Автор Тема: Carina i registracija  (Прочитано 35019 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Carina i registracija
« Одговори #15 на: 23 Јули 2013, 23:56:33 pm »
Дечки дали некој знае како одат давачките за увоз на НОВ автомобил од странство?

ако го увезуваш како физичко лице не е нов.

ако го купуваш од фабрика т.е. од производна лента го симнат и ти го дадат, тогаш е нов. и имаше нешто зезанијада околу нивото на давачките за овластгени импортери. нов автомобил, симнат од производствена лента е ептен блиску со цената како да го купиш тука од салон, плус давачките што ке ги дадеш и ке ти испадне за во некои случаеви и преку 15% поскапо. мора да му се прави хомологација, атести и останати гомна врзани со институцииве, бидејки нов автомобил има само хартии, а нема сообраќајна... нашиве се нај паметни и знаат како треба... подобро од цел свет... додека завршиш со сите трчкарања више нема да биде нов... а да... да не заборавам.. како за нов автомобил не смее да има повеќе од 10 километри пројдено за да биде нов... а и како нов без ќор документ не смееш да го возиш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Carina i registracija
« Одговори #16 на: 24 Јули 2013, 08:36:22 am »
Ако го нема тој модел кај нас ( не се продавал со тој мотор и таа опрема) тогаш мораш да поминиш на технички. За да добиеш хомологација.
Исто така ако купуваш нов автомобил од друга држава би требало да одбиеш таму данок а можда и царина. А после ќе си платиш кај нас тоа.

Отсутен otrakan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Одг: Carina i registracija
« Одговори #17 на: 03 Декември 2013, 21:53:01 pm »
Незнам дали сум на право место со прашањево?Дали знае некој како е процедурата за царинење на бугарски мотор?Моторот се наога во македонија и е ргистриран со зелен картон на бударски табли.Јас сакам да го купам и да го царинам на мк табли која е процедурата и давачките до царинење?
;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Carina i registracija
« Одговори #18 на: 03 Декември 2013, 21:54:40 pm »
Мислам дека http://motori.com.mk/forum е право место, ама ако некој е упатен, слободно нека одговори :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Carina i registracija
« Одговори #19 на: 03 Декември 2013, 22:37:31 pm »
Баш пред 1 година праев муабет со брачед ми(кој работи со увоз и вади ТУВ сертификати за пола Македонија),ми кажваше дека тешко оди процедурата и дека за многу мотори и од 2007г е многу тешко да се извади ТУВ.
Е сеа,ако си спремен да го купиш и одма да го префрлиш на наши табли,речи му на газдата нека го префрли на наши ти ќе му платиш комплет.
Или па да ти дам број од брачед ми па контактирај со него ќе ти објасни поубаво.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен car

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Carina i registracija
« Одговори #20 на: 26 Ноември 2014, 22:36:56 pm »
колку би коштало царина и сите други останати трошоци за  да се увезе bmw 525 од 2006 година?

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
Одг: Carina i registracija
« Одговори #21 на: 21 Јануари 2015, 00:29:48 am »
Ај ако може помош од некој поупатен.
Mи должат нешто пари,па типот донел кола ауди а6 1.9 или 2.0 тди кое е удрено 2005 година.Истото моментално стои во Царински склад,бидејќи според познаникот немал пари да ја царини.Прашање ми е дали аудито може да се царини бидејќи е удрено?
Доколку не може да се царини удрено,дали имам рок да го земам возилото и да го средам по што ќе можам да си го царинам или истото не е возможно.
Цената која треба да ја платам е 2600 евра се разбира без давачки.
Доколку би можело да се царини колку би ме фатиле одприлика давачки.

И дали има некоја процедура што треба да ја правам или све шпедитерот ми средува,а јас само плаќам?
Ајде ако може малку помош,бидејќи првпат се среќавам со овие работи.На што треба да внимавам за документи.




Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
Одг: Carina i registracija
« Одговори #22 на: 21 Јануари 2015, 11:51:43 am »
НЕкој да кажеше нешто или уште ве држи македонскиот синдром да не ми го земем некој бизнисот :)

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Carina i registracija
« Одговори #23 на: 21 Јануари 2015, 11:55:41 am »
Гледам членот achtung - http://forum.carclub.mk/index.php?action=profile;u=5723 е упатен во оваа работа, па пиши му порака, си велам ќе знае да ти кажи.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Carina i registracija
« Одговори #24 на: 21 Јануари 2015, 12:47:25 pm »
Ај ако може помош од некој поупатен.
Mи должат нешто пари,па типот донел кола ауди а6 1.9 или 2.0 тди кое е удрено 2005 година.Истото моментално стои во Царински склад,бидејќи според познаникот немал пари да ја царини.Прашање ми е дали аудито може да се царини бидејќи е удрено?
Доколку не може да се царини удрено,дали имам рок да го земам возилото и да го средам по што ќе можам да си го царинам или истото не е возможно.
Цената која треба да ја платам е 2600 евра се разбира без давачки.
Доколку би можело да се царини колку би ме фатиле одприлика давачки.

И дали има некоја процедура што треба да ја правам или све шпедитерот ми средува,а јас само плаќам?
Ајде ако може малку помош,бидејќи првпат се среќавам со овие работи.На што треба да внимавам за документи.




Може да се царини без проблем но нема да имаш пониска царина за разлика ако е здрава колата. Второ, ауди а6 2005 година моделски е поновото што е до 2008ма и не постои во него мотор 1.9 тди туку има 2.0 , 2.7 и 3.0тди и ако ти го остава на 2600 одма земи го ако е тој модел без разлика што е удрено. Ако сакаш шпредиција - шпедитер ќе ти помогнам и ќе те кошта 2500 денара.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Carina i registracija
« Одговори #25 на: 21 Јануари 2015, 12:56:46 pm »
Ај ако може помош од некој поупатен.
Mи должат нешто пари,па типот донел кола ауди а6 1.9 или 2.0 тди кое е удрено 2005 година.Истото моментално стои во Царински склад,бидејќи според познаникот немал пари да ја царини.Прашање ми е дали аудито може да се царини бидејќи е удрено?
Доколку не може да се царини удрено,дали имам рок да го земам возилото и да го средам по што ќе можам да си го царинам или истото не е возможно.
Цената која треба да ја платам е 2600 евра се разбира без давачки.
Доколку би можело да се царини колку би ме фатиле одприлика давачки.

И дали има некоја процедура што треба да ја правам или све шпедитерот ми средува,а јас само плаќам?
Ајде ако може малку помош,бидејќи првпат се среќавам со овие работи.На што треба да внимавам за документи.
Ако лежи на терминал, кој ќе ја плати лежарината?
Можеш да го цариниш без проблем.  Ако го увезеш за резервни делови, треба да имаш исто такво, инаку не може.

Ама после хомологацијата и другите процедури, не знам дали треба да биде поправено или не, и ако биде поправено какви делови треба да се користат.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
Одг: Carina i registracija
« Одговори #26 на: 21 Јануари 2015, 13:14:53 pm »
Ај ако може помош од некој поупатен.
Mи должат нешто пари,па типот донел кола ауди а6 1.9 или 2.0 тди кое е удрено 2005 година.Истото моментално стои во Царински склад,бидејќи според познаникот немал пари да ја царини.Прашање ми е дали аудито може да се царини бидејќи е удрено?
Доколку не може да се царини удрено,дали имам рок да го земам возилото и да го средам по што ќе можам да си го царинам или истото не е возможно.
Цената која треба да ја платам е 2600 евра се разбира без давачки.
Доколку би можело да се царини колку би ме фатиле одприлика давачки.

И дали има некоја процедура што треба да ја правам или све шпедитерот ми средува,а јас само плаќам?
Ајде ако може малку помош,бидејќи првпат се среќавам со овие работи.На што треба да внимавам за документи.


Може да се царини без проблем но нема да имаш пониска царина за разлика ако е здрава колата. Второ, ауди а6 2005 година моделски е поновото што е до 2008ма и не постои во него мотор 1.9 тди туку има 2.0 , 2.7 и 3.0тди и ако ти го остава на 2600 одма земи го ако е тој модел без разлика што е удрено. Ако сакаш шпредиција - шпедитер ќе ти помогнам и ќе те кошта 2500 денара.

Ај ако може помош од некој поупатен.
Mи должат нешто пари,па типот донел кола ауди а6 1.9 или 2.0 тди кое е удрено 2005 година.Истото моментално стои во Царински склад,бидејќи според познаникот немал пари да ја царини.Прашање ми е дали аудито може да се царини бидејќи е удрено?
Доколку не може да се царини удрено,дали имам рок да го земам возилото и да го средам по што ќе можам да си го царинам или истото не е возможно.
Цената која треба да ја платам е 2600 евра се разбира без давачки.
Доколку би можело да се царини колку би ме фатиле одприлика давачки.

И дали има некоја процедура што треба да ја правам или све шпедитерот ми средува,а јас само плаќам?
Ајде ако може малку помош,бидејќи првпат се среќавам со овие работи.На што треба да внимавам за документи.
Ако лежи на терминал, кој ќе ја плати лежарината?
Можеш да го цариниш без проблем.  Ако го увезеш за резервни делови, треба да имаш исто такво, инаку не може.

Ама после хомологацијата и другите процедури, не знам дали треба да биде поправено или не, и ако биде поправено какви делови треба да се користат.

Целата работа беше дали можам да си платам царина и да си го поправам,односно дали истото и можам да го царинам во ваква состојба.Колку што наслушнав од пријатели ми напоменаа дека на крај или почеток(незнам баш кога)да приложам документ дека возилото е во исправна состојба.

Тука настанува малку забуна.



Како и да е ќе го контактирам Актунг па ќе видиме што како

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Carina i registracija
« Одговори #27 на: 21 Јануари 2015, 13:23:12 pm »
Целата работа беше дали можам да си платам царина и да си го поправам,односно дали истото и можам да го царинам во ваква состојба.Колку што наслушнав од пријатели ми напоменаа дека на крај или почеток(незнам баш кога)да приложам документ дека возилото е во исправна состојба.
Тука настанува малку забуна.

Како и да е ќе го контактирам Актунг па ќе видиме што како

Царина и процедурата после царина се две различни работи. Првото ќе го минеш за пола ден. Второто, не знам како е процедурата за удрено возило.
Achtung би требало да те упати.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Carina i registracija
« Одговори #28 на: 23 Јануари 2015, 22:02:27 pm »
Ако знае некој да ми каже сега кои коли смеат да се увезуваат? Само коли што исполнуваат над Еуро 4 смее? Да не има нешто и за старост?

Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 300
Одг: Carina i registracija
« Одговори #29 на: 24 Јануари 2015, 02:32:36 am »
Како што известуваа порталиве, еуро3 норма мислам дека е без ограничување по старост до јуни оваа година ќе може да се увезува, а потоа само еуро4 ќе биде минималната граница.