Автор Тема: Лажен маркетинг за автомобили-лаги на производители  (Прочитано 27044 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Кој вели дека троши струја згора на горивото!? Тоа е ако сакаш уште помалку да троши, односно 0 на 100.

Без употреба на Plug in делот на возилото може да постигне 0,9/100.

извини вака што ке те прашам.... се читаш ли ти понекад што пишуваш? 750 и кусур кила возило БЕЗ ЕЛЕКТРИЧНИОТ (вграден) ПОГОН ТРОЕШЛО 0,9л НА 100 км хахахахаха


ова у легендарни ке иде  ;D ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34045
  • Таков е животот... јебига
Епа која е поентата да ми троши литро ако треба да го платам 30.000 евра? Тогаш подобро е да купам кола од 10.000 евра што ќе троши 4 а со 20.000 евра да се искинам од возење, барем ќе возам корисно и функционално возило.

Да е волксвагенов 10.000 евра ќе има логика да постои или евентуално ако ти го дадат на наградна игра.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер

Ако овие успеале да потрошат 2.8 L/100km. Ако јас сум успеал во потрошња да имам 3,9 л/100 со 1.9тди (со ремап) во Голф 5, без замарање. Ова со неговата аеродинамика и драг помало од 3 ПАТИ од голфот, со доста помали гуми, доста полесен, доста поекономичен мотор, доста послаб мотор оптимизиран искулчиво за ниска потрошувачка, згора на тоа со хибриден систем кој ќе ја користи енергијата при кочење и намалување на брзина... ќе потроши 0,9 во лично моите раце без проблем - на отворено.

Епа која е поентата да ми троши литро ако треба да го платам 30.000 евра? Тогаш подобро е да купам кола од 10.000 евра што ќе троши 4 а со 20.000 евра да се искинам од возење, барем ќе возам корисно и функционално возило.

Да е волксвагенов 10.000 евра ќе има логика да постои или евентуално ако ти го дадат на наградна игра.
Тоа е точно и наполно се сложувам. Но за разлика од останатите Хибриди ова барем нуди значително намалена потрошувачка во однос на обично возило. Да беше 10.000евра, мислам дека ќе се продадеа сите парчиња уште пред да се произведат.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
aj што нема шанси нема... работи и на струја и на дизел, затоа е 0,9... тоа  епрво... второ, колку од возењето е на отворено? биди реаен и пак ти велам, прочитај се што пишуваш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Се потрудив да објаснам, и ги читам моите мислења. А дека „шанси“ некои немало, ќе се запрашам со оглед на досегашното мое искуство со хибриди и турбодиели.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Епа која е поентата да ми троши литро ако треба да го платам 30.000 евра? Тогаш подобро е да купам кола од 10.000 евра што ќе троши 4 а со 20.000 евра да се искинам од возење, барем ќе возам корисно и функционално возило.

Да е волксвагенов 10.000 евра ќе има логика да постои или евентуално ако ти го дадат на наградна игра.

O cevek bidi presrekjen sto si vo Mk. Da si vo Evropava ke ti sibnat MOT, Congestion tax, Insurance, Eco tax i red drugi raboti. Baska i godisen danok. Taka na primer za eden Golf VI TDI 2.0 za 5 godini vo Germanija davackite PREMA DRZAVATA se okolu 16000-17000 eur. Kaj e cenata na gorivoto i servisite. Taka da koga ke vidis edna elektricna kola na primer sto ja plakjas 30000 EUR za 5 Godini ti e podobra investicija od Golf V.
Davackite za nea se skoro 1/10 od onie za TDI.
Baska gorivoto ?????? E pa vidi dali ne se isplati da imas elektricna kola vo Germanija, Anglija, Francija...

A hibrid E CIST PROMASAJ  !!!!! NEMA IDNINA.

Eve za primer zemi ja Bugarija. Imas vekje Toyota PRIUS TAXI vo Sofija !!!!!! Besplaten parking i NEMA GODISEN DANOK za niv. Kaj nas doprva ke vovedat davacki (MORA OD DOGOVOROT ZA OGRANICUVANJE STETNI EMIII VO KJOTO) - Makedonija e potpisnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
XL1 е многу интересно парче технологија. Јас би го ставил на исто технолошко рамниште со Bugatti Veyron.

Е сега, XL е исто толку релевантен за сериските возила како и Veyron - односно, скоро ич, барем сега за сега. Од друга страна, имаме возило со коефициент на отпор на воздух од само 0.189. Најаеродинамичното сериско возило е Mercedes CLA со 0.23. Toyota Prius има 0.25.

Комбинирајте го тоа со логичното поврзување на електромотор со дизел (наместо според мене глупавото и нелогично поврзување на електромотор со бензински агрегат) и автоматски имаме рецепт за екстремно ниска потрошувачка. Електромоторот се користи во град (каде дизелот троши „повеќе“) а на отворено се користи дизелот (кој што по дефиниција е поекономичен од бензинскиот мотор).

Значи, одлична аеродинамика + логичен хибриден систем + екстремно-лесни материјали (целата кола тежи 795 кила и нуди простор за двајца) = технолошки напреден автомобил. Е сеа, кошта 100.000 евра..

А тоа дали троши 0.9 литри или 1.8 - мање више, апсолутно небитно. Ја криеле цената на струјата.. Ок, ама во споредба со цената на горивото, цената на струјата е апсолутно занемарлива. Од друга страна, сигурно има одредени услови во кои колата ќе троши 0.9 литри на 100 километри. Дали се тие услови секојдневни, односно секојдневно достапни? Најверојатно не. Дали постојат? Секако.

---

Едит: Оноа што сакам да го кажам е дека Volkswagen не го рекламира XL1 како возило што троши толку и толку пари на 100 километри, него возило што троши 1 литар гориво (дизел, во случајов) на 100 километри. А тоа е сосема вистинито.

Присутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16690
  • Keep it 100



Putin approved!

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Approved, како не. Немојте ова да сте го правеле, ќе го затворам гасот пак. Кој ќе ми ја троши нафтата, а?

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Пред нападот ли се сликиве? ;D

Присутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16690
  • Keep it 100
E незнам дали пред или после ;D

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2655
  • Слобода или смрт
А кој не би сакал ова за парите што ќе ги даде да го добие со мотор од 6000 кубика што ќе му пружа задоволство наместо да мери дали му потрошило 50 грама помалку или повеќе. :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Vo prodavnicite ima koli za secij vkus. Jas ova bi go kupil za 16.000 evra odma.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2655
  • Слобода или смрт
За толку би го купил и јас ама за жал не е толку и тука е проблемот. За сумата што ти ја спомнуваш логички е да се грижиш за потрошувачката ама ако дадеш над 100 за возило а да ти е важна потрошувачката нема логика.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Затоа е концепт/шоу возило.