Автор Тема: Remap  (Прочитано 14802 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Remap
« Одговори #15 на: 20 Јуни 2011, 17:53:32 pm »
јас го замолив у ПП у gOJDO ако може да искоментира нешто...али уште нема абер... да не работи нешто можеби... : ))))

Има тука доста што се разбираат мислам дека ќе те удостои некој со побјаснување постручно!?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Remap
« Одговори #16 на: 20 Јуни 2011, 20:44:07 pm »
Има многу убав текст напишан од Марјан во Емитер, за ремапирање на моторите Што-Зошто-Како. Би ти препорачал да го прочиташ.
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=2317
Ако сакаш може да се видиме да ти го зајмам бројот, ама да ми го вратиш. Или купи го нов.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Remap
« Одговори #17 на: 20 Јуни 2011, 20:59:56 pm »
Еве надополнување на текстот од емитер
http://www.carclub.mk/index.php/topic,1013.msg38774.html#new

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Remap
« Одговори #18 на: 20 Јуни 2011, 22:08:54 pm »
Oдличен текст !!!

Еве ги и моите графици:


Оригинална мапа:



и ремап:




Dodo, успеавме ли конечно да те убедиме? ;D
« Последно менување: 20 Јуни 2011, 22:11:50 pm djidji »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Remap
« Одговори #19 на: 20 Јуни 2011, 22:26:26 pm »
Кај различни мотори, придобивките се различни. Но, сепак, најбитно од се е кој го прави ремапот. Мојот случај беше негативен затоа што имам комплициран мотор и куќата која што го работи најверојатно не ја бива...бар од она што го изнапрочитав од интернет од искуства на луѓе од странство.

Со СМ Чиптјунинг немам искуство, меѓутоа имам со Маршер. Ако ти каже дека ќе добиеш тоа и тоа, биди сигурен дека не те лаже и во најлош случај ќе го добиеш она кое ти го гарантира. До сега само ги надминал моите очекувања од наједноставни до нај-неедноставни зафати во однос на авто-електроника, мехатроника и механика...Така да, стави си на кантар што би требало дадобиеш и колку ќе те чини. А за тоа кое ќе го добиеш мислам дека не треба да се сомневаш. Бар до сега не сум чул/прочитал за случај каде се добило нешто под очекувањата...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #20 на: 21 Јуни 2011, 09:16:57 am »
ОК дечки фала на информациите и ангажираноста (сепак не ми бил цел форум скар :) ) Како и да ке отидам на еден сервис кај Маршер и ке напраам муабет на лице место со него и најверојатно ќе падне договор... еве од денес, преку еден ден ќе јадам на работа и почињам со штедење :D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Remap
« Одговори #21 на: 21 Јуни 2011, 09:34:39 am »
Еве надополнување на текстот од емитер
http://www.carclub.mk/index.php/topic,1013.msg38774.html#new

Poucno.
« Последно менување: 21 Јуни 2011, 11:59:41 am Stratro »

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Remap
« Одговори #22 на: 21 Јуни 2011, 10:30:51 am »
kaj mene e 1.9 so 131ks fabricki, remap e napraven so nekoj svajcarski cip na 172ks, izvaden e katalizator za da dise poslobodno turboto +3-5 konja (za dizel zakon za benzin ne zatoa sto raboti na backpressure), imam i k&n filter + nekoi 3-4  konja,  potrosuvacka, za grad so normalna voznja od 7.5 do 8.4 zavisi od guzva, so besneenje 10 sredno, 9l na 100 , na otvoreno 6.2 so klima i 5 dusi , za sila da ne zboruvame, korne, lepi kicma za sediste (zena mi vristi  ;D ;D) za negativni raboti, nikogas ne se forsira na krajna i na krajni obrtai , strada zivotniot vek na site komponenti zatoa sto se pooptereteni, no se zavisi kako vozis i kolku ja maltretiras kolata , posle sekoe brkanje vo mesto treba da poraboti 2 minuti minimum kolata za da se oladi turboto zatoa sto e pozadi kaj motorot kaj dizelite, dodeka kaj benzincite e (pretezno) napred, treba da ja otvoris da se ladi poveke ako e dizel obavezno zasto e letoa dizelot kreva temperatura, za remap , znam deka sega zema  prestavnistvo za mkd 2fast 4 you pa vidi i so nego sto nudi , nekoja angliska firma e (ne se razbiram ) i podobro e so proveren fajl otkolku nekoj sam da si cepka i da ti menuva parametri, glavnata rabota sto e, poradi zadovoluvanje na eko standard normi fabrikite gi zagusuvaat motorite (dizelite da ne cadat) i gi vrakaat izduvnite gasovi vo motorot za da izgorat uste ednas kako bi se namalile gasovite koi se stetni, nafta samo na lukoil provereno mi e so 30-tina sluzbeni vozlia, a sega ja probav i novata so nea pomalce trosi  ;D ;D ako mi tekne uste nesto ke ti dopisam pozz  ;D ;D ;D
« Последно менување: 21 Јуни 2011, 22:46:32 pm NUME »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Remap
« Одговори #23 на: 21 Јуни 2011, 10:47:40 am »
Нуме, ако ти текне уште нешто пиши  ;D ;D ;D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Remap
« Одговори #24 на: 21 Јуни 2011, 11:00:15 am »
Нуме, ако ти текне уште нешто пиши  ;D ;D ;D
:D ako ima uste nesto da se dopise :D ....

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #25 на: 21 Јуни 2011, 12:20:44 pm »
Нуме, а ти каде го правеше ремапот?

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Remap
« Одговори #26 на: 21 Јуни 2011, 12:59:01 pm »
Нуме, а ти каде го правеше ремапот?
druze taka ja zemav kolata, kako sto mi rekoa, a im veruvam, ne e domasna napravija cipot, 450 evra bil, sea koga ke go spukam cadi na visoki ili od niski koga ke udram na gas, no dizelot e najjak koga cadi ne moze da postigne da ja sogori naftata a i baska nemam katalizator :), vidi rasprasaj se na poveke mesta ali bitno da e gotov fajl za remap da ne e cek sea jas ke ti go sredam i ke ti cepne 5-6 parametri ako se i tolku a gi ima poveke i site se megusebno povrzani vidi i so marsher i so 2fast4you ima i na oglasi ali napravi sam procenka po zadovolnite musterii pozz

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #27 на: 21 Јуни 2011, 13:11:43 pm »
да да, секако... мора да си се распрашам... тоа и го правам, нели  : )))

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Remap
« Одговори #28 на: 21 Јуни 2011, 14:55:50 pm »
lele moram i jas na tdi da mu napravam remap ne biva vaka neiskoristen mi e kapacitetot na motorot so 105KS. :D
do 170 ne ama do 130 obavezno pravam

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #29 на: 21 Јуни 2011, 15:06:05 pm »
кога ќе правиш??? кажи??? ајде... :)