Автор Тема: Odrzuvanje na kozni sedista..  (Прочитано 44618 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Odrzuvanje na kozni sedista..
« на: 25 Март 2013, 12:10:58 pm »
Kako sto znaete, nabaviv kozen enterier za vo kolata , pa me interesira sto i kako preporacuvate za negovo odrzuvanje? ( mleka, vosoci, chuda vragovi..).

Plus, dali ima nekoj iskustvo so prefarbuvanje na koza?
Strav mi e da ne gi zaebam , da pocnat da se lupat po nekoe vreme iako covekot koj gi sreduva garantira deka nema.

Realno, bas i ne im treba takov zafat..ali pusti merak..;D bidejki  jasno e deka posle prefarbuvanje , premackuvanje so sloj zastiten vosok i slicno ke bidat apla ko novi.


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #1 на: 25 Март 2013, 12:20:49 pm »
Ако сериозно „гарантира“ со тоа што би ги преработил ако се јават такви оштетувања, go for it.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #2 на: 25 Март 2013, 12:24:52 pm »
Мој совет првин, купи некоја хидрантна крема за раце/тело, зошто со некој друга ќе ти остане мрсно и треба повеќе време да се впие. Во принцип ова треба секоја година на кожен салон.
Потоа ќе видиш дали реално имаш потреба или не од префарбување.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #3 на: 25 Март 2013, 13:03:54 pm »
Само внимавај на перфорираната кожа да не ги наполниш дупчињата па да не личи на ништо.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #4 на: 25 Март 2013, 13:07:14 pm »
Rabotata e ako se farbaat da se farbaat sega koga skoro se e izvadeno i demontirano.
Otkoga ke se stavat posle, ne bi vadel jovo na novo se nadvor zaradi prefarbuvanje.

Covekov spomna farbanje, pa premackivanje so nekakov si azoten lak..pa vosok...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #5 на: 25 Март 2013, 13:07:52 pm »
И јас би бил заинтересиран за префарбување, ако некој може да ми гарантира дека ќе ми го врати мат-ефектот на седиштата кои веќе добиваат сјајност од полирање со г`с и пантолони. Исто така треба да ми гарантира долготрајност од повеќе години дека нема да ми се излупат и да изгледаат полошо од сега што се.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #6 на: 25 Март 2013, 13:09:12 pm »
Според тоа што го видов од слики апсолутно нема потреба од фарбање. Може да си направиш поголема штета од корист Don't fix something that is not broken :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #7 на: 25 Март 2013, 13:09:59 pm »
Според тоа што го видов од слики апсолутно нема потреба од фарбање. Може да си направиш поголема штета од корист Don't fix something that is not broken :)

ти најде да кажуваш ;D ;D ;D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #8 на: 25 Март 2013, 13:15:54 pm »
Eve close up vo koja sostojba se zemeni..bez gram krem ili bilo sto za odrzuvanje...














Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #9 на: 25 Март 2013, 13:18:03 pm »
И да погодам, сакаш седиштата да ти бидат како страниците од задните панели - во перфектна состојба :) И јас сакам! Кога ќе го најдеш мајсторот, пријави го, може ќе го искористам...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #10 на: 25 Март 2013, 13:19:30 pm »
sonax имаат едно средство за кожа специјално,црно пакување,добра заштита дава и сјај

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #11 на: 25 Март 2013, 13:21:37 pm »
И да погодам, сакаш седиштата да ти бидат како страниците од задните панели - во перфектна состојба :) И јас сакам! Кога ќе го најдеш мајсторот, пријави го, може ќе го искористам...

Panelite ne se perforirani..
Ona sto sakam e da napravam se sto moze da se napravi okolu enterierov PRED finalno montiranje pokraj redovnoto odrzuvanje.
Posle toa ne mi se rastura pak kola.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #12 на: 25 Март 2013, 13:26:13 pm »
sonax имаат едно средство за кожа специјално,црно пакување,добра заштита дава и сјај

Не дава сјај, ја враќа свежината на кожата, добра нега е сонаксот, но имало и подобри. Јас користев некое од mr. bricolage, nekoe leather walleting, подобро е од sonax-от. имам и некое средство за кожни гарнитури домашни, купено од JYSK, тоа ќе го пробам наскоро.


Panelite ne se perforirani..
Ona sto sakam e da napravem se sto moze da se napravi okolu enterierov PRED finalno montiranje pokraj redovnoto odrzuvanje.
Posle toa ne mi se rastura pak kola.

Мислев на состојбата на панелите во однос на седиштата. Тие не трпат никави механички влијанија, и може да видиш каква ти била кожата. Се гледа на седиштата дека има набори. И моите седишта не виделе крема пред да ја купам јас алфата, се приметува на нив „негрижа“ која треба да се санира.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #13 на: 25 Март 2013, 13:29:38 pm »
Moive se kolku tolku pazeni..barem znam deka kolava bese garazirana.

Za nepazeni, pred da gi zemam ovie vlegov vo 2-3 kokosharnici od Kalibri i vidov sto e apla negriza..
Edinstveniot megu tie koj nesto vredese pak imaase potreba od zamena na kozata na stranicite na vozackoto i sovozackoto sediste....sreka pocekav i ne go zemav.

Znaci..farbanje..yes or no..and  why? :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #14 на: 25 Март 2013, 13:36:34 pm »
јас не би,зошто фабрика си е фабрика
здравје за 3-4 години ако стигне до толку за фарбање,тогаш,сега се во многу добра состојба а и ако ги одржуваш како што треба верувам дека и така ќе останат