Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288907 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #165 на: 29 Септември 2012, 18:17:43 pm »
Што е тоа нано технологија?

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #166 на: 29 Септември 2012, 21:12:02 pm »
Што е тоа нано технологија?
нешто вака http://www.youtube.com/watch?v=DkFDXabdkZo :)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #167 на: 30 Септември 2012, 22:03:08 pm »

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #168 на: 03 Октомври 2012, 20:32:51 pm »
Кога ја зедов колата во февруари, предните патосници беа подискинати, па теписонот под нив беше влажен...
Ги сменав патосниците веднаш и колку што можев го исушив теписонот (со калорифер, дуваше неколку дена по неколку часа).
Најверојатно кај што имаше влага теписонот под патосниците (најверојатно) има потскапано, мувлосано... Цело лето немаше никаков проблем, но кога почнаа дождовите пред некоја недела, во колата се појаве смрдеа. Особено на сабајле кога ќе ја отклучам.
Со освежувачи од тезга се покрива таа смрдеата, ама не е то то. Ме интересира дали со хемиско чистење ќе има ефект, ќе се одстрани смрдеата, или пак ќе си живеам со неа, и ќе луфтирам и во зима со отворени џамој? :)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #169 на: 03 Октомври 2012, 22:05:20 pm »
od negde ti prima vlaga vo voziloto ne e od togas a moze i togas primala od negde vlaga proverija celata kola ubavo da vidis moze imas nekoe kanalce zapuseno i vleguva voda vnatre[ za sto kola se raboti?]pozdrav

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #170 на: 03 Октомври 2012, 22:12:27 pm »
Баш проверував дали некаде има некоја дупка, ама се беше во ред...од око. Инаку за зимоски шо беше шлакутница внатре е само од патосниците, лом беа...
Се работи за VW Passat 1997g.
Фала.
Поздрав.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #171 на: 03 Октомври 2012, 22:18:40 pm »
od negde ti prima vlaga vo voziloto ne e od togas a moze i togas primala od negde vlaga proverija celata kola ubavo da vidis moze imas nekoe kanalce zapuseno i vleguva voda vnatre[ za sto kola se raboti?]pozdrav


Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #172 на: 03 Октомври 2012, 22:18:50 pm »
drugarce nemoze celo leto [na +40]da ne mirisa i op na prviot dozd da pocne

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #173 на: 03 Октомври 2012, 22:21:08 pm »
Значи ми останува да проверам најдетално...Да најдам некоја дупка...
А не дека не подсмрднуваше и летоски, ама не беше толку изразито :)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #174 на: 03 Октомври 2012, 22:49:01 pm »
vidi napred kaj plastikite kaj brisacite pod niv toa e nekoja mala dupka ili kanalite za ispust se zapuseni i se sobira voda ako treba i stavi voda vo edno kantice pogolemo i stavimu temperna boja no nekoja drec i isturija napred i ke vidis od kaj prima voda no napomenuvam deka se raboti za malku voda inaku i na perenje ke ti se punela pozdrav i kazi sto si napravil

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #175 на: 03 Октомври 2012, 22:57:19 pm »
Провери ги цревата од климата,т.е. цревото за кондензација од кабина кон моторниот простор,многу пати се запушува и кондензацијата се враќа во кабина,но со огледа на тоа дека велиш во летото немало влага,добар совет е да пробаш со ова што ти го препорача Даме.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #176 на: 04 Октомври 2012, 09:54:07 am »
Кога ќе си ги затнеш дупките од каде што ти влегува вода, јас ќе ти кажам како да си ја одстраниш смрдета од колата! 100% гарантирано!

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #177 на: 04 Октомври 2012, 09:58:49 am »
vidi napred kaj plastikite kaj brisacite pod niv toa e nekoja mala dupka ili kanalite za ispust se zapuseni i se sobira voda ako treba i stavi voda vo edno kantice pogolemo i stavimu temperna boja no nekoja drec i isturija napred i ke vidis od kaj prima voda no napomenuvam deka se raboti za malku voda inaku i na perenje ke ti se punela pozdrav i kazi sto si napravil
Провери ги цревата од климата,т.е. цревото за кондензација од кабина кон моторниот простор,многу пати се запушува и кондензацијата се враќа во кабина,но со огледа на тоа дека велиш во летото немало влага,добар совет е да пробаш со ова што ти го препорача Даме.

Фала за советите.
Инаку кај бришачите, долу под акумулаторот тој простор го исчистив уште пролетоски (ѓубре, лисја...). Го извадив акумулаторот и се детално исчистив. Баш беа подзатнати испустите. Сега не се собира вода таму. Ама сепак ќе пробам со темперната боја.
А ќе ја проверам колата и оддолу на канал, да не има некоја дупка на прагот, па од таму да не влегува вода, пошто непријатната миризба иди од под патосниците. Исто ќе ги проверам и цревата од климата...
Фала уште еднаш. Борчам ракија :)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #178 на: 04 Октомври 2012, 10:00:48 am »
Кога ќе си ги затнеш дупките од каде што ти влегува вода, јас ќе ти кажам како да си ја одстраниш смрдета од колата! 100% гарантирано!
Нова кола да си купам? :)
Мала шала.
Секој совет е добредојден, на нерви ми оди миризбата понекогаш (пошто не мириса секогаш).

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #179 на: 04 Октомври 2012, 10:03:48 am »
Не се зезам! Само ќе треба да ја одстраниш влагата прво за да не се смирисува констатно а ако тоа го решиш јас ќе ти ја кажам цела процедура. Ни хемиско ни ѓавол помага, се пробав не биваше додека не ми кажаа еден пријател како да постапам.