Автор Тема: LCD SONY KDL40HX800AEP  (Прочитано 19056 пати)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #30 на: 04 Јули 2011, 11:46:35 am »
Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

со колку си поефтин од конкуренцијата,пример ако плазмата е 27000 кај тебе колку е?
Зависи кој модел, кај го има и колку е на пазарот. Што те интересира пиши ми точен модел и кај си го видел по продавници и јас ќе ти кажам цена, па ако ти одговара прајм бизнис ;)

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #31 на: 04 Јули 2011, 12:01:59 pm »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Dodo не сакам ништо лошо да ти пишувам ,само дека LED и не е баш толку подобро од колку класика LCD. Баш пред 1 месец споредувавме 37 ци, и од два најдобри модели што се Philips некој, има од нив ЛЕД и ЛЦД. ЛЦД то вади 10 пати подобра слика од ЛЕД од, а све исто. Исти модели, исти панели, иста резолуција, ист процесор... Така да ако си за ТВ 37 - 42 Philips от нема конкуренција....
А за 3D то на Sony, и те како има врска тоа наочарите. Можеби си гледал некој по лош модел или не добро видео. Ама буквално е Е**ЊЕ, јас тотално ја сватив третата димензија, секоја чест.

Не велам јас ништо лошо за LED, стварно вади одлична слика, али мислам дека е малце вештачка, дека плазмата вади пореална слика. А за 3D не сум пробал на Sony, гледав некои Panasonic ако не се лажам, али и тоа беше пред 6 месеци во Белград. А иначе веќе пишав дека Sony у последно време извадија стварно топ модели, со многу добра слика.
Стојам зад тврдењето дека меѓу LED и LCD разликата е во позадинското осветлување, али баш тоа ги прави такви јаки боите и го зголемува контрастот. На скоро секој понов телевизор ке видиш дека има ознака Edge LED.
БТЊ, јас сакам ЛЕД за монитор, а плазма за ТВ.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #32 на: 04 Јули 2011, 12:05:58 pm »
Само да се надоврзам дека нема нешто како LED TV, тоа е истиот ЛЦД панел самошто наместо неонка за позадиснко осветлување има LED диоди. Затоа и ги натераа производителите да не ги ртекламираат како LED туку сега треба да наведат дека е Edge LED, односно само по краевите на панелот има диоди и тие се за осветлување , а не да се прикаже некаква слика со нив. СО тоа се добива и подобар контраст (5.000.000:1). Кој патем е динамички контраст, а вакви бројки за контраст веќе одавна имаат плазмите.
Како и да е, верувам дека сликата на Sony-то е феноменоменомен(т)ална, бидејќи новите модели им се стварно одлични.

+1 против 3Д...не ја разбирам ни потребата ни шетањето со наочари по дома ни па квалитетот (барем на оние неколку модели) што го прикажуваат.

БТЊ, и јас сум у процес на купување ТВ за по низ куќи али најверојатно ќе идам со плазма Panasonic. Уште не сум одлучил точно кој модел.

П.С. Clink, со здравје да си го гледаш телевизорот, па и викни на некое филмче, јас ќе донесам пуцки  :)

Dodo не сакам ништо лошо да ти пишувам ,само дека LED и не е баш толку подобро од колку класика LCD. Баш пред 1 месец споредувавме 37 ци, и од два најдобри модели што се Philips некој, има од нив ЛЕД и ЛЦД. ЛЦД то вади 10 пати подобра слика од ЛЕД од, а све исто. Исти модели, исти панели, иста резолуција, ист процесор... Така да ако си за ТВ 37 - 42 Philips от нема конкуренција....
А за 3D то на Sony, и те како има врска тоа наочарите. Можеби си гледал некој по лош модел или не добро видео. Ама буквално е Е**ЊЕ, јас тотално ја сватив третата димензија, секоја чест.

Не велам јас ништо лошо за LED, стварно вади одлична слика, али мислам дека е малце вештачка, дека плазмата вади пореална слика. А за 3D не сум пробал на Sony, гледав некои Panasonic ако не се лажам, али и тоа беше пред 6 месеци во Белград. А иначе веќе пишав дека Sony у последно време извадија стварно топ модели, со многу добра слика.
Стојам зад тврдењето дека меѓу LED и LCD разликата е во позадинското осветлување, али баш тоа ги прави такви јаки боите и го зголемува контрастот. На скоро секој понов телевизор ке видиш дека има ознака Edge LED.
БТЊ, јас сакам ЛЕД за монитор, а плазма за ТВ.

Убаво велиш, ама некои LED се ептен бледи во сликата. Случајот со Philips-от. Ама не е тоа битно толку, на лице место одма гледаш разлики. Него за монитор за работа не сакаш LED сакаш IPS монитор! Моја препорака за ваков монитор, мој следен монитор би бил само IPS!!!


Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #33 на: 04 Јули 2011, 12:09:44 pm »
Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

со колку си поефтин од конкуренцијата,пример ако плазмата е 27000 кај тебе колку е?
Зависи кој модел, кај го има и колку е на пазарот. Што те интересира пиши ми точен модел и кај си го видел по продавници и јас ќе ти кажам цена, па ако ти одговара прајм бизнис ;)


Е сега ме е*а... вчера го купив фрижидерот во Техномаркет :( мада мислам дека немаше да бидеш поефтин, пошто кај нив има некоја акција на тој модел.... како и да е... дај ми понуда за некој Пнасоник/Филипс плазма со Фулл ХД и по могукјност да пушта мкв фајлове... димензија 37" do 40", цена: најсниска што може да биде и минус 1000ка на тоа : )))

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #34 на: 04 Јули 2011, 12:27:23 pm »
Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

со колку си поефтин од конкуренцијата,пример ако плазмата е 27000 кај тебе колку е?
Зависи кој модел, кај го има и колку е на пазарот. Што те интересира пиши ми точен модел и кај си го видел по продавници и јас ќе ти кажам цена, па ако ти одговара прајм бизнис ;)


Е сега ме е*а... вчера го купив фрижидерот во Техномаркет :( мада мислам дека немаше да бидеш поефтин, пошто кај нив има некоја акција на тој модел.... како и да е... дај ми понуда за некој Пнасоник/Филипс плазма со Фулл ХД и по могукјност да пушта мкв фајлове... димензија 37" do 40", цена: најсниска што може да биде и минус 1000ка на тоа : )))
Ако бил на акција мали се шансите да дадат попуст на таа цена. Како и да е, со здравје да си го ладиш :D :D
Во категорија од 37 -40 инча, мислам тој Philips от му нема конкуренција. Модел точно незнам кој е, ама го има во техномаркет и во нептун. Еден другар го купи пред некој месец и баш одевме во сите продавници со мкв фајл на усб 1920*1080 и гледавме кај е најдобро. Philips от беше најдобар и тој и си го зема. Финтата со филипот е што му лупнал процесор и енџин од тие најаките модели на овие помалите и направија најдобар тв до 40инча. И можиш да си го апдејтуваш софтверот како на компјутер, за нови кодекси итн итн..... Ај да го разбудам другаров, па да ти кажам модел точен и цена...

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #35 на: 04 Јули 2011, 12:36:08 pm »
Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

со колку си поефтин од конкуренцијата,пример ако плазмата е 27000 кај тебе колку е?
Зависи кој модел, кај го има и колку е на пазарот. Што те интересира пиши ми точен модел и кај си го видел по продавници и јас ќе ти кажам цена, па ако ти одговара прајм бизнис ;)


Е сега ме е*а... вчера го купив фрижидерот во Техномаркет :( мада мислам дека немаше да бидеш поефтин, пошто кај нив има некоја акција на тој модел.... како и да е... дај ми понуда за некој Пнасоник/Филипс плазма со Фулл ХД и по могукјност да пушта мкв фајлове... димензија 37" do 40", цена: најсниска што може да биде и минус 1000ка на тоа : )))
Ако бил на акција мали се шансите да дадат попуст на таа цена. Како и да е, со здравје да си го ладиш :D :D
Во категорија од 37 -40 инча, мислам тој Philips от му нема конкуренција. Модел точно незнам кој е, ама го има во техномаркет и во нептун. Еден другар го купи пред некој месец и баш одевме во сите продавници со мкв фајл на усб 1920*1080 и гледавме кај е најдобро. Philips от беше најдобар и тој и си го зема. Финтата со филипот е што му лупнал процесор и енџин од тие најаките модели на овие помалите и направија најдобар тв до 40инча. И можиш да си го апдејтуваш софтверот како на компјутер, за нови кодекси итн итн..... Ај да го разбудам другаров, па да ти кажам модел точен и цена...

