Автор Тема: Тресење при тргање со загреано возило  (Прочитано 15461 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Тресење при тргање со загреано возило
« на: 07 Август 2013, 17:08:15 pm »
Здраво, ако може еден совет околу еден проблем што ми се појави на пат за одмор, се разбира ако некој има идеа што може да е. Вчера тргнав на одмор - Хрватска и попат во Урошевац ме фана енормна гужва, односно околу 90мин само да го поминам Урошевац.

Таму и ми се јавија првите проблеми, некаде при крајот на гужвата приметив дека колата ми тресе при тргање во 1ва брзина. Потоа приметив и кога пристигнав во местово за одмор, дека кога колата е загрена од градска гужва(15-20мин вожња) и фулл натоварена при тргање во прва брзина тресе, не многу но е приметливо. При возење на секаков друг пат и секакви услови, и при примена на сите други брзини нема никаков проблем. Одкога ќе се излади барем 5 мин, тресењето престанува. Неможев да пробам со ненатоварена кола како е, зошто денеска пристигнав и одмарав до сега :) но би сакал да чујам ваши мислења.Го пробав тестот за кумплугот и гаси колата одма, така да верувам дека е ок. Замаецот е стар 60ккм.

 Се разбира дека само што пристигнав им се јавив во Порше на кој на предходните 3 редовни сервиси од кој последниот пред 40 дена посебно им напоменувам дека кумплугот ми има чудно чувство кога надвор времето е жешко и колата загреана и дека постојат 3-4 ТСБ од Ауди за негово решавање, а и дека воа лето ме чека подолг пат, но специјалците рекоа се било во ред со него и бил во одлична состојба. Денеска им дадов тоа што можев да им дадам по телефон, а кога ќе се вратам ќе се доразберам со нив, веројатно преку Австрија.

 Да не бидам оф топик, ми рекоа дека чим е само во прва брзина и на загреана можам без проблем да си ја возам колку сакам на одморов и дека не било ништо страшно за што би се нервирал за одморов, иако се изнервирав веќе 100% оти сакам колата во секој момент да е во 100% исправна состојба. Колата има 91ккм, и се работи за Ауди А4 2.0 ТДИ 2009год.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #1 на: 07 Август 2013, 17:11:43 pm »
po moe potisnata koga ke zagree ne lepi dobro za lamelata toa e moe mislene

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #2 на: 07 Август 2013, 17:13:23 pm »
Такво нешто и ми суми тој од сервис по телефон.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #3 на: 07 Август 2013, 17:20:11 pm »
Од време на време се јавува проблем кај некои модели - прокапува мааааааалку уље од некаде на потисната, и на тие места пролизгува, а тебе ти се осеќа како да тресе при тргнување. Да, ова се случува само кога е добро загреана колата.

Оди во Порше и напињај додека да ти го решат проблемот.

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #4 на: 07 Август 2013, 17:21:49 pm »
zasto po cel den sum vo garazata na drugar mi i nabavuvam delovi i obicno koga ke dojdat kako tvoeto pogore pisan problem ispaga deka potisnata  si ja zaebal vo guzvata so toa poveke pati si trgnal i zastanal i vo prva ti beshe i toa doshlo do pogolemo zagrevane i mozno iskrivuvane na potisnata

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #5 на: 07 Август 2013, 17:31:22 pm »
Сигурно треба да се замени сетот наскоро.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #6 на: 07 Август 2013, 17:38:01 pm »
Држи вода и твоето, но ако се искривува ОЕМ потисна од 90мин возење во град во 18:00h тогаш тоа си е проблем на Ауди фабриката. Фала за советот Суки

@Deni, ДМФ то е сменет на 30ккм заради нивна фабричка грешка, да го менувам јас за 60ккм повторно нема шанси, ако сакаат нека го сменат. Не купив настаро канта со 800ккм па со тоа да се занимавам јас на секој 2 години. А особено тоа што колата е мазена и пазена ненормално.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #7 на: 07 Август 2013, 18:28:04 pm »
За жал и јас мислам како Дени, треба сетот да се смени и тоа заедно со замаецот ...

