Автор Тема: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..  (Прочитано 52422 пати)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #150 на: 27 Јануари 2014, 17:06:21 pm »
ke moze mala pomosh od vas od vcera mi sveti ABS po vas sto bi mozelo da bide osven senzorite i citacite provereni se a pred nekoj den smeneti predni plocki (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Најчесто таму е проблемот кај мене беше до сензорот проблем иако прво со мерње беше добар ама после на дијагностика покажа дека баш до тој сензор е проблемот со замена се се реши, а пошто ти менувале плочки види да не е некој кабел оштетен позз..

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Дечки, едно прашање, кога стегам на кочница и ја пуштам се слуша некако чкрипење, шо би можело да биди? Да не треба да се подмачка некоја сајла и појма немам што :D,  А кочи значи, рачната си е се во ред ,  се си е во ред, само тоа звукче ме нервира некогаш :D Tnx ;)
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниц
« Одговори #152 на: 16 Мај 2014, 22:49:23 pm »
Цилиндерче некое ти свири. Ако имаш добоши позади, таму види, почесто тие откажуваат.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Си го сменив глицеринот. Колата ја имам веќе 4 години а и пред тоа којзнае од кога не е менуван па решив да го сменам иако супер си беа кочниците само педалото ми беше меко. И најмногу заради тоа го сменив сакав педалото да се појачи арно ама пак си остана меко...

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Извади го сервото и ке ти стане педалото тврдо. :D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
стај спирала од точак под педалото :D

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Da dobosi se nazad, Znaci toa, od zadnite trkala se slusa zvukot, Fala MartinAlfista
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Интересно, новата Мазда 3 користи DOT3 ...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
DOT3 и DOT4 не се разликуваат многу по состав. Дури и се компатибилни за мешање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниц
« Одговори #159 на: 18 Мај 2014, 16:19:25 pm »
Цилиндерче некое ти свири. Ако имаш добоши позади, таму види, почесто тие откажуваат.

Ете, си се фатив на очи. :) Пали кола татко ми пред 20 минути, ја вади полека од двор, притиска кочница, на сред улица се слуша чвирење некое, и од задно десно тркало почиња да се формира вирче од глицерин. :)
Среќа си имам резерва цилиндерче, штом е празен системот ќе го менуваме дома. :)

UPDATE: Ново цилиндерче (имав резерва), нови црева од 5ти цилиндер до лево и десно задно тркало, нов глицерин (уште еднаш). За цени ич не ми се збори, кога ќе те видат дека си на мака, ќе те одерат на живо, и ќе те посолат...
« Последно менување: 19 Мај 2014, 23:34:19 pm MartinAlfista »

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниц
« Одговори #160 на: 25 Мај 2014, 01:59:57 am »
Извинете за дупли пост.

Прашање: дали е можно во системот да влегува воздух а од никаде да не тече глицерин? Мака мачам со кочниците веќе подолго време.
4-5 дена по испуштање воздух од кочниците, се е во ред. Потоа полека пак се враќа на старо - мека педала и намалена сила на кочење.
Црева на сите четири тркала сменети, нови плочки напред, нови гуртни позади, нови цилиндерчиња на задни тркала, втор пат менувам глицерин, така да не е до глицеринот сигурно.
Помоќ. :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Смени пумпа,абс има ?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Нема ABS, пумпата сите ме уверуваат дека е во ред. Прошли викенд го извадив акумулаторот и држачот за акумулатор за да проверам дали тече од некаде, пумпата, и не течеше, скроз сува. Логиката ми вика дека за да прими воздух затворениот систем, треба да истече глицерин од некаде. Грешам или...?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Испушти пак воздух. Не се заебаам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Каква техника користиш за испуштање?