Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 408737 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2445 на: 27 Јуни 2024, 11:27:36 am »
Auuu ne ve razbiram so turboto. Abe lugje pikaat onie svircinja u auspuh za koga kje opne turaza da mu sviri kako turbina vie pari davate da utisate turboto. Ostaj neka sviri tamo nekoj ako vozis so tebe kje se vrti celo vreme da ne ide policija ili brza pomosh pozadi tebe :)

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2446 на: 27 Јуни 2024, 14:49:37 pm »
A od sto sviri turboto?
I kaj mene ima nekoj zvik turboto ama neznam dali e normalen zvuk na usis.
Уште пред 8 години кога ја зедов колава свиреше. На ниски обртаи кога ќе притиснеш повеќе на туража. И ми рекоа уште тогаш механичариве терај не се замарај. И еве возам 8 години, гајле нема ;D Еднаш турив за турбото адитив и сега пак. А потклавам од Wynn's црниве чат пат, Total Action Treatment и сл. Valvoline турив еднаш, добар адитив и тој.

Адитивот се става во гориво и никогаш не ми било јасно како може да влијае на турбото, во смисла како ќе го исчисти, кога за турбото е битно маслото со кое се подмачкува и лади. Инаку и јас сакам да пробам еден адитив за турбото, и кај мене има некој звук ама тој звук е откако ја имам колата и 1,5 дци се познати по тој звук
Појма немам како функционира, ама еве престана да свири додека го возам. Тури му, ако не исчисти, можеш само да изгубиш 1200 денари :))

Кај мене се слуша повеќе додека крене температура работна чим постигне го снемува тој звук
од адитиви само овој го имам користено https://www.wynns.eu/product/diesel-injector-cleaner/
Послаби се тие, црни турај од Wynn's
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2447 на: 27 Јуни 2024, 19:20:59 pm »
Се мислам дали е добро да искористам некој адитив.. чисто како превентива т.е. за прочистување, а не знам дали има реална потреба од тоа, особено со се погласните коментари дека знаат да направат штета повеќе одшто добрина....

Засега освен DPF адитив, немам ништо друго користено.

А искрено, не знам која е логиката на нештата и како да проценам кое ми треба и во каков распоред да ги искористам работите бидејќи веќе сите производители имаат по неколку понуди во серија..

Пример:

• Чистач на дизел системи – Sonax

Овозможува оптимално согорување, го штеди горивото и ја зголемува оперативната сигурност. Наменет е за сите дизелски мотори. Може да се користи како превентива но и како решение за некој проблем. Нема повеќе тропање при работа во место. Се постигнува оптимална работна моќ на моторот. Ги отстранува наслагите од вбризгувачите компоненти и од местата на клипното согорување. Го чисти комплетниот систем за гориво. Штити од корозија и формирање на наслаги. Ја намалува емисијата на издувни гасови. Го намалува вшмукувањето на вода и овозможува стабилна нафтена деривација.

• Дизел заштитувач за Common rail системи – Sonax
Нов активен дизел-системски третман за сите дезел горив. Посебно развиен и формулиран за потребите на современите комон раил дизелски системи. Употреблив на сите дизел мотори. Го поддржува дизелскиот систем при тешки услови на работа. Особено погоденза дизел горивата соромашни со сулфур. Концентрирана формула базирана на агресивни состојки против создавање наслаги , како и агенски против корозија. Не содржи сулфур, метали и киселини.

• Не можам да најдам нешто вакво да објавам ама во доста коментари се спомна Liqui Moly.

• Или пак да си терам само со адитив за ДПФ како овој на пример Profitech Адитив за ДПФ филтер.

Дајте ми сериозни мислења бидејќи сум поделен дали треба или не треба воопшто да ставам нешто


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2448 на: 27 Јуни 2024, 21:05:47 pm »
Фаворит ми е Ликви Моли, и би го ставил пред Сонакс(експерти за авто козметика), а особено пред Profitech(никаква историја, ниту го најдов на гугл., а знам дека го има на Лукоил).

Отсутен FrozeN666

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2449 на: 28 Јуни 2024, 08:39:48 am »
Како што пиша нестор, стави liqui moly. Нема од што да се плашиш адитив за гориво е.
Мене колата никогаш олку тивка на ми била. Такада јас лично на секои 2-3 месеци ке ставам по некој адитив, осеќам разлика доста.

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2450 на: 28 Јуни 2024, 10:59:23 am »
Важи момци фала ви.

Може ли уште едно прашање кој да го земам? Гледав на страната на Ликви Моли и има доста адитиви за дизел:  Super diesel additive, Diesel purge, COMMON RAIL ADDITIVE, PRO-LINE DIESEL SYSTEM CLEANER K.

Искрено не очекував олкав избор 😅
Ако може совет при изборот што би искористил од горенаведените?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2451 на: 28 Јуни 2024, 11:04:00 am »
Еве тука сум пишал, иако од некои сум добил критика, мада видеото доволно објаснува, а тие нека се смеат колку што им душа сака.

Колку поволема концентрација на PEA-толку подобро чистење:

 
Цитат
Разгледај за што е. Пролајн е за редовно одржување, а овај го користат поинаку, а може и во резервоарот да се стави. Се разредува многу, има висок концентрат на PEA.

Инаку на Ликви Моли на фб пиши им, ќе ти пратат.

Едит: Сум го помешал со Purge. Еве видео:

Еве и видео околу адитивот погоре - концентрација на PEA.