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #8 на: 07 Август 2013, 18:41:15 pm »
Што и да е ќе се поправи, но колку што знам замаец не се расипува наеднаш. А и еднаш имав расипан замаец, скроз подруго е понашањето на расипан замаец, пред се се слуша мелење при одпуштање на кумплугот, кое сега го нема, тресење на педалата за кумплугот при поаѓање(сега цела кола се стресува), а и кумплуг сетот е во перфектна состојба според тестовите кои ги читав на форумот т.е. гасење при тргање во 4,5, па и во 3 та. Исто така при давање на гаста нагло  дури и во 6та на 5-60км/ќ нема ама баш никакво пролизгување. Како и да е, само што стасав на одмор денеска, така да на 19.08 ќе се знае точниот дефект и се надевам ќе биде поправен од страна на Порше.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #9 на: 07 Август 2013, 19:10:34 pm »
Јас не верувам дека е замаецот. Пре би типувал на потисна/ламела сет, а исто така може и од некој држач на мотор мењач да се јават вакви симптоми.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #10 на: 07 Август 2013, 19:17:08 pm »
Дај Боже да сте во право, иако некаде имам читано баш за сличен проблем кај Ауди, пошто и на Астра Х има сличен проблем (кај сите) од нови по грешка на фабриката, ама поради кризата не ги повлече возилата... Проблемот прв го реши еден од Англија преку суд и тоа НЕ само со замена на сетот (на негово повторно инсистирање го заменија и замаецот). Јасно ми е дека не се манифестира така проблем со замаец, разговарав баш и со маршер, ама ете - тоа е тоа. Маршер рече дека има еден цилиндер во улога на друк лагер и тој може да ебава сојки ... Што и да е ќе се реши, убаво рече Саше_91, само нервозите се проблем ...

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #11 на: 07 Август 2013, 19:21:21 pm »
Дај Боже да сте во право, иако некаде имам читано баш за сличен проблем кај Ауди, пошто и на Астра Х има сличен проблем (кај сите) од нови по грешка на фабриката, ама поради кризата не ги повлече возилата... Проблемот прв го реши еден од Англија преку суд и тоа НЕ само со замена на сетот (на негово повторно инсистирање го заменија и замаецот). Јасно ми е дека не се манифестира така проблем со замаец, разговарав баш и со маршер, ама ете - тоа е тоа. Маршер рече дека има еден цилиндер во улога на друк лагер и тој може да ебава сојки ... Што и да е ќе се реши, убаво рече Саше_91, само нервозите се проблем ...

Не е само Астра Х. Се што носи Z1*XEP си има мака.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #12 на: 07 Август 2013, 19:29:55 pm »
Саше,

Малку подетално, дали кога опушташ куплунг даваш малку гас или го опушташ без гас? Дали игра улога како го опушташ куплунгот, споро или побрзо?

По секоја логика не верувам дека е замаец. Тресење при тргнување може да биде од многу работи, може треба да се исчита на компјутер какви вредности даваат сензорите при ваква ситуација. Како што спомена Симо можеби е и некој држач за мотор ...

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #13 на: 07 Август 2013, 20:32:29 pm »
Ako lamelata i potisnata se nepravilno izlizani ( delimno fakja na krugot, po na sredina ili ponakraj ) greskata e samo i samo vo DMF-to so e generalno problem koj se provlekuva uste od pocetokot. Vo toj slucaj so ogromno tvoe zapinjanje bi trebalo da ti ja smenat bez nadoknada. Ama gz ke ispotis da se dokazes.
Ako setot e izgoren, ondak ne ti pomaga nikoj, sam ke si go platis.


Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Тресење при тргање со загреано возило
« Одговори #14 на: 07 Август 2013, 21:15:41 pm »
Ako dobro go sfativ Sase, zamaecot mu go smenile na 30.000 km samo neznam dali cel komplet sose lamelata potisnata ....