Гласање

Hot hatch за вас?

Alfa Romeo Giuilietta QV
70 (13.4%)
Opel Astra OPC
45 (8.6%)
Volkswagen Golf GTI
57 (10.9%)
Audi S3
59 (11.3%)
Skoda Octavia RS
33 (6.3%)
Seat Leon FR
47 (9%)
Renault Megane RS
53 (10.2%)
Ford Focus ST
28 (5.4%)
BMW 135i
50 (9.6%)
Mercedes A45 AMG
79 (15.2%)

Вкупно гласови: 280

Автор Тема: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?  (Прочитано 165388 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #780 на: 10 Декември 2018, 11:04:51 am »
Познавам луѓе, на кои цената не им игра никава улога во изборот на било што.

И јас познавам.
Едниот е во Будмпешта, другиот кај и да е ќе му се придружи. ;D

Фини луѓе познаваш. Да ме запознаеш некад ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #781 на: 10 Декември 2018, 11:16:44 am »
Ама малце верглаш со твоите повтарања/мислења оставаш импресија дека треба некој тебе да ти го поклони мерцедесов џабе. Знаеме дека е скап и пробуваш само цената да ја земеш како единствен фактор за логичен/нелогичен избор а такво нешто не постои.


Полека со заклучоциве.
Секако дека цената е најбитен фактор за логичен и нелогичен избор на било што, не само за авотомобил.
Што би било ако не цената?

Да ти понудат одмор во Охрид за 300 евра од ноќ ќе одиш?
И да ги имаш парите, ќе речеш ..ипак е Охрид.
Така и тука...ипак е хеч.

(По трет пат) Мое мислење.


Твоете мислење е твое никој не ти го зима. Се обидуваш да направиш логика на твоето мислење преставувајќи го како факт, но не е така.

Цената покажува колку е некој спремен да плати за возврат да добие нешто. Се додека има купувачи тоа што значи? Дека сите што купуваат мерцедес амг А класа се глупи зошто Кларксон и ти така мислите?

Ако сите смештаи во Охрид се 300 евра од ноќ ти ќе одиш? Или ќе отидеш во Претор за 10 евра? Епа така и ова. Место А АМГ ти ќе возиш Астра со ОПЦ пакетче мислејќи која е таа будала што ќе плати 300 евра за Охрид.



Вака..

1. Ај изгуглај кои  се топ 5 најпродавани хот хечеви уназад 5 години и кажи ми зошто не е Мерцедес А45 АМГ во таа листа.
2. После изгуглај кои и колку повеќе автомобили од различни сегменти се продадени по цена на А45 АМГ и кој е најпродавам за тие пари и зошто не е А45 АМГ.

Јас се слагам со купувачите кои постапиле под 1 и 2.
Ти немораш.








Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #782 на: 10 Декември 2018, 11:58:04 am »
Види, тоа ти е исто ко да кажеш, пршута (jamon iberico de belota, ја има во деликатесен) се продава помалку од посебна салама. Ама и за 1кг од пршутана знаеш колкаво прасе се зима од куманово?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #783 на: 10 Декември 2018, 12:02:57 pm »
Зошто мора Мерцедес АМГ А класа да е во топ 5 најпродавани хот хечови? Стварно не те разбирам. Неможе од премиум автомобил да очекуваш иста или пониска цена од не-премиум.


Ноуп...затоа реков да изгугла хот хечеви..не дизели или каравани кои се аналогија на кумановското прасе, а потоа да види каде уствари оние кои немаат потреба од  хот хечеви најрадо би ја потрошиле сумата по која се продава А45 АМГ чија едина мана е цената....

Цената која во многу теми на форумов е третирана како слон во собата која никкој не го гледа и сите се нешто возвишено понесени од некои други ослободувачки фактори...цената која ако беше фактор ниту Стратро ќе возеше Астра со (цитирам) ОПЦ пакетече,а ама ниту влатко ќе возеше каранче. :)



Ама ниту јас ниту ти ќе купиме А класа АМГ во догледно време. Се надевам ме разбираш.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #784 на: 10 Декември 2018, 12:03:30 pm »
Види, тоа ти е исто ко да кажеш, пршута (jamon iberico de belota, ја има во деликатесен) се продава помалку од посебна салама. Ама и за 1кг од пршутана знаеш колкаво прасе се зима од куманово?