Еве и линк со табела - https://bit.ly/3Sgbh0m

Еве повеќе околу Diesel Purge (иако не е дел од Про-Лајн серијата), ова е едно од многуте видеа, а ги има доста, па останатите нека си споредуваат со Пролајн слободно:

« Последно менување: 28 Јуни 2024, 11:09:05 am nestor04 »

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2452 на: 28 Јуни 2024, 14:03:19 pm »
Podobrite benzini, kako Shell 100 racing imaat PEA aditivi za procistuvanje na injectori.
Od drugite brendovi retko ko imaat.

Znaci da, pozelno e da se koristat preventivno aditivi za prosituvanje na sistemot na gorivo DPF EGR.
No prethodno da se proveri sto se stava za da ima i realno dejstvo.


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2453 на: 28 Јуни 2024, 14:04:12 pm »
Auuu ne ve razbiram so turboto. Abe lugje pikaat onie svircinja u auspuh za koga kje opne turaza da mu sviri kako turbina vie pari davate da utisate turboto. Ostaj neka sviri tamo nekoj ako vozis so tebe kje se vrti celo vreme da ne ide policija ili brza pomosh pozadi tebe :)
absolutno si vo pravo :)
Jas staav K&N pecurka na atmo motor za da slusam usis.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2454 на: 28 Јуни 2024, 16:42:19 pm »
Вакво збрцав во резервар на C-Max-от денес.
https://www.liqui-moly.com/en/jectron-p000052.html#5110

Нека изврти една тура. Приметив дека ми се колеба понекогаш при минимални поместувања на педалата за гас, како да потсецнува. Ќе видиме дали ќе се реши откао ќе изврти еден резервар.

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2455 на: 28 Јуни 2024, 17:27:37 pm »
Еве тука сум пишал, иако од некои сум добил критика, мада видеото доволно објаснува, а тие нека се смеат колку што им душа сака.

Колку поволема концентрација на PEA-толку подобро чистење:

 
Цитат
Разгледај за што е. Пролајн е за редовно одржување, а овај го користат поинаку, а може и во резервоарот да се стави. Се разредува многу, има висок концентрат на PEA.

Инаку на Ликви Моли на фб пиши им, ќе ти пратат.

Едит: Сум го помешал со Purge. Еве видео:

Еве и видео околу адитивот погоре - концентрација на PEA.

Еве и линк со табела - https://bit.ly/3Sgbh0m

Еве повеќе околу Diesel Purge (иако не е дел од Про-Лајн серијата), ова е едно од многуте видеа, а ги има доста, па останатите нека си споредуваат со Пролајн слободно:



Може ли да се искористи средството во резервоарот наместо во самите инјектира.
Не сум чепкал никогаш под хауба и не би можел така да го направам ова.
Или само за пролајн важи тоа дека во резервоарот се става а другото само напред?

Sorry if noob question 🙂

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2456 на: 28 Јуни 2024, 18:35:30 pm »
Може да се користи превентивно во резервоар, но има посилно дејство за чистење на инјектори доколку се користи на начин како на видеото.

Цитат
Preventive use: 

Add to diesel fuel according to the inspection intervals. 

Remedial use: 

Disconnect fuel feed and return lines and insert into the diesel purge. Start the engine. Run the engine at a variety of different speeds and switch off before the container is empty. Reconnect fuel lines to the fuel system and check for leaks. In cases of extreme contamination, repeat the cleaning process if necessary.

Инаку Про-Лајн серијата е професионална серија на производи од Ликви Моли и ја користат "професионалци", но нема никаква врска со тоа дали адитивот се става во гориво или на друг начин. Пример има Liqui Moly Pro-Line Diesel Reiniger (ако добро го памтам имево) и тоа е адитив за гориво (за дизел), исто така има адитив Liqui Moly Pro-Line Engine Flush кој всушност е адитив за испирање на мотор и се става во маслото пред промена на масло.

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2457 на: 28 Јуни 2024, 18:46:55 pm »
Може да се користи превентивно во резервоар, но има посилно дејство за чистење на инјектори доколку се користи на начин како на видеото.

Цитат
Preventive use: 

Add to diesel fuel according to the inspection intervals. 

Remedial use: 

Disconnect fuel feed and return lines and insert into the diesel purge. Start the engine. Run the engine at a variety of different speeds and switch off before the container is empty. Reconnect fuel lines to the fuel system and check for leaks. In cases of extreme contamination, repeat the cleaning process if necessary.

Инаку Про-Лајн серијата е професионална серија на производи од Ликви Моли и ја користат "професионалци", но нема никаква врска со тоа дали адитивот се става во гориво или на друг начин. Пример има Liqui Moly Pro-Line Diesel Reiniger (ако добро го памтам имево) и тоа е адитив за гориво (за дизел), исто така има адитив Liqui Moly Pro-Line Engine Flush кој всушност е адитив за испирање на мотор и се става во маслото пред промена на масло.

Фала ти на одговорот.

Сепак ќе го рокнам во резервоарот бидејќи не би можел сам да го изработам тоа како на видеото бидејќи едноставно не се разбирам до толку и страв ми е да не заебам нешто.

Наскоро ќе треба да менувам и масло на автомобилот ама не го правам јас тоа туку мајстор/сервис така да препуштам на нив во поглед на тоа

Отсутен Memento

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2458 на: 04 Август 2024, 11:40:49 am »
Wynns Diesel Injector Cleaner лилавиот значително потивок го прави моторот кај мене - и ми се чини дека подобар throttle response има.

Работата е што ова дејство не трае долго и треба да ставиш пак...

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2459 на: 04 Август 2024, 13:49:27 pm »
Wynns Diesel Injector Cleaner лилавиот значително потивок го прави моторот кај мене - и ми се чини дека подобар throttle response има.

Работата е што ова дејство не трае долго и треба да ставиш пак...
Stavi kvaliteten dvotaktol 1:200 odnos ke go dobies istoto potivko rabotenje

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk