Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 701760 пати)

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 649
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4905 на: 26 Октомври 2021, 16:29:19 pm »
Овчарските нема зошто да завиваат, цел ден се пуштени и имаат друштво.
и бордошката и булмастифот се раси кои не лаат многу. Маана им е лигавењето,и количината на храна која ја јадат. Генетски проблеми имаат со дисплазија,затоа се купуваат кутриња од предци со снимени кукови и лакти

toa mi e sovrseno jasno...zatoa i rekov nekoj da imal licno iskustvo so bordoshka doga ostavena doma vo dvor 8 saati dodeka se pribere od rabota... a ligite i vlaknata ne mi smetaat vo opsto...brat mi ima 2 ulicni pribrano ko magarici ... lom me praat koga mu odam na gosti..OK sum so toa..kucinja se ne se manekenki :D

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4906 на: 26 Октомври 2021, 16:39:07 pm »
Овчарските нема зошто да завиваат, цел ден се пуштени и имаат друштво.
и бордошката и булмастифот се раси кои не лаат многу. Маана им е лигавењето,и количината на храна која ја јадат. Генетски проблеми имаат со дисплазија,затоа се купуваат кутриња од предци со снимени кукови и лакти

toa mi e sovrseno jasno...zatoa i rekov nekoj da imal licno iskustvo so bordoshka doga ostavena doma vo dvor 8 saati dodeka se pribere od rabota... a ligite i vlaknata ne mi smetaat vo opsto...brat mi ima 2 ulicni pribrano ko magarici ... lom me praat koga mu odam na gosti..OK sum so toa..kucinja se ne se manekenki :D
сите кучкари работат по 8 саати😀 ќе си го научиш постепено дека треба да е сам. По нервно од малиноата нема,ама ако е добро истрчана нема проблем да биде сама.Е кога влагаш дома,тие 2 минути се критични,ќе сруши се од радост

Отсутен negoznam

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4907 на: 26 Октомври 2021, 18:11:35 pm »
Ima li po forumov nekoj shto se razbira od bordoshki dogi ili eventualno bulmastifi da spodeli iskustvo so niv vo makedonijava?

Јас чувам булмастиф веќе 11 години, еден период дури три ги имав истовремено (не одгледувам, од мерак). Преубави кучиња, мрзливи, бараат пажња многу ама и пружаат. Се митарат доста па си бараат често четкање и усисавање доколку ги чуваш дома. Исто така се лигават превише, но се навикнува човек да шета со марамици и да кречи барем еднаш годишно :)

Доста се територијални но не се агилни. Бараат редовно шетање но на умерени дистанци. Можат да се помират и некој ден да не ги прошеташ, не се бунат превише. Не е проблем да ги оставиш сами, генерално не прават беља.
Оставаат моќен впечаток кај минувачи па не верувам дека некој би се осудил да помисли да прави беља. Одлични со деца и луѓе но мора да се социјализираат од мала возраст.


Најголем проблем им е генетиката. Како што спомнаа, освен дисплазија доста се подлежни и на карцином како и срцеви болести. Мене едно ми почина од остеосаркома на седум и пол години, друго од проширено срце на шест години. Проблеми со зглобови се исто така чести, моментално кучката што ја чувам прима редовно терапија за подмачкување на зглобови веќе три години.
Исто така подлежни се на кожни проблеми. Осетливи се на мрсно и заради несоодветна исхрана може големи пликови да се појават низ цело тело. Си бараат поквалитетен дехидрат и допуна во вид на месо (пилешки џигери, риба, чисто месо) за здрав изглед на крзното.

Јас ги препорачувам на сите искусни кучкари како раса која што треба барем еднаш во животот да се чува. Никако не би препорачал на некој како прво куче.

Ако те интересира уште нешто, слободно прашувај.

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4908 на: 16 Ноември 2021, 10:24:45 am »
@Van, raste ko kvasec :)

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5231
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4909 на: 16 Ноември 2021, 10:28:35 am »
Лепотица... Види како седи како на федери.  ;D
Си ја натерал да седне ама напред гледа во топчето или што и да е што треба да го добие за награда што ја слуша наредбата.    :)

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4910 на: 16 Ноември 2021, 10:34:15 am »
Лепотица... Види како седи како на федери.  ;D
Си ја натерал да седне ама напред гледа во топчето или што и да е што треба да го добие за награда што ја слуша наредбата.    :)
Се погоди :) Гори фитилот и чека да експлодира

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4911 на: 16 Ноември 2021, 10:51:17 am »


Локи. :)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2609
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4912 на: 16 Ноември 2021, 11:42:07 am »
Se zainteresirav za bengalska macka.
Slabo informacii najdov ovde kaj nas, voglavnom od Srbija.

Nekoj so iskustvo da cuva bengalska ili da znae kako da nabavam ovde kaj nas, ili nasive pobliski prostori?

Se pojavi eden "cuden" oglas na pazar3, vospostaviv komunikacija po email ama ispadna deka prodavaat od italija-Rim. Imaat dadeto tel koj ne funkcionira.
Malce cuden srpski pisan jazik na momenti kako google translate. Baraat pari unapred za maceto i transport so avion. Imaat 4 bengalski malecki (si biras a site se razlicna tekstura na krzo sto e isto taka sumljivo) za davanje kao sinot im bil alergicen.
Od istiot oglasuvac po dve nedeli se pojavi nov oglas za druga rasa na macki.
Mi mirisa na izmama. Cenata odprilike upola pa i pomalce od edna odgleduvacnica vo Srbija.


Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1728
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4913 на: 16 Ноември 2021, 11:45:25 am »
Ако не се лажам Yarre имаше баш таква мачка и имаше поставено клипче каде што оди во ВЦ во шоља, ако не сум нешто грешка..  :D Види разбарај низ оваа тема

@Leonid колку му даваш дневно храна на кучето? Татко ми му дава 3 пати дневно храна за кучиња, но некако многу дебело ми делува. Има 7 месеци и е пуштено во двор од 400+ м2 (не е врзано па да седи по цел ден, а и не можи да седи она суштество :D ).
« Последно менување: 16 Ноември 2021, 11:56:29 am Silvester »

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4914 на: 16 Ноември 2021, 12:17:10 pm »
Se zainteresirav za bengalska macka.
Slabo informacii najdov ovde kaj nas, voglavnom od Srbija.

Nekoj so iskustvo da cuva bengalska ili da znae kako da nabavam ovde kaj nas, ili nasive pobliski prostori?

Se pojavi eden "cuden" oglas na pazar3, vospostaviv komunikacija po email ama ispadna deka prodavaat od italija-Rim. Imaat dadeto tel koj ne funkcionira.
Malce cuden srpski pisan jazik na momenti kako google translate. Baraat pari unapred za maceto i transport so avion. Imaat 4 bengalski malecki (si biras a site se razlicna tekstura na krzo sto e isto taka sumljivo) za davanje kao sinot im bil alergicen.
Od istiot oglasuvac po dve nedeli se pojavi nov oglas za druga rasa na macki.
Mi mirisa na izmama. Cenata odprilike upola pa i pomalce od edna odgleduvacnica vo Srbija.
Пред повеќе години имаше и за коли такви огласи, демек од Англија, Франција, а всушност од Џибути :D

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4915 на: 16 Ноември 2021, 12:38:45 pm »
Ако не се лажам Yarre имаше баш таква мачка и имаше поставено клипче каде што оди во ВЦ во шоља, ако не сум нешто грешка..  :D Види разбарај низ оваа тема

@Leonid колку му даваш дневно храна на кучето? Татко ми му дава 3 пати дневно храна за кучиња, но некако многу дебело ми делува. Има 7 месеци и е пуштено во двор од 400+ м2 (не е врзано па да седи по цел ден, а и не можи да седи она суштество :D ).
Два пати дневно ја храниме, наутро со сува храна (немам време да и спремам пред работа), а навечер со храна готвена за неа. Количината си ја одредуваш сам, искуствено, треба струкче да има,а не да е заоблена. Додека е младо кутрето, подобро послабо да е отколку подебело,ради костурот. Тоа што е пуштено во двор, не значи дека троши енергија драстично повеќе и дека повеќе храна треба да му даваш. Ако правиш долги прошетки по 5-6 км, тури на планина, истрчувања, тогаш ќе ја појачаш исхраната

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4916 на: 10 Февруари 2022, 21:53:54 pm »


9 месеци направи телето(сликите можеби се од пред месец-два),околу 40кг,штетник невиден.
Битно главен е низ селото,секој втор ден е в полиција и ни се јавуваат од шинтерница да го земиме.
Лепотан е,ама изгорен е да се извалка и капење никако,заби покажува... ;D
« Последно менување: 10 Февруари 2022, 22:17:29 pm MecheTo »
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4917 на: 20 Април 2022, 09:46:36 am »
Лудата за некој ден полни 1 година, и е уште полуда

Отсутен s1n1sa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4918 на: 21 Април 2022, 08:47:24 am »
Лудата за некој ден полни 1 година, и е уште полуда
Само со строго држење јас од 2015та имам малиниоа ако не му бидеш цело време алфа знаат проблеми да прават
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4919 на: 21 Април 2022, 13:50:40 pm »
Лудата за некој ден полни 1 година, и е уште полуда
Само со строго држење јас од 2015та имам малиниоа ако не му бидеш цело време алфа знаат проблеми да прават
Ако треба помош,кажи 😀 Расата е перфекција,само треба да си свесен што купуваш. Колку луѓе имам предомислено да не зимаат,зошто сум проценил дека нема да можат да се справат
https://www.instagram.com/reel/CcnKvMSobNZ/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Ова е на возраст од 10 месеци
« Последно менување: 21 Април 2022, 13:59:42 pm Leonid »