Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1836389 пати)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4289
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13365 на: 21 Октомври 2023, 21:24:07 pm »
« Последно менување: 22 Октомври 2023, 03:02:56 am nestor04 »

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5985
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13366 на: 21 Октомври 2023, 23:12:21 pm »
Сѐ е од ветената земја.

Amazon.de, Лидл, Алди, Кауфланд...

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 211
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13367 на: 22 Октомври 2023, 02:52:03 am »
mislis kina?

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1483
Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13368 на: 22 Октомври 2023, 09:08:28 am »
Неубо, замена да видиш да ти дадат ако има таква опција. Јас досега сум немал мака со Мукiто, баш за таа намена лоцирање ги користам.
Кој модел го имаш


Sent from my iPhone using Tapatalk

Myki 4 lite и претходниот модел, мислам еден дека го продадов тука. Со двата сум немал мака досега, иначе да раскинеш договор ќе плаќаш пенало т.с казна.
Истиот модел 4 лајт е и кај мене.

Не ја гледам логиката за пенали… Не ми даваат услови да ја користам тарифата за кој сум потпишал .
Повеќе од месец има поминато а уредот кој го добивам не е функционален.


Знам дека ќе има влечење…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1483
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13369 на: 22 Октомври 2023, 09:10:13 am »
После 3 сервиси ти следува нов по Закон за заштита на потрошувачи
Мислам дека треба за истиот проблем/дефект да биде
Истиот проблем е -од почеток..

Ако го има некој при рака законот нека го пуште линк.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5985
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13370 на: 22 Октомври 2023, 09:19:05 am »
mislis kina?

Друже, го купив од Германија, не го купив од Кина.

Боли ме патка кај е направено.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3778
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13371 на: 22 Октомври 2023, 19:20:05 pm »
Si kupiv prikolce ( Trigano p150 ) za traktorceto 😁
https://dikos.mk/product/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%bc%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bb-p150/
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Таблиците се како АТВ-то или башка таблици има? Како која класа е во сообраќајна?

Знам дека ако има башка таблици може да се влече и од друго возило, а со исти таблици мора само од возилото чиви таблици носи или грешка сум?

Edit: Најдов одговор
Samo sto sega vekje mora baska tablica za sekoja prukolka, toa so ista tablica kako voziloto vekje ne vazi i da sakas nemoze takva tablica da ti dadat. Moze i podobro e. Vaka si ima prikolkata baska tablicka, sopstvena sobrakajna i mozes da ja vleces so sto sakas so toa. Se registrira ednas na 4 godini, a osiguranje se vadi sekoja godina i kosta smesni 5 eur 😁

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13372 на: 22 Октомври 2023, 19:29:07 pm »
Секоја година плаќаш патишта и осигурување, на секои 4 години правиш технички преглед. Ова важи за приколки што спаѓаат во категорија О1 или до 750кг. носивост.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6993
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13373 на: 23 Октомври 2023, 07:57:14 am »
После 3 сервиси ти следува нов по Закон за заштита на потрошувачи
Мислам дека треба за истиот проблем/дефект да биде
Истиот проблем е -од почеток..

Ако го има некој при рака законот нека го пуште линк.


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.vrabotuvanje.com.mk/Vest/25728/Ako-vi-se-rasipe-kompjuterot-ili-frizhiderot-tri-pati-vo-tekot-na-garancijata-mora-da-dobiete-nov/2/

