Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288982 пати)

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #690 на: 10 Февруари 2015, 03:06:54 am »
И кај мене треба да се чисти вентилацијата... Не мириса многу но по малце се осеќа дека треба да се чисти.
Ме интересира дали може да ја исчистам без да вадам цефки и такви ствари. Филтерот ќе го извадам и решетките на цефките во внатрешноста. Ама ако почнам цела шалт табла да ја растурам...

И... Колку кошта едно такво чистење да ја однесам колата негде и да го средат тоа?

абе не вадев јас цевки, шалт табли и сл само пластиките што го кријат моторчето и радијаторот од климата и од тамо ти се отвора простор за работата...

« Последно менување: 10 Февруари 2015, 03:14:12 am Pistorij »

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #691 на: 10 Февруари 2015, 15:12:39 pm »
Залади времево.. За да си играм сега со ова... Здравје на пролет убаво ќе отворам се што може и ќе почнам со чистење... :D Ако не успеам ќе барам стручна помош од некој што знае.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #692 на: 10 Февруари 2015, 17:44:27 pm »
najpametno, a  imas i sprejcinja so cefcinja dolgi i tie ubavo si ja brkaat rabotata

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #693 на: 17 Февруари 2015, 17:50:04 pm »
eve sliki od vikendov, hemisko na berlingo


Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #694 на: 01 Март 2015, 15:53:27 pm »
teska rabota vikendov

no se isplatese eve go rezultatot

sto znaci jaka hemija  :)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #695 на: 11 Март 2015, 06:46:59 am »
Браво Прчот! Сигурно е и далеку поефтино од комерцијалните глупости како пени и слични работи. http://www.alkaloid.com.mk/dezintal.nspx
Инаку, јас сум задоволен од (повремено) користење на следново: 

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
moze breakdown na postapkata so dezintal?

Еве вака одеше процесот кај мене...
Дигнав хауба, извадив пластиките, филтерот за кабина, го извадив моторчето за парно-вентилација и пластиките околу радијаторот од климата.
Растворив Пулимакс со вода во прскална - пумпица и распрскав во каналите. Исто и од внатрешна страна ги извадив грил пластиките од вентилацијата и испрскав и внатре. Оставив да се покисне 3,4 мин.
Има една алатка со рачка како штрафцигер и еластичен продужеток како сајла што се витка долга околу 40цм, намотав околу него чисти крпи и ги стегнав со конец да не ги изгубам во вентилацијата. И како оџачар почнав со чистење низ вентилацијата.
Не ни замислував колку гадотија собрав од внатре што се таложело со години.
Следно беше темелно чистење и дезинфекција со Дезинтал исто растворен со вода кој го нанесов со компресор два пати и пребришан со микрофибер крпа.
Ставен нов филтер за кабина, исчистени перките на моторчето и се вратено на место.
Сега кога пуштам вентилација мириса на ништо. :)
damn,sea si vikam sto mi trebase da prasam :)
tnx
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #696 на: 30 Март 2015, 10:15:59 am »
Каде има хемиско чистење во Карпош-Центар-Тафталиџе-Влае?

Ми треба за чистење на 1 седиште само. Мала работа е, само каде можам да ја направам лесно и едноставно?

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #697 на: 30 Март 2015, 12:32:53 pm »
во влае правеа дечките кај што ја носеше класниот колата на перење, има карши паркингот на  Димо основното и кај Обединети Нации, само као се викаше ич не ми текнува
No turbo, no fun :)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #698 на: 30 Март 2015, 20:21:53 pm »
kaj bube eve broj 075656898
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #699 на: 02 Април 2015, 00:49:48 am »
Каде има хемиско чистење во Карпош-Центар-Тафталиџе-Влае?

Ми треба за чистење на 1 седиште само. Мала работа е, само каде можам да ја направам лесно и едноставно?

Кај Бушав кога бев вчера правеа хемиско на една хонда, прашај го.

Отсутен coupe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 115
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #700 на: 03 Април 2015, 17:43:28 pm »
Дечки сакам да му напрам хемиско на предните седишта на колата да не знајте некој посалам во битола за таја работа или сегде и исто. во центар пералната ми побараја 500ден за 2те седишта

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #701 на: 26 Април 2015, 07:41:42 am »
Na sirdeni vo Prilep ima posalam hemisko :)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #702 на: 26 Април 2015, 10:46:50 am »
Дечки сакам да му напрам хемиско на предните седишта на колата да не знајте некој посалам во битола за таја работа или сегде и исто. во центар пералната ми побараја 500ден за 2те седишта
ete ti go te-en  po profi nemas vo posirokata  okolina ..

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #703 на: 27 Април 2015, 08:04:55 am »
Decki,eden sovet samo od mene,pred da ja odnesete kolata na hemisko,informirajte se za mnigu vazni raboti.
So kakvi sredstva rabotat,imaat li sertifikat za tie sredstva deka ne se stetni za materijalit,covekot,okolinata,sepak vie se vozite vnatre.
Dali voziloto ke go prevzemete suvo ili delumno suvo
Sto imate gratis vo paketot hemisko cistenje.
Dali posle tretmanot imate garancija vo sekoj slucaj da ne se pojavi nekoja fleka.
Dali vo cenata na tretmanot e vkluceno I odrzuvanje,vo smisla nekogas da go zaboravis prozorot otvoren I dozdot da go isfleka sedisteto,ili ti se isturilo nesto.......I dali toa kako korekcija go dobivate besplatno. :) Site ovie nabrojani raboti kaj nas se dobivaat besplatno posle hemisko cistenje,koe nerado go narekuvam taka,pravilniot tretman kaj nas e detailing interior.Sto e najvazno rabotime so specijalni masini nameneti za toa I sertificirani sredstva.Mnogu uslugi ima za hemisko cistenje,rabotat so sekakvi hemii koi ne se nameneti za toa,vazno da e cisto.Tie hemikalii trajno go ostetuvaat materijalot I bojata na istiot,da ne zboram kolku se stetni posle toa za vozacot I patnicite.Preporacuvam dobro da se informirate za toa I po moznost da bidete prisutni dodeka se pravi hemisko cistenje.
« Последно менување: 27 Април 2015, 08:10:41 am TE-EN »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #704 на: 27 Април 2015, 19:01:44 pm »
^

Поштовам.