Автор Тема: Remap  (Прочитано 14778 пати)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Remap
« на: 19 Јуни 2011, 11:13:15 am »
ОК...многумина спомињаат ремап, може ли да се пријавите некои конкретни корисници и искуства од ремапот. Значи разлика во перформанси и потрошувачка (отворено, градска, комбинирано). И зашто за малата Фиеста е 350 евра а за све друго (освен Бентли) е 200-250  : )))

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Remap
« Одговори #1 на: 19 Јуни 2011, 11:15:56 am »
На голф 1.9 тди од 105 на 135кс, веќе 3 години одлично работи. Огромна сила, и потрошувачка полкило помалку.
Мерцедес Е320 цди истото.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Remap
« Одговори #2 на: 19 Јуни 2011, 12:07:11 pm »
На форумов има неколку луге со ремап, па ке ти кажат ке видиш...

Иначе на сите им се позитивни мислењата...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Remap
« Одговори #3 на: 19 Јуни 2011, 12:14:54 pm »
ОК...многумина спомињаат ремап, може ли да се пријавите некои конкретни корисници и искуства од ремапот. Значи разлика во перформанси и потрошувачка (отворено, градска, комбинирано). И зашто за малата Фиеста е 350 евра а за све друго (освен Бентли) е 200-250  : )))
Цената зависи од многу фактори, големината на софтверот(дампот) што треба да се одработи, сложеност на постапката и други факторчиња.Првите чипови имаа и по 64 кб меморија, новите имаат и по 2 Мб. На некои треба да се задржат некои фабрички постановки. Процесот на читање и впишување е релативно брз, мада некогаш може да биде и прилично сложен, но обработаката на мапите ,знае да одземе многу време.
За искуствата не би сакал јас да зборувам, но има кој може и со кои би те поврзал, за лично да ти ги пренесат.
http://www.carclub.mk/index.php/topic,304.0.html
« Последно менување: 19 Јуни 2011, 12:25:40 pm marsher »

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #4 на: 20 Јуни 2011, 11:42:30 am »
абе слабо се пријавија ремапери некако... да не ми се скар форумџииве па нејкат да ме испочитуваат :( Сериозно сум заинтересиран за ваква интервенција али мора прво да проучам троа. Да не можеби се скратува работниот век на моторот со ваква интервенција (иако уште сум на 35000 км).

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Remap
« Одговори #5 на: 20 Јуни 2011, 12:49:45 pm »
абе слабо се пријавија ремапери некако... да не ми се скар форумџииве па нејкат да ме испочитуваат :( Сериозно сум заинтересиран за ваква интервенција али мора прво да проучам троа. Да не можеби се скратува работниот век на моторот со ваква интервенција (иако уште сум на 35000 км).

Абе.... ете ти го марјан/marsher он е доктор за овие работи... имаш и гаранција и све.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #6 на: 20 Јуни 2011, 12:52:24 pm »
абе јас исконтактирав со маршер за ова... не е проблем он, туку сакав да чујам/прочитам некое лично искуство на некој што го има секојдневно и неколку барем неколку месеци.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Remap
« Одговори #7 на: 20 Јуни 2011, 14:36:26 pm »
абе јас исконтактирав со маршер за ова... не е проблем он, туку сакав да чујам/прочитам некое лично искуство на некој што го има секојдневно и неколку барем неколку месеци.

Види, ти бар не треба да се мислиш ич со такво моторче! Ја напраив ремап на атмосферец, па сум задоволен ...

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #8 на: 20 Јуни 2011, 14:41:32 pm »
Иначе тукушто се чув со едно типче што работи во МиДа а претходно работел у некое предузеќе кајшто правеле и тјунинг на коли. Он рече дека овие бројки што ги нуди маршер се екстра али као демек ми напомена дека после вакво нешто нетреба да се силува колата и да се тера у максимум бидејки страдало турбото. Ми кажа дека неколку вакви моторчиња има тјунирано али со поскромни бројки.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Remap
« Одговори #9 на: 20 Јуни 2011, 15:02:06 pm »
jas sakam 1.9TDI so 105ks da go obrabotam malce, cim Deni gore vika bi mozelo da napravam takva rabota samo da pomine letovo da vidam so ke ostane :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Remap
« Одговори #10 на: 20 Јуни 2011, 15:07:17 pm »
Во принцип и мене не ми е јасно на кој принцип работи ремапот. конструкцијата на моторот е таа. Ако се зголемува силата ќе мора да се зголеми и потрошувачката под претпоставка калоричноста на горивото да е иста. И јас би сакал некој да објасни ама што ја знае темава..

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #11 на: 20 Јуни 2011, 15:08:35 pm »
ај бе па ти 300 еура...а биле а не биле : ))) али увек е болје да биле!!!

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Remap
« Одговори #12 на: 20 Јуни 2011, 15:10:27 pm »
јас го замолив у ПП у gOJDO ако може да искоментира нешто...али уште нема абер... да не работи нешто можеби... : ))))

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Remap
« Одговори #13 на: 20 Јуни 2011, 15:25:39 pm »
Работи, се замара со луди мајстори... ке му ја запалат колата.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Remap
« Одговори #14 на: 20 Јуни 2011, 17:50:00 pm »
Еве јас ќе ти го пренесам моето искуство. Ремапот го направив кај marsher без воопшто да се двоумам затоа што тој човек ја заслужи мојата доверба. Ако ти кажам дека од Битола колата по потреба ја сервисирам во неговиот сервис се ќе ти е јасно. Јас имам Аstra G 2.0 DTI 16V/ 101KS. Со колата имав многу проблеми кои беа отстранети во Autoprestige па ремпот го направив откако истите беа надминати. Неможи да се спореди возилото пред и после ремапот. Едноставно имаш впечаток дека возиш сосема друга кола. По она што го декларираат во SM Chiptuning сум добил дополнителни 28KS и 50Nm. Искрено неможам да кажам  дали е тоа така без соодветен Dyno тест но придобивките се и тоа како забележителни. Моќта посебно се забележува при совладување угорници и претекнување. Значи сега е вистинско задоволство да го минуваш Плетвар, Ѓавато, Буково со 5-та брзина. Потрошувачката барем кај мене е иста. Некои пренесуваат искуство за намалена потрошувачка до кај 1Л. Јас ремапот го направив од причина што сега првпат возам дизел и ужасно ми пречеше тромоста на возилото.  Јас не обожувам брзо возење но сакам стартна кола. Со ремапот тоа и го добив. Со нормална експлоатација на возилото не вервам дека ремапот можи да го оштети моторот на возилото. Јас сум задоволен на добиеното во однос на вложеното...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!