Автор Тема: Горни и долни вилушки за алфа 156  (Прочитано 2846 пати)

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Горни и долни вилушки за алфа 156
« на: 11 Мај 2013, 21:33:36 pm »
Здраво на сите ...
вчера ја растуривме предницата и не се изненадив пријатно затоа што мислев ке сменам чаури
арно ама и горните и долните јабучици на вилушките имаат луфта не многу али веќе почнале.
е сеа прашањето до искусните е :
дали би можело да се изведе да се среди со репарирање?
дали да се најдат половни ?
зошто нови сите знаеме колку се

однапред фала и ако има ваква или слична тема веке отворена ке се префрлиме.
 ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #1 на: 11 Мај 2013, 22:17:08 pm »
Долните може да ги репарираш доста успешно (барем така викаат), а за горните, сите викаат - нови. Ако ги репарираш јабучиците, гледај некој да најдеш што ќе ги репарира асално, а не само да ги притисне на преса, за да снема луфта.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #2 на: 11 Мај 2013, 22:24:27 pm »
Епа долните се и поскапички , само немам искуство со репарирани делови како колку тераат ,
а ми препорачаа некој си Мите од ск мислам накај волково или во волково точно не знам , репарирал па перскарел па триста чуда ко нови ги праел , па не знам сеа, немам поим ни околу разлика во цена на пример помеќу половна и репарирање на истата .

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #3 на: 11 Мај 2013, 22:27:48 pm »
Со половна ништо не праиш. И таа ќе треба да ја репарираш. Не би знаел да ти препорачам мајстор за репарирање, ама ако појдеш кај Тони во Сингелиќ или кај Жаре во Пинтија, ќе завршиш работа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #4 на: 11 Мај 2013, 22:38:30 pm »
za jabucici prasajte go onak,on na volvoto gi praese i dosta kvalitetno mu gi sredija imase i sliki niz forumov

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #5 на: 11 Мај 2013, 22:47:07 pm »
Епа кога ке прочита нека се изјасни и со слики и со све  ;)

п.с леле ама тропааа уф  ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #6 на: 11 Мај 2013, 22:48:55 pm »
Провери си и спони на баланс штангла (балансери), и гумиците на баланс штангла :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #7 на: 11 Мај 2013, 22:54:30 pm »
гумиците на баланс штангла и тие се за менување , али јабучиците 100 %

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #8 на: 12 Мај 2013, 20:03:46 pm »
Јас незнам како до сега си ја возел колата, бидејќи неможе баш оддеднаш се да откаже, сигурно давало некои знаци до сега.

И јас ќе го повторам Симо, репарирање НИКАКО, посебно не кај Мите и посебно НЕ горните виљушки, човекот нема поим како функционираат, башка и несака да дознае од што мисли дека се знае. Види со Жаре он почна да носи и полиутерански заменски чаури, така да ако имаш цела предница за менување сигурно ќе добиеш и добра цена.

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #9 на: 28 Мај 2013, 15:28:07 pm »

Почитувани...
Проблемот со алфата и дилемата околу предицата е решен со замена за нови горни и долни вилушки како и стабилизатори.

По малце подолго размислување дали да се бараат половни или да се репарираат истите сепак се одлуцив за купување нови,затоа што
и едниот и другиот начин не е траен(не мора да значи) за да бидам посигурен го одбрав третиот по солен начин...

Деловите се од брендот TRW кои како што ми кажаа биле доста кваклитетни...

Денес пристигнале и ке се монтираат па утре ако стасам да ја пробам ке ја воочиме разликата која верувам ке биде огромна...

Благодарност до сите што го прочитаа мојот проблем и споделија искуства и мислења со мене,со цел да ми помогнат.

Поздрав

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #10 на: 28 Мај 2013, 15:32:20 pm »
После на центрирање обавезно :)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #11 на: 28 Мај 2013, 15:37:58 pm »
Пиши и што цена те фатија, нормално за секој дел посебно и од каде ги зема ... Смени си ги и гумиците на балансштанглата кога веќе менуваш се, ефтини се, освен ако не ти се менувани скоро.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #12 на: 28 Мај 2013, 15:40:18 pm »
 :) Со здравје да си ги служиш.

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #13 на: 28 Мај 2013, 15:44:06 pm »
После на центрирање обавезно :)

Да ама од велес до тетово ке мора така да ја возам

Пиши и што цена те фатија, нормално за секој дел посебно и од каде ги зема ... Смени си ги и гумиците на балансштанглата кога веќе менуваш се, ефтини се, освен ако не ти се менувани скоро.

Од бугарија се донесени тоцно колку пари не знам ама знам дека повеке од 300 еура не се комплет,мислам дека долни 1 пар се по 5000 а горни 1.пар 3000 ама не сум сигурен...

Не сум во близина да прасувам ги оставам да работат па вецер ке прасам и ке ви кажам,
а гумици на баланс стангата ке се менуваат и тие.

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Горни и долни вилушки за алфа 156
« Одговори #14 на: 28 Мај 2013, 15:45:39 pm »
ARMEX - Фала