Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1466663 пати)

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9975 на: Јуни 05, 2023, 23:58:23 pm »
Ти пишав порака.

Кизнај што прават, сето е на превара тргнато.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 957
 • Best Motors Worldwide
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9976 на: Јуни 12, 2023, 15:50:27 pm »
Зошто е поиздржливо и немам време да праќам анализи да видиш колку подобро се покажало тоа масло отколку масло со VW спецификација.
Отвори на линкот погоре и пребарај.
Еве една анализа колку без ич.
https://oil-club.de/index.php?thread/8445-ravenol-ndt-5w40-range-rover-tdv8-3-6-v8-9-000km-12-monate/&postID=158607#post158607
za koli katastrofa
NDT
Viskosität bei 100 °C mm²/s 14,45 DIN 51562-1
Viskosität bei 40 °C mm²/s 89,7 DIN 51562-1

0W30:
Viskosität bei 100 °C mm²/s 12,0 DIN 51562-1
Viskosität bei 40 °C mm²/s 60,8 DIN 51562-1

na visoki temp. mala predonst na laden start katastrofa macenje motorot bezpotrebno, plus ne znaeme kakov setup na aditivi ima u tie specifikacii.
Motor na kamion ne e ist so toj na kola, pa i delovite vnatre ne se isti.

range rover ako go gazis sekoj den offroad po ugornici natovaren so prikolici i drugi sranja mozda prajt smisla ali podobro malso po specifiacija i specificna gradacija na pr 5w40 otkolku bez specifikacija, zaso ne maslo 5w40 so range rover approval so povisoki 100ka i hths vrednosti?

Mislam deka prais gresni komparacii u smisla na babi i zzabi, uste ne mi e jasno so koe maslo e sporedeno ova NDT ? NDt vs. xxx?

Eve go sporediv so 5w40 RUP
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/56005-%C3%B6lanalyse-ravenol-rup-5w40-mb-glc-63-amg-s-pdf/

Vo Verschleiß Eisen mozes da vidis deka NDT ima duplo povekje abenje nego RUP 20 NDT vs. RUP 10 mg/kg
Isto i Shell Helix Ultra 5w40:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/56379-screenshot-20230612-125052-adobe-acrobat-jpg/
Verschleiß Eisen: 15mg/kg (Abenje Zelezo) znaci kolku partikli se najdeni vo motorot vo masloto.

Eve originalno 0W30 Twin turbo maslo od BMW:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/49148-screenshot-20221109-132257-jpg/
Verschleiß Eisen: 15mg/kg

zosto nikad ne stavam Total :-)
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/48219-5023573-jpg/
Eisen Verschleiß: 110mg/kg

Audi S8 so ESP 5w30:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/56217-screenshot-20230605-184438-samsungnotes-copy-2895x4242-jpg/
Eisen Verschleiß: 15mg/kg
Aluminium:5
Kupfer:4

ova e isto zversko: castrol edge 5w30 professional:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/55424-ot24-1-jpg/
abenje na Zelezo:10 Aluminium:5


pa sega ti vidi, iskaca deka NDT najmnogu go abe motorot


@nestor04
A eve ti go tvojot  Mannol: 7715  ;D
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/54266-screenshot-2023-04-12-18-32-39-203-edit-com-adobe-reader-jpg/
Abenje:
Zelezo (Eisen) Fe: 30 -> viskoznosta mu pagja na 100:47 40:9 znas sto znacci ova??
Ova znacci ke go sjebes motorot za brzo vreme ova ti e maslo corba. Vidi ja samo crnata proba na masloto na pamukot sto e staveno, grozno!!!
OGROMEN IZVICNIK SO ACHTUNG! Predupreduvanje vo analizata masloto mora da se promeni.
14.000km so Mannol ode motorot.


« Последно менување: Јуни 13, 2023, 21:20:19 pm changetheoil savethecar »
---Best Motors Worldwide---

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9977 на: Јуни 12, 2023, 15:55:54 pm »
NDT vs некое друго 5W40 во BMW и VW возила со PD, анализата покажува сосема спотивно од тоа ти што го кажуваш. Повеќе би верувал на анализа отколку на рекла-казала.
Ми споредуваш 0-30 со 5-40? Лошо...

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5944
 • Бенве сие бенве
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9978 на: Јуни 13, 2023, 07:00:48 am »
Нестор, колата што ја возиш е 1500еур, шо и и се замараш какво уље има, па и анализи плаќаш на уљето? Што ти мења тоа? Ја немаш од нула километри, пред тебе тој може мењал на 40000. Не е високо перформансно возило, егзотична кола од неколку милиони, олд тајмер, ограничена серија, колекционерски примерок итн итн па да мора да добие специјален третман. Младо си, оди најди дупи нешто, остај астрата, за 2000км годишно и наливно да и стаиш ќе тера


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9979 на: Јуни 13, 2023, 08:57:25 am »
Тоа ми прави ќеф. Останува време и за дупење не ме дупи повеќе астрата.

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5944
 • Бенве сие бенве
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9980 на: Јуни 13, 2023, 14:36:56 pm »
Не фрлај пари за глупости, тоа е поентата на моабетот


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9981 на: Јуни 13, 2023, 17:11:12 pm »
Денес официјално излезе во продажба Amsoil 0W-30 и Amsoil 10W-60 за ЕУ пазар.
Се надевам дека наскоро ќе го видам во продажба во ЕУ.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20252
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9982 на: Јуни 13, 2023, 17:21:20 pm »
Зошто?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9983 на: Јуни 13, 2023, 17:23:11 pm »
Како мислиш зошто?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20252
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9984 на: Јуни 13, 2023, 17:29:52 pm »
Па што толку се надеваш дека наскоро ќе го видиш во продажба во ЕУ?

