Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 58263 пати)

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #270 на: Ноември 10, 2019, 16:26:36 pm »
Денес, на 197.627км, ставени зимските гуми. Прописно ротирани.

Со летните поминати 4.065км сезонава.

Ставени и гумените патосници.

Испрана колата. Спремни за зима. :D

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #271 на: Март 22, 2020, 12:06:30 pm »
Денес, на 200.290км, ставени летните гуми.

Со зимските сезонава се поминати 2.663км.

Теписонските патосници ќе почекаат уште некој ден.

На крајот на месецов ќе се праи "голем" сервис. Ќе се мења сет ребраст ремен, линиски ремен, водна пумпа и антифриз. Поминаа нешто ситно над 50.000км и скоро 6 години, па време им е.

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #272 на: Април 04, 2020, 10:52:16 am »
Денеска бидна 7ма регистрација у МК. Се во најдобар ред.

Брзо завршив работа во ПСС.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27698
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #273 на: Април 04, 2020, 10:56:59 am »
Немаше гужва?

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #274 на: Април 04, 2020, 11:47:46 am »
Прв бев. У 8:00. Немаше никој. После почнаа да се собираат. Додека бев таму, веќе се сторија 10тина луѓе..

Sent from my Mi 9T Pro


Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #275 на: Мај 17, 2020, 09:32:41 am »
Вчера, 16ти мај, на 200.988км беше променето:

Сет ребраст каиш
Водна пумпа
ПК каиш
Антифриз.

Следно, се надевам мал сервис некаде у септември.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5638
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #276 на: Мај 17, 2020, 16:31:08 pm »
Istiot motor na c3 go imam i jas treba da menuvam, veruvam deka si rasprasal cena kvalitet pa od kade zema i kolku da spremam

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #277 на: Мај 17, 2020, 16:37:25 pm »
5769 ден. - сет ребраст со водна пумпа
468 ден. - пк каиш

Деловите се од ПРО ЦИТ. Исто и пред 6 години кога зимав, земав од кај нив. Се останато што ми затребало зимам од кај нив и до сега не сум имал проблем.

Од мене, препорака.

Sent from my Mi 9T Pro
« Последно менување: Мај 17, 2020, 19:51:46 pm KaZaN »

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4704
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #278 на: Мај 17, 2020, 19:42:40 pm »
Одлична цена за сет ребраст со водна пумпа.

Браво.

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #279 на: Мај 17, 2020, 19:52:48 pm »
Пред околу 6 години, кога го земав Цитроенов, цените беа за најмалце 30% повисоки.

Изглеа конкуренцијата и презаситениот пазар си го прават своето.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1456
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #280 на: Мај 17, 2020, 20:10:14 pm »
Јас сакам следниот (мал) сервис да го проширам во голем, во Сеникот, се надевам приближно оваа цена ќе биде, 52.000 км се поминати од последниот голем сервис ама не знам што делови се ставани, таман тогаш ќе се навршат 60.000 км и 4 години
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #281 на: Мај 17, 2020, 20:58:51 pm »
Про Цит ако не се лажам имаат делови за сите французи. Јави се, прашај, нишо не губиш.

Sent from my Mi 9T Pro


Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8192
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #282 на: Мај 17, 2020, 22:07:54 pm »
Од Процит купував се за Меганот и се беше ок, освен при последното менување на филтер за полен, пред да го продадам.
Изгледа нешто со димензиите утка, не сакаше убаво да легне/упадне, како го ставав, така се враќаше за 1 цм. Како нешто да го враќаше назад.
Прво ме убедуваа дека не знам да го ставам. Ми вратија пари, купив од Рено Дани и без проблем си легна нивниот филтер.

Не ги обвинувам, најверојатно таква пратка добиле.

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #283 на: Ноември 06, 2020, 20:29:13 pm »
Денес, на 203.315км, ставени зимските гуми.

Со летните поминато сезонава 3.025км. Има уште месо на нив, ама си покажуваат веќе знаци на старост. Уште една сезона ќе идат сигурно, за понатаму ќе видиме.

Во наредниве месец-два, редовен следува редовен сервис, и тоа ќе е тоа.

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3519
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #284 на: Јануари 04, 2021, 19:15:11 pm »
Денес, на 203.870км направен мал/редовен сервис.

Променето беше:

Масло
Филтер за масло
Филтер за воздух
Филтер за клима
Филтер за нафта.

За сега, тоа.

Sent from my Mi 9T Pro