Автор Тема: Перални низ Скопје?  (Прочитано 734941 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #30 на: 22 Јануари 2011, 11:04:39 am »
Јас ја перам у Ќисела вода арно ама никако да најдам у близина асална перална, па ако знае некој нека препорача. Док сум тука да си прашам - шо се добија со восокот, вреди ли еднаш годишно или незнам колку да се помине и кај би ми препорачале

Lol :D „Ќисела вода“ :D :D :D
За восок, мислиш онака за со обично перење, или за нанесување политура со восок? За од обично перење, не сум сигурен дали и колку навистина има поента, и колку стварно има заштита, ама со полирање, поготово ако е убав восок, со нанолак и слични чуда, прави голема разлика. И би рекол дека втората варијанта е препорачлива барем еднаш годишно, би претпоставил негде напролет или наесен, пошто мислам дека поекстремни температури (во плус или минус) можат да влијаат непријатно врз самиот процес.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен 0k0

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #31 на: 06 Февруари 2011, 19:05:05 pm »
Денес добив убаво перење, па да споделам. Ѓорче-Влае, улицава што води на кај Злокуќани, на крај на Партизанска, па десно, иде ТехноГас, па бензиска и после бензиската од лева страна првата перална.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #32 на: 06 Февруари 2011, 19:15:48 pm »
Дап, го спомнав местото уште на првата страна. И ако им остаиш 30-50 мкд бакшиш, те памтат, и следниот пат е уште подобро. Коа се вратив летово од одмор, пошто бев у камп, колата ми изглеаше ко да сум бил на Камел Трофи, а дечките ја светнаа. Алал вера.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10887
  • 430i
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #33 на: 06 Февруари 2011, 20:54:11 pm »
Денес добив убаво перење, па да споделам. Ѓорче-Влае, улицава што води на кај Злокуќани, на крај на Партизанска, па десно, иде ТехноГас, па бензиска и после бензиската од лева страна првата перална.
Дап, го спомнав местото уште на првата страна. И ако им остаиш 30-50 мкд бакшиш, те памтат, и следниот пат е уште подобро. Коа се вратив летово од одмор, пошто бев у камп, колата ми изглеаше ко да сум бил на Камел Трофи, а дечките ја светнаа. Алал вера.

Многу се добри дечките. Тие работеа претходно на ул.Манапо, последна 7-мица кај што беше, па се преселија.
Јас ги пофалив во Супер Тинекс, на Првомајска, ама го повлекувам изборот, денес си ја добришував колата од што добро ја „испраа“

Отсутен shajka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 171
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #34 на: 14 Февруари 2011, 01:46:56 am »
Јас ги перам колите кај Горан Шпиц лоциран на Илинденска карши салата Партизан. Дечките добрто работат а од време на време користат и добри средства. Најбитно е што во зима не користи четки. Инаку за дечките од последна седмица во Карпош 3 ги памтам цел живот, чистејќи ја хаубата од мушички со некое си теписонче или како ли го викаат " чудото " ја направија ко да ја поминале со шмиргла. После полираа арно ама сеуште има греботини. Совет не давајте им да чистат мушички со разни чуда единствено што работи е добро хемиско средство.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #35 на: 17 Февруари 2011, 00:04:05 am »
До сега на ниедно место не ми ја испрале колата пристојно. Немам веќе опции каде

Отсутен Kule_Speedster

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #36 на: 25 Февруари 2011, 18:53:16 pm »
Таа е таа перална, во другитiе во таа околина не сум ни перел. Само кај Оли ако перам таму :)
I jas glasam za kaj Oli peralnaa . Mozda ima guzva ama se isplati .

¨°º¤ø When the light turns green, the Opel Speedster gets mean °º¤ø„¸


Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #37 на: 25 Февруари 2011, 19:35:31 pm »
Таа е таа перална, во другитiе во таа околина не сум ни перел. Само кај Оли ако перам таму :)
I jas glasam za kaj Oli peralnaa . Mozda ima guzva ama se isplati .