Мислам дека знам за кој збориш, али би ти бил благодарен ако ми пишеш. Тој мислам дека сега го намалија за 2000 у нептун и сега е 27.999. А која е твојата цена?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #36 на: 04 Јули 2011, 12:37:20 pm »
Пред 4 години кога зимав телевизор Филипсот беа многу слаби и многу брзо им гореа пиксели и заднинското осветлување. Фино ако се подобриле.
А Самсунг и Сони користат ист панел, само различен им е енџинот. Споредбено сликата беше подобра кај Самсунгот, имаше подобра острина и контраст. Сонито на кабловска ги развлекуваше боите.
Ова пред 4 години, сега веројатно е друг муабетот, а и телевизориве ги направија по цена на монитор :)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #37 на: 04 Јули 2011, 12:41:27 pm »
Дап. Ја пред 3 години го платив 40+к Самсунгот, 37", 720p/1080i а сеа се џабе.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #38 на: 04 Јули 2011, 12:53:41 pm »
Дап. Ја пред 3 години го платив 40+к Самсунгот, 37", 720p/1080i а сеа се џабе.
Е истиот пред 4 години го платив 59К.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5438
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #39 на: 04 Јули 2011, 15:59:20 pm »
Jas go zemav Philipsot vo AMC i plativ okolu 37 000 so mal nekojsi popust.
Kolku sto se sekavam ima 2 000 000 kontrast 100 ili 200 HZ ne mi teknuva, ali najvazno od sve slikata boli glava bez zaebancija.

Doaga eden poznanik kaj mene samo sto kupil Samsung 48 000 i vika "lele kakva slika ima prema mojot" ke idam ke mu ja skrsam glavata na toj prodavacot, me izlaza, mu rekol ne ni poglednuvaj Philips ne gi biva, i posle toa imas majke sajke i krsenje filmot, pa go tesev vikam tvojot ima pogolema kontrast itn, za da ne se razocara epten, ali dzabe bese.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #40 на: 04 Јули 2011, 16:10:24 pm »
За 3Д технологија јас колку што знам најнапредни се сони. Иначе осмица  се слушаме накнадно за наочариве, акоси во близина кај золошка мкоже о едно кафе да ти праам да напрајме муабет.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #41 на: 04 Јули 2011, 20:10:16 pm »
Chlink пиши ми ако си заинтересиран за наочари по 50€. Толку треба да се, ама од правите луѓе :D
btw И било кој друг што сака било што од техника, дури и бела, да ми се обрати за попусти и подобри цени. Поз

со колку си поефтин од конкуренцијата,пример ако плазмата е 27000 кај тебе колку е?42PJ350   LG   Plasma   42" Plasma - 1366 x 768,720p HD Ready 600Hz Sub Field Driving, 3M:1 Dynamic Contrast Ratio,178º/178º,Dual XD™ Engine, Picture Wizard II (Easy Picture Calibration), Built-In Tuner ATSC/NTSC/Clear QAM, RGB In (D-Sub 15pin) - PC/3xHDMI/Component/Composite,Optical,USB 2.0 (Music/Photo) TV(digital DVB-T/analog), PC Audio Input, RS-232c In (Service Only), Speakers 2x10W (Dolby® Digital Decoder), HDMI™: 60p/30p/24p, Component: 60p/30p/24p, RGB: 60p (WXGA),  Remote Controller, Intelligent Sensor, TruSlim Frame, Smart Energy Saving, AV Mode (Cinema, Sports, Game)


За тие пари ова може да ти го понудам. ;D ;D ;D


Стратро нека ти каже импресии од сликата.
« Последно менување: 04 Јули 2011, 20:11:53 pm Cuore Sportivo »

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #42 на: 04 Јули 2011, 20:28:30 pm »
HD Ready?? Аман бе....... немаш нешто барем HD да е?

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #43 на: 04 Јули 2011, 20:36:10 pm »
Што ако е HD Ready ?


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: LCD SONY KDL40HX800AEP
« Одговори #44 на: 04 Јули 2011, 20:46:21 pm »
Што ако е HD Ready ?Епа тогаш НЕ е FULL HD! A, шо викаш ти?