Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288872 пати)

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 391
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1020 на: 30 Април 2019, 22:28:02 pm »
колку длабоко оди хемиското? мене ми изгледа како само да се турка нечистотијата повнатре, само дел озгора што ќе фатит вакумот ќе соберит другото ќе го турне повнатре. Или грешка сум ?

-Хемиско перење се подразбира површинско перење, зашто ? затоа што маснотијата се задржува на површината од материјалот и потребна е таа да се извади а длабински влага прашината, таа се вади со правосмукалка претходно.
-Значи добро усисавање и површинско перење на материјалот ( да има и флеки длабински но пак се чисти површината толку се можностите на машината, но некогаш на тенок материјал се вади и 100% )
- Затоа се вика суво хемиско перење не се покиснува цел материјал,
- Споредба 1 фармерки се перат во машина со целосно покиснување, костум, сако се носи на хемиско каде се пере површината само.
- Споредба 2 правилно перење на тепих, килим за дома, длабинско усисавање или тресење пред зрада  ;D ;D ;D и потоа хемиско перење само влакното, мрснотијата се лепи на површината на влакното не навлага длабоко, длабоко навлаа песокот
- Заклучок, истото и за автомобил ( тепих не се пере со црво во двор, се уништува  ;D ;D ;D )

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1021 на: 01 Мај 2019, 01:37:04 am »
ти благодарам за одговорот.
зошто би се оштетил тепихот....? секако новите се текстилни, не се со лепак...
баш од тоа ако се слоши некому ко ќе се накиснит седиштето се сомневам дека површинско чистење или правосукалка ќе заврши работа. Мене ми има логика вапот да истера све тоа од другата страна, секако предходно со сјај или нешто така.
Е сега кај мене се ефтини седиштата, 1500-2000 ден се задните, а со деци мали кое му се слошило, кое му путило пелената, знајш како е, ама ме интересира како е процедурата и колку сунѓерот ќе се исчисти.
Оти на пример седиштата да не се перат како фармерки :)
е сега дома теписи чистеа со некој си машини, суво чистење, машините со вибрации не знам ти што тамо, рака на срце почисти ни од фабрика не биле.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1022 на: 20 Јуни 2019, 18:23:45 pm »
Машина за хемиско каде може да најдам? Поточно за чистење на тепих, намештај ми треба, за домашна употреба. Гледам на интернет carpet cleaner ги има колку да сакаш, ама тука каде може да најдам?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен silver

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1023 на: 26 Септември 2019, 06:43:23 am »
Имам едно прашање, дали некој издава машина за длабинско чистење на неколку саати да завршам работа? пожелно е од Скопје.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1024 на: 26 Септември 2019, 09:06:29 am »
ти благодарам за одговорот.
зошто би се оштетил тепихот....? секако новите се текстилни, не се со лепак...
баш од тоа ако се слоши некому ко ќе се накиснит седиштето се сомневам дека површинско чистење или правосукалка ќе заврши работа. Мене ми има логика вапот да истера све тоа од другата страна, секако предходно со сјај или нешто така.
Е сега кај мене се ефтини седиштата, 1500-2000 ден се задните, а со деци мали кое му се слошило, кое му путило пелената, знајш како е, ама ме интересира како е процедурата и колку сунѓерот ќе се исчисти.
Оти на пример седиштата да не се перат како фармерки :)
е сега дома теписи чистеа со некој си машини, суво чистење, машините со вибрации не знам ти што тамо, рака на срце почисти ни од фабрика не биле.
Детските седишта, немаат можност да се извадат навлаките и да бутнеш во машина?
Јас сега така ги перев двете искочија фабрика, само малку се зафркнав што не сликав како идат каишите. Кога ги склопував, побрзо рубикова коцка ќе решев.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 992
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1025 на: 26 Септември 2019, 18:44:17 pm »
Имам едно прашање, дали некој издава машина за длабинско чистење на неколку саати да завршам работа? пожелно е од Скопје.

И јас би сакал да знам.

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 401
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1026 на: 07 Ноември 2019, 16:09:56 pm »
Препорака за хемиско чистење и полирање во Штип? И цени ако знаете.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 401
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1028 на: 07 Ноември 2019, 17:12:49 pm »
Кои се цените дали знаеш?

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1029 на: 07 Ноември 2019, 19:06:05 pm »
Za hemisko od 2000 do 3000 max, a za poliranje zavisi od ostetenosta na bojata, ke ponines ke ja vidat i ke ti kazat  ;D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1030 на: 10 Ноември 2019, 14:59:50 pm »
Денес си ја земав колата од кај @dame после хемиско чистење. Пре-кра-сно! Стално кога ќе ја соберем од кај него побава ми е внатре од нова, ако ништо друго сигурно поубаво мириса :). Со ќеиф си ја повозев едно пол саат наака натака, да си поуживам пред да пуштам некој друг во колата :) А каква му ја оставив срам ми е да кажувам.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1031 на: 10 Ноември 2019, 15:39:28 pm »
Слики, или не се десило.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1032 на: 10 Ноември 2019, 16:25:35 pm »
Слики, или не се десило.
poubavo da ne izlezat vo javnost 🤣

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1033 на: 10 Ноември 2019, 16:31:39 pm »
@dame, видов на yutube како лепат фолија по полирањето фарови.
Збор, два повеќе за тоа и дали имаш практикувано такво нешто?

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1034 на: 10 Ноември 2019, 19:27:26 pm »
@dame, видов на yutube како лепат фолија по полирањето фарови.
Збор, два повеќе за тоа и дали имаш практикувано такво нешто?
da  sum videl no jas ne sum probuval da vidis so tane posto on ima stavano ,zirni kaj nego na stranata