Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288963 пати)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #675 на: 24 Декември 2014, 00:11:32 am »
сега за сега нема... набрзо ке има и тоа многу... мене ми се поплави кола, знам кој К го тргнав... од тој момент натака колата више никогаш не беше како што треба, плус во неколку наврати имав страшно опасни ситуации...

али ке ја најдте на пазар колава, КАКО НОВА ОД ПРВ ГАЗДА...

за мене е ок.. ионака не купувам а и нема мнамера да купам ништо од фолксваген...
trebalo da se konsultiras predhodno so covek sto si ja poznava rabotata dobro I da ja ispita cela situacija predhodno,potoa da ti gi posoci posledicite dokolku posle dobra proverka ke otkrie na mozni.Najvazno e da se osusi instalacijata pod izolacijata,koja e smestena pod tepisonot.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #676 на: 24 Декември 2014, 00:40:31 am »
Имам прашање до исклусните, кога веќе се спомнува вентилацијата... со што најдобро се дезинфицитаат воедно чистат пластичните цевки и радиајаторот на парното бидејќи тој е полн со бактерии нели.. Од искуство, онаа пената со која што се полнат каналите е глупост.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #677 на: 24 Декември 2014, 01:13:32 am »
Имам прашање до исклусните, кога веќе се спомнува вентилацијата... со што најдобро се дезинфицитаат воедно чистат пластичните цевки и радиајаторот на парното бидејќи тој е полн со бактерии нели.. Од искуство, онаа пената со која што се полнат каналите е глупост.

хладњачето од парното неможе да има бактерии.. не ретко дига и преку 100 степени (колку што загрева колата ако ја стиснеш малку повеке), па бактериите на таа температура баш и немаат некоја шанса...

али на хладњачето од климата.. е тоа е веке легло на бактерии...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #678 на: 24 Декември 2014, 07:38:07 am »
Имам прашање до исклусните, кога веќе се спомнува вентилацијата... со што најдобро се дезинфицитаат воедно чистат пластичните цевки и радиајаторот на парното бидејќи тој е полн со бактерии нели.. Од искуство, онаа пената со која што се полнат каналите е глупост.
Дезинтал, проверена работа. Комшија имаше мртви глувци во вентилацијата ги извади цевките и ги помина со тоа и мирисот во истата секунда го снема. Дезинталот го имаш во Зегин и не е скап.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #679 на: 24 Декември 2014, 08:06:01 am »
Браво Прчот! Сигурно е и далеку поефтино од комерцијалните глупости како пени и слични работи. http://www.alkaloid.com.mk/dezintal.nspx
Инаку, јас сум задоволен од (повремено) користење на следново: 


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #680 на: 24 Декември 2014, 09:02:34 am »

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #681 на: 24 Декември 2014, 09:03:39 am »
pozelno e I da se iscistat kanalite so steam cleaner,kaj nas e voobicaena praksa posle hemisko cistenje na site vozila I e vo sklop na cenata.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #682 на: 08 Февруари 2015, 23:23:36 pm »
Браво Прчот! Сигурно е и далеку поефтино од комерцијалните глупости како пени и слични работи. http://www.alkaloid.com.mk/dezintal.nspx
Инаку, јас сум задоволен од (повремено) користење на следново: 

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
moze breakdown na postapkata so dezintal?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #683 на: 09 Февруари 2015, 09:34:11 am »
Некоја препорака за отстранување мувла од платно?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #684 на: 09 Февруари 2015, 18:19:04 pm »
Некоја препорака за отстранување мувла од платно?

Има кнауф средство за sидови, убаво делува со него да пробаш ако не најдеш решение за платно.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #685 на: 09 Февруари 2015, 18:43:29 pm »
Некоја препорака за отстранување мувла од платно?

jas izvadiv so pulimax od ma-fra

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #686 на: 09 Февруари 2015, 19:02:41 pm »
Браво Прчот! Сигурно е и далеку поефтино од комерцијалните глупости како пени и слични работи. http://www.alkaloid.com.mk/dezintal.nspx
Инаку, јас сум задоволен од (повремено) користење на следново: 

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
moze breakdown na postapkata so dezintal?

Еве вака одеше процесот кај мене...
Дигнав хауба, извадив пластиките, филтерот за кабина, го извадив моторчето за парно-вентилација и пластиките околу радијаторот од климата.
Растворив Пулимакс со вода во прскална - пумпица и распрскав во каналите. Исто и од внатрешна страна ги извадив грил пластиките од вентилацијата и испрскав и внатре. Оставив да се покисне 3,4 мин.
Има една алатка со рачка како штрафцигер и еластичен продужеток како сајла што се витка долга околу 40цм, намотав околу него чисти крпи и ги стегнав со конец да не ги изгубам во вентилацијата. И како оџачар почнав со чистење низ вентилацијата.
Не ни замислував колку гадотија собрав од внатре што се таложело со години.
Следно беше темелно чистење и дезинфекција со Дезинтал исто растворен со вода кој го нанесов со компресор два пати и пребришан со микрофибер крпа.
Ставен нов филтер за кабина, исчистени перките на моторчето и се вратено на место.
Сега кога пуштам вентилација мириса на ништо. :)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #687 на: 09 Февруари 2015, 22:18:01 pm »
Некоја препорака за отстранување мувла од платно?
dojdi ke probame so moite hemikalii

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #688 на: 09 Февруари 2015, 23:56:50 pm »
И кај мене треба да се чисти вентилацијата... Не мириса многу но по малце се осеќа дека треба да се чисти.
Ме интересира дали може да ја исчистам без да вадам цефки и такви ствари. Филтерот ќе го извадам и решетките на цефките во внатрешноста. Ама ако почнам цела шалт табла да ја растурам...

И... Колку кошта едно такво чистење да ја однесам колата негде и да го средат тоа?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #689 на: 10 Февруари 2015, 00:00:23 am »
Некоја препорака за отстранување мувла од платно?

Има кнауф средство за sидови, убаво делува со него да пробаш ако не најдеш решение за платно.

Оки фала, ќе видам дали има.

Некоја препорака за отстранување мувла од платно?

jas izvadiv so pulimax od ma-fra

Фала Даре, ќе видам шо пари е и тоа.

Некоја препорака за отстранување мувла од платно?
dojdi ke probame so moite hemikalii

Ај ќе глеам да те барам деноиве, да видиме, дали ќе се најде нешто... Сега за сега најуспешно се покажува сода бикарбона, за дивно чудо, мада бара многу трљање...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.