25 л/100км.

Водете сметка дека е прв резервоар - не верувам дека така ќе ја возам постојано.

Со вториот резервоар, поминав веќе 150км, и бордот покажува 9.2 л/100км. Иако пак си ја газам на автопат, повеќе возам со темпомат. Просечен резервоар гледа отприлика 80% автопат, 20% град.

Да ја частиш женати што те спасила.

Жена ми, пред да го види РСот во живо: "Слушај, ти сакаш да купиш РС затоа што ти се допаѓа навистина, или затоа што има два издува, турбо и спојлер а не можеш да купиш GT-R?" (појаснување - кукам по GT-R три години и веројатно ќе кукам цел живот).

Жена ми, откако во виде РСот во живо: "Откажи ги другите тест возења, и порачувај РС."

Вчера видов ваква, ама бела. Количето е перфект. Кола на место, доообар избор. :)

Слики господине, клај слики во темава ! ;D :D

Мојот талент со фотоапарат е во најмала рака, за жалење. Другар фотограф се нафати да ја ислика во скоро време.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #29 на: 21 Мај 2015, 14:49:48 pm »


Се собрано во едно гифче!