Што е толку посебно со маслово, што те држи во неизвесност?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9985 на: Јуни 13, 2023, 18:46:04 pm »
Поради карактеристиките што на некој начин е над Кастрол и Равенол, освен не многу ниската точка на истурање (Pour Point).
Направив интересна споредба и гледам дека Rowe произведува квалитерни масла и би ги препорачал и останатите нивни масла, посебно 5-40 од Rowe и го имате по пристапна цена во Мотоцентар.
« Последно менување: Јуни 13, 2023, 18:54:20 pm nestor04 »

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9986 на: Јуни 13, 2023, 18:56:59 pm »
Зошто е поиздржливо и немам време да праќам анализи да видиш колку подобро се покажало тоа масло отколку масло со VW спецификација.
Отвори на линкот погоре и пребарај.
Еве една анализа колку без ич.
https://oil-club.de/index.php?thread/8445-ravenol-ndt-5w40-range-rover-tdv8-3-6-v8-9-000km-12-monate/&postID=158607#post158607
za koli katastrofa
NDT
Viskosität bei 100 °C mm²/s 14,45 DIN 51562-1
Viskosität bei 40 °C mm²/s 89,7 DIN 51562-1

0W30:
Viskosität bei 100 °C mm²/s 12,0 DIN 51562-1
Viskosität bei 40 °C mm²/s 60,8 DIN 51562-1

na visoki temp. mala predonst na laden start katastrofa macenje motorot bezpotrebno, plus ne znaeme kakov setup na aditivi ima u tie specifikacii.
Motor na kamion ne e ist so toj na kola, pa i delovite vnatre ne se isti.

range rover ako go gazis sekoj den offroad po ugornici natovaren so prikolici i drugi sranja mozda prajt smisla ali podobro malso po specifiacija i specificna gradacija na pr 5w40 otkolku bez specifikacija, zaso ne maslo 5w40 so range rover approval so povisoki 100ka i hths vrednosti?

Mislam deka prais gresni komparacii u smisla na babi i zzabi, uste ne mi e jasno so koe maslo e sporedeno ova NDT ? NDt vs. xxx?

Eve go sporediv so 5w40 RUP
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/56005-%C3%B6lanalyse-ravenol-rup-5w40-mb-glc-63-amg-s-pdf/

Vo Verschleiß Eisen mozes da vidis deka NDT ima duplo povekje abenje nego RUP 20 NDT vs. RUP 10 mg/kg
Isto i Shell Helix Ultra 5w40:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/56379-screenshot-20230612-125052-adobe-acrobat-jpg/
Verschleiß Eisen: 15mg/kg (Abenje Zelezo) znaci kolku partikli se najdeni vo motorot vo masloto.

Eve originalno 0W30 Twin turbo maslo od BMW:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/49148-screenshot-20221109-132257-jpg/
Verschleiß Eisen: 15mg/kg

zosto nikad ne stavam Total :-)
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/48219-5023573-jpg/
Eisen Verschleiß: 110mg/kg

Audi S8 so ESP 5w30:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/56217-screenshot-20230605-184438-samsungnotes-copy-2895x4242-jpg/
Eisen Verschleiß: 15mg/kg
Aluminium:5
Kupfer:4

ova e isto zversko: castrol edge 5w30 professional:
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/55424-ot24-1-jpg/
abenje na Zelezo:10 Aluminium:5


pa sega ti vidi, iskaca deka NDT najmnogu go abe motorot


@nestor04
A eve ti go tvojot  Mannol: 7715  ;D
https://oil-club.de/wcf/index.php?attachment/54266-screenshot-2023-04-12-18-32-39-203-edit-com-adobe-reader-jpg/
Abenje:
Zelezo (Eisen) Fe: 20
Aluminium: 10

OGROMEN IZVICNIK SO ACHTUNG! Predupreduvanje vo analizata masloto mora da se promeni.
Дури сега го гледам изменувањето на твојот пост, пиши ЕДИТ, ама кога веќе одговорив на пораката напиши нова. Анализиве ти се од дизели кои се возени на кратки релации и незагреани, ги проверив добро темите. И не ставај анализи што тебе ти одговараат, поздрав.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2377
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9987 на: Јуни 13, 2023, 19:14:03 pm »
Поради карактеристиките што на некој начин е над Кастрол и Равенол, освен не многу ниската точка на истурање (Pour Point).
Направив интересна споредба и гледам дека Rowe произведува квалитерни масла и би ги препорачал и останатите нивни масла, посебно 5-40 од Rowe и го имате по пристапна цена во Мотоцентар.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Izvini ovaka, po sto zakluci deka Amsoil e podobar od Ravenol.
Site parametri se vo kotist na Raveno, a pa za pour point da ne praime muabet.
Ispaga deka Amsoli e HC maslo grupa III, prosek.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2384
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9988 на: Јуни 13, 2023, 19:39:07 pm »
Моја грешка, сум ги гледал од Равенолот вредностите додека ја правев табелата. Единствено во предност е Амсоилот на ладен старт. Инаку да група 3 е.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2377
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9989 на: Јуни 13, 2023, 20:51:51 pm »
Kako i da e se se toa odlicni masla.
Me zacudi sto Amsoilot izleda ne e ili samo malce na PAO baza, obicno koristat dosta PAO.
Sakam da probam nekoe Amsoil na PAO baza evropska formulacija.