ГЛАВА 5
ДОКУМЕНТИ КОИ ГО СЛЕДАТ ПРОИЗВОДОТ
Член 21
Трговецот мора при продажбата на производите на потрошувачот да му ги
предаде и да му ги предочи пропишаните документи и документите кои ги
изготвил производителот заради полесна и сигурна употреба на производот
(декларација, гаранција, технички упатства, упатства за склопување, упатства за
користење, попис на овластените сервиси и слично).
Гаранција и сервисирање
Член 22
Трговецот е должен, согласно со техничките прописи со кои се определуваат
производите за кои производителот, увозникот, односно застапникот на странска
фирма мора да издаде гаранција за квалитетот, односно за исправното
функционирање на производот, документ за начинот на употреба на производот,
да обезбеди сервис за одржување и поправка и снабдување со резервни делови
во гарантниот рок. Трговецот е должен најмалку за пет години од денот на
производството на производот, но не помалку од две години од денот на истекот
на гаранцијата на производот, да обезбеди резервни делови.Во согласност со
потрошувачот производот може да се сервисира најмногу три пати во рамките на
гарантниот рок и доколку не се поправи производот потрошувачот има право да
бара од трговецот да го замени со ист таков нов и исправен производ или да му
го врати платениот износ на потрошувачот за купениот производ.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13374 на: 23 Октомври 2023, 21:18:47 pm »
Си купив Тинкпад П14с Ген 4 Рајзен 7840 ОЛЕД екран и 64 рам за 1200 евра од Канада. Нашиве нека продолжат да бараат 3200 евра

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2952
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13375 на: 23 Октомври 2023, 21:21:13 pm »
Си купив Тинкпад П14с Ген 4 Рајзен 7840 ОЛЕД екран и 64 рам за 1200 евра од Канада. Нашиве нека продолжат да бараат 3200 евра
Одличен потег, кај нас Инет се занесуваат, и јас мојот Т480 го лупив од Англија.

Колку години гаранција му следува (без доплата)?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13376 на: 23 Октомври 2023, 21:23:50 pm »
Си купив Тинкпад П14с Ген 4 Рајзен 7840 ОЛЕД екран и 64 рам за 1200 евра од Канада. Нашиве нека продолжат да бараат 3200 евра
Одличен потег, кај нас Инет се занесуваат, и јас мојот Т480 го лупив од Англија.

Колку години гаранција му следува (без доплата)?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk1 без доплата, 3 со доплата.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2952
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13377 на: 25 Октомври 2023, 21:23:13 pm »
Си купив Тинкпад П14с Ген 4 Рајзен 7840 ОЛЕД екран и 64 рам за 1200 евра од Канада. Нашиве нека продолжат да бараат 3200 евра
Одличен потег, кај нас Инет се занесуваат, и јас мојот Т480 го лупив од Англија.

Колку години гаранција му следува (без доплата)?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk1 без доплата, 3 со доплата.

Чудно, за Т серија во МК и Европа 3 години е стандард, до 5 може да оди со доплата.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13378 на: 26 Октомври 2023, 07:55:00 am »
Си купив Тинкпад П14с Ген 4 Рајзен 7840 ОЛЕД екран и 64 рам за 1200 евра од Канада. Нашиве нека продолжат да бараат 3200 евра
Одличен потег, кај нас Инет се занесуваат, и јас мојот Т480 го лупив од Англија.

Колку години гаранција му следува (без доплата)?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk1 без доплата, 3 со доплата.

Чудно, за Т серија во МК и Европа 3 години е стандард, до 5 може да оди со доплата.

Да, не знам зошто северна Америка има 1 година само. Не знам ни дали важи гаранцијата кај нас.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2952
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13379 на: 26 Октомври 2023, 07:56:26 am »
Си купив Тинкпад П14с Ген 4 Рајзен 7840 ОЛЕД екран и 64 рам за 1200 евра од Канада. Нашиве нека продолжат да бараат 3200 евра
Одличен потег, кај нас Инет се занесуваат, и јас мојот Т480 го лупив од Англија.

Колку години гаранција му следува (без доплата)?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk1 без доплата, 3 со доплата.

Чудно, за Т серија во МК и Европа 3 години е стандард, до 5 може да оди со доплата.

Да, не знам зошто северна Америка има 1 година само. Не знам ни дали важи гаранцијата кај нас.
Прашај во Инет по сериски број, би требало, врзана е за машината не за купецот.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk