Автор Тема: Делови на моторот и нивни коректни и народски називи  (Прочитано 7908 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Делови на моторот и нивни коректни и народски називи
« Одговори #15 на: 01 Септември 2012, 21:53:29 pm »
А да си отворите нова тема теорија на мотори ? :D

Еве ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Делови на моторот и нивни коректни и народски називи
« Одговори #16 на: 01 Септември 2012, 21:56:58 pm »
Не е интересно вака , не може да се оди off.... ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Делови на моторот и нивни коректни и народски називи
« Одговори #17 на: 01 Септември 2012, 22:13:18 pm »
:D :D Ајде сеа да видиме декли аЛАНсери, федерфуфни, цинцилатори, ку*еви карики кај се наоѓаат и што се :)





1. Декла,
2. Глава,
3. Блок интегриран со куќиште на радилица (crank case)



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Делови на моторот и нивни коректни и народски називи
« Одговори #18 на: 01 Септември 2012, 22:37:35 pm »
Ова е мотор од Опел од некаде 1965-та година од кадет. Карбураторот е Солекс целосно механички.

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Делови на моторот и нивни коректни и народски називи
« Одговори #19 на: 02 Септември 2012, 01:09:59 am »
:D :D Ајде сеа да видиме декли аЛАНсери, федерфуфни, цинцилатори, ку*еви карики кај се наоѓаат и што се :)



(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

1. Декла,
2. Глава,
3. Блок интегриран со куќиште на радилица (crank case)




Точно така симо, кога ке го отвориш жолтиот капак, ги гледаш вентилите и таму се штелова нивниот зазор, главата исто така се гледа до каде е, и кај мене се познава до каде е главата, од каде е блокот, а таму каде што се наога бензинската пумпа е брегастата. Ланчето е под водната пумпа и личи како обичен ланец од точак да си го извадил, буквално ист.

@Falanga, од кадетт е моторов, пишав и во претходниот пост на 1 страна, и во кадет Б и кадетт Ц исти се моторите и менувачите, различна е само работната зафатнина внатре во моторот, а од надвор се исти. Карбураторот од сликата е солекс да, и ја исто кога го возевме солексот имав механичка гас, со шипчиња ;D Сега со овој Weber, гаста ми е со сајла.

ПС: Мојот мотор не е волку чист, ептем е зауљен, а би сакал вака да ми свети, ама ке треба да го отворам цел, да се сменат комплет дихтунзи ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
и пак не дефиниравме што е декла... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време