Ноуп...затоа реков да изгугла хот хечеви..не дизели или каравани кои се аналогија на кумановското прасе, а потоа да види каде уствари оние кои немаат потреба од  хот хечеви најрадо би ја потрошиле сумата по која се продава А45 АМГ чија едина мана е цената....

Цената која во многу теми на форумов е третирана како слон во собата кој никој не го гледа и сите се нешто возвишено понесени од некои други ослободувачки фактори...цената која ако не беше фактор ниту Стратро ќе возеше Астра со (цитирам) ОПЦ пакетече,а ама ниту влатко ќе возеше караванче.
« Последно менување: 10 Декември 2018, 12:11:01 pm Stratro »

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #785 на: 10 Декември 2018, 15:02:37 pm »
Човек, грешна поента имаш. Сите те укапиравме што сакаш да кажеш, ама мислењето ти е 100% субјективно, исто како мајка ми да ја слушам. Да, сите знаеме дека 60К евра за толкава кола се многу пари, НО колата веројатно си ВРЕДИ 60.000. Исто како што имаш гитара која кошта 300е и ќе задоволи 99% од музичарите, НО имаш и од 3000е која е прескапа за рајата, ама си ВРЕДИ за парите.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #786 на: 10 Декември 2018, 15:26:30 pm »
Човек, грешна поента имаш. Сите те укапиравме што сакаш да кажеш, ама мислењето ти е 100% субјективно, исто како мајка ми да ја слушам. Да, сите знаеме дека 60К евра за толкава кола се многу пари, НО колата веројатно си ВРЕДИ 60.000. Исто како што имаш гитара која кошта 300е и ќе задоволи 99% од музичарите, НО имаш и од 3000е која е прескапа за рајата, ама си ВРЕДИ за парите.



Прво...ја шпански не зборам.


Мое мислење...



Мое мислење...



(По трет пат) Мое мислење.


Второ види го ова..


Лично, еден период  имав дома вкупно 7 бас гитари во ценовен распон од 100 до 2400 евра и како и на клипчето погоре, најидеалната варијанта во однос платено /добиено беше ценовно некаде во средина. Се останато е "курчити се мора"...барем за инструменти со кои се бафтам од 1993та.

btw.. најскапата која ја имам од што "вреди за парите " се најде на камион за Германија и баш деновиве вероватно ќе патува за Изреел кај новиот газда..исто како што  денес ќе најдеш вкупно 508 А45 АМГ-а  на оглас, затоа што голем дел од нивните сопственици верувале дека "вределе за парите."

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?dam=0&isSearchRequest=true&ms=17200;229&sfmr=false&vc=Car


Tрето, мојата поента не е погрешна, само различна од твојата..пардон  Вашата..пошто гледам ми се обраќаш во име на некаков колектив.

И не се убедувај со мене. Иди Кларксон убеди го. ;D

« Последно менување: 10 Декември 2018, 15:34:53 pm Stratro »

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #787 на: 10 Декември 2018, 15:32:04 pm »
Туу што муабет се отвори со моето прашање :D

Иначе и јас се надевам дека А35 ќе биде околу 35.000, ако не за друго, туку за да можам да си го дозволам. Иако реално со денешниве цени нема логика да биде толку ефтин, односно да има цена како послаб и не премиум Голф ГТИ.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #788 на: 10 Декември 2018, 15:33:30 pm »
35.000 ..300 коња..Мерцедес хеч.....со седишта и сета можна опрема ко на тестот....молим лепо.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #789 на: 10 Декември 2018, 15:36:13 pm »
Таман за 2023та Март некаде да спадне на реалните 18.900. :)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #790 на: 10 Декември 2018, 15:38:53 pm »
Ве следам, супер е дискусијата, ама на работа сум неможам да ви реплицирам.

После од дома ќе ви пишам, па утре кога ќе дојдете на работа одговорете ми.


Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #791 на: 10 Декември 2018, 15:40:23 pm »
35.000 ..300 коња..Мерцедес хеч.....со седишта и сета можна опрема ко на тестот....молим лепо.
Курчити се мора е една работа, а хеч кој иде побрзо од GTR, FERRARI, DEMON и остали суперкарс, е тоа си КОШТА.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #792 на: 10 Декември 2018, 15:41:31 pm »
Пази да не иде побрзо....

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #793 на: 10 Декември 2018, 15:47:15 pm »
Иде. А кога некогаш ќе има официјален драг у МК, ќе видиш и во живо.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #794 на: 10 Декември 2018, 15:52:32 pm »
Пфффф RS3 е за pussies, или ваков хеч или ништо: