Автор Тема: Не-мајстор за лиење на гума.  (Прочитано 8731 пати)

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #30 на: 20 Мај 2014, 19:03:18 pm »
Боже сачувај од такви будали.

Ја соднесов држач за кардан кај Мите трејд кај кванташки пазар, демек он знаел како се прави тоа. Со гумата не успеав да се вратам од кванташки до центар, сол се направи гумата. Се враќам назад му покажујвам и ми вика шо си правел ти бе? Назад парите му грмна татко ми, му се пуштив и јас, дојдоа уште двајца некои шалабајзери и за малку ќе се истепавме. Ми ги врати сите пари крв да му заебам, хохштаплер.

Исто искуство со ист човек. Имавме и тема за него некаде :) Сакав да му пратам инспекција незнам зашто се откажав.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #31 на: 21 Мај 2014, 01:24:59 am »
Зарем и вакви ствари се дешаваат бе??
Досега не сум репарирал ништо од делови ама со ова што го читам....никогаш нема ни да репарирам

Отсутен icemann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 679
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #32 на: 22 Мај 2014, 09:51:46 am »
toa e druze.. only in macedonia

zatoa ja napisav temava.. da ne se izgori nekoj kako mene..

Отсутен diablic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #33 на: 31 Мај 2014, 04:21:52 am »
hahahaha dosta "SAMOFALENITE MAJSTORI" si go otskrijaa poznavanjeto na zanaetot.Kade se sega da gi vidam poslem vakvi "POFALBI" da prokomentiraat nesto. :)
« Последно менување: 31 Мај 2014, 04:35:48 am diablic »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #34 на: 31 Мај 2014, 08:20:53 am »
Оо, тие да беа писмени компјутер да упалат, немаше такви глупости да праат...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен diablic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #35 на: 01 Јуни 2014, 15:20:21 pm »
Icemann-sto ti velat majstorcinava daj 200 eur. i ke bide kako original gumava a? Jas ke im dadam 300 eur. ama da ja napravat navistina original. Pozdravi gi mnogu i neka ne tresat  mnogu gluposti za tie pari mozi samo konstrukcijata na alatot (crtezot) da ja platat,a kade e tuka "kvalitetnata guma"? "kvalitetniot alat" (kalap)? "kvalitetnoto lepilo" koe kosta djaol i pol????A be gospod da  cuva od vakvi priuceni,nedouceni majstori.E od vakvi tupoglavci sto izigruvaat golemi majstori,mu napravija golema steta na vistinskite zanaetcii vo MK.Zatoa se poveke se kupuvaat delovi (za bilo sto) od nadvor negoli od tuka od sopstvenata drzava.

Отсутен icemann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 679
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #36 на: 02 Јуни 2014, 09:32:03 am »
друже што е најтрагично постар човек беше.. што значи не е 1-2-3 години во бизнисот со гума туку 20-30 години...
а квалитетната гума.. затоа ми го зема делот за да ја рециклира квалитетната гума..

Отсутен diablic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #37 на: 10 Јуни 2014, 04:01:32 am »
Prva rabota-od starata guma (ako ne ja izgorel) nisto nemoze da napravi poveke,osven da ja isitni i da ja pomesa so druga guma,i od nea poveke nisto ne biva.
vtora rabota toj majstorot ne 10,ne 20,ne 30 god. da e vo biznisot ako ne poznava osnovni pravila za toa sto i kako so gumata toj ja promarsil strukata,sto veli Simo -da bile pismeni i da uklucele kompjuter nemalo vakvi gluposti da pravat.Samo toa ti e, denes se baraat vakvi majstori sto pravat evtini delovi,i poslem nekoj kako tebe ke si ja traska glavata od zid,kaj bez nov tuku i bez stariot del ke si ostani,i na kraj ke si plati duplo odkolku sto kosta originalniot del ili pravilno repariran del.Nejse, sto bidna bidna za sledniot pat neka ti bidi potsetnik ova iskustvo koga ke kupuvas ili repariras nekoj del.
I edna opomena do site sto mislat da restavriraat ili kupuvaat nekakov del ovdeka kaj nas vo mk.
VNIMAVAJTE IMA DOSTA HOHSTAPLERI STO IC NE IM DREME ZA VAS I ZA VASIOT DEL,EDINSTVENO MU E VAZNO PARICKITE OD DJEP DA NI GI IZVADAT. A GI IMA DOSTA TAKVI I SE ZASTAPENI VO SITE BRANSI.MOZETE LESNO DA GI PREPOZNAETE PO TOA STO SE PREMNOGU  SAMOUVERENI I TIE NEMA NESTO STO NEMOZAT DA NAPRAVAT.

Отсутен icemann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 679
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #38 на: 10 Јуни 2014, 11:39:49 am »
работата е што незнаеш више од која страна да пазиш.. ај нема да репарираш и ќе купиш.. и што ќе купиш.. ѓубре што ти го продаваат како оригинал..
Нема закон за таквите работи кај нас..
нема контрола на квалитет нема ништо...

Отсутен diablic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Не-мајстор за лиење на гума.
« Одговори #39 на: 10 Јуни 2014, 23:34:45 pm »
TOCNO TAKA bratce.zaradi toj sistem na rabota mnogumina naskoro ke nastradaat.