Vnatre so ceckalica... da pocnat da ti cistat, top rabotat deckite

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #38 на: 25 Февруари 2011, 22:35:04 pm »
Јас ги перам колите кај Горан Шпиц лоциран на Илинденска карши салата Партизан. Дечките добрто работат а од време на време користат и добри средства. Најбитно е што во зима не користи четки. Инаку за дечките од последна седмица во Карпош 3 ги памтам цел живот, чистејќи ја хаубата од мушички со некое си теписонче или како ли го викаат " чудото " ја направија ко да ја поминале со шмиргла. После полираа арно ама сеуште има греботини. Совет не давајте им да чистат мушички со разни чуда единствено што работи е добро хемиско средство.

Исто и јас ке кажам...Кога имам време а е ладно, кај Шпиц колата ми ја перат екстра. Подобри не сум сретнал, а и Шпиц има искуство многу години зад себе во овој бизнис и дечкото професионално си ја извршува работата...Секоја чест за него...Немам замерки, добри се момците о работат со сунгер...Највише што ме нервира е перење со четка, поготово кога со скапаната пластика ти ја удираат колата односно гребат по бојата притискајки да истрљаат нешто...
Во услови кога е екстремно ладно секогаш го практикувам WashFabric бидејќи тоа е единствено место кое ја издувува водата после перење и шансите да ти замрзне нешто се сведени на минимум...Инаку пролет, лето, есен го вадам вапчето и сабота недела си губам време перејќи ја колата по 2 - 3 часа...
Не за џабе рекле старите - Своја рука како ке те почеша, туѓа нема шанса...

Инаку ако правиме муабет за најшкарт перална, дефинитивно ја прогласувам пералната "БАТЕ" за најшкарт перална....
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #39 на: 26 Февруари 2011, 00:58:24 am »
Баш ме интересира кој е Горан Шпиц. Таму има неколку перални. Едната, одма лево од кафаната/кафичот на Седек е катастрофа. Еднаш перев таму и никад више. Не се сеќавам кога полошо ми испраа кола. После перење повторно беше валкана. Долниот дел од вратите и прагот не беше исрпан, т.е. имаше кал. На стаклата имаше флеки од ваклани капки. Внатре не беше исчистена. Си стоеше прашината така како што ја оставив.

Ваљда тоа не е Шпиц, затоа што ова беше едно од топ 5 најлоши перења кои сум ги видел до сега во животот.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #40 на: 26 Февруари 2011, 09:31:25 am »
Cekaj shpic ima mercedes slon od starite model 95/96? godina??? jas po toa ke se orentiram koj e toj shpic... deka znam eden so mercedes slon shto ima ubavo pere... samo... ne znam kako se vika...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #41 на: 26 Февруари 2011, 11:16:54 am »
Кога се излага од улицата во К3 кај што е последна 19-ка на илинденска одма првата оерална е на Шпиц...За следната кај што има кафана не знам, не сум перел кај нив...Има итабла не може да се утне...Иначе Шпиц вози БМВ од некоја си од далечните години, незнам која, односно по стапките на неговиот одамнешнен газда Глишо :)

[датотека избришана од администраторот]
« Последно менување: 26 Февруари 2011, 11:26:20 am SaleSk »
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #42 на: 26 Февруари 2011, 11:28:10 am »
Јас дома и маам најубаво перење ;D
да не отварам друга тема оваде ке прашам! да не знае каде се продаваат WAP мапини за перење коли? мене ми треба мала немора да има топла вода и глупости  затоа што нема убава перална во кичево што пере саглам све оставаат кал на колата  >:( >:( затоа сакам да купам вап и сам да си ја перам ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #43 на: 26 Февруари 2011, 11:35:53 am »
Ако работи уште PEVEC во Гостивар, ондак имаш таму мали вапчиња...До кај 100-тина евра имаше и од Black&Decker, Bosch и Karcher. Јас имам некое германско и одлично ми врши работа за лето :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #44 на: 26 Февруари 2011, 11:47:19 am »
сега брзо бев во певец земав несто ама вап не видов  ???  сега бил нешто на разпродажба певец вистина ли е ако е така ке има евтини вапови да појдам да си зеам еден ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)