Автор Тема: Градина  (Прочитано 150992 пати)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Градина
« Одговори #840 на: 09 Септември 2024, 15:04:41 pm »
Имам мал двор, дел е со трева, околу 4x3.5 метри. Што да земам за косење? Косилица ми е некако ептен голема за толку мал простор, и плус на ќошињата мислам дека нема да фати најдобро. Некој предлог?
Немој тример. Подобро позајмувај  косилка отколку тоа. 

А за шери домати по дома, од каде корен/семе земате, што и како бара и колку принос дава?
Немам никакво искуство со градина до сега, се во станови сум живеел, затоа прашувам. Која е причината да не земам тример? Ќе земам и косилка, не е проблем тоа, него ми е да земам тоа што е најоптимално за кај мене.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Градина
« Одговори #841 на: 09 Септември 2024, 15:09:28 pm »
Зошто татко ми така мислеше и затоа после купи косилка.
Тримерот е конец што врти, тревата лошо се коси, нерамно, ја меле....за крај мораш да собираш со гребло.
Башка, држењето на тримерот цело време.,
Реално, тој е само за непристапни места.

Подобро земи ножици и со раце.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Градина
« Одговори #842 на: 09 Септември 2024, 16:01:27 pm »
Bravo @vladic3110  kje te preporacame kaj drugarki :) kolku puper imash nasadeno ?

Отсутен FrozeN666

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Градина
« Одговори #843 на: 09 Септември 2024, 16:12:52 pm »
Имам мал двор, дел е со трева, околу 4x3.5 метри. Што да земам за косење? Косилица ми е некако ептен голема за толку мал простор, и плус на ќошињата мислам дека нема да фати најдобро. Некој предлог?
Немој тример. Подобро позајмувај  косилка отколку тоа. 

А за шери домати по дома, од каде корен/семе земате, што и како бара и колку принос дава?

Јас само 2 стебла имам ми ги дадоа, нез кај има да купиш али по градинарскиве продавници ке најдеш.
Не зафаќаат место многу мене во ќош ми се 2те и доста се пораснати. ПРЕМНОГУ раѓа.
Немам јас многу време за одгледување и само вода им ставам ништо повеќе.

Стеблата вака изгледаат, растат нагоре како дрво и малку простор зафаќаат.
Кога раѓа вака изгледаат, ситни се али многу на број, не сум дома моментално иначе ке ти пратам слика.


Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
  • Сузуки Витариче
Одг: Градина
« Одговори #844 на: 09 Септември 2024, 20:44:23 pm »
Имам мал двор, дел е со трева, околу 4x3.5 метри. Што да земам за косење? Косилица ми е некако ептен голема за толку мал простор, и плус на ќошињата мислам дека нема да фати најдобро. Некој предлог?

Косилка.
Заради истите причини и другите што ги наведоа, а од лично искуство.
32ка можеш да најдеш и за 30-50еур. Ќе ти брка работа за тој тревник со години.
Потпис.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Градина
« Одговори #846 на: 10 Септември 2024, 22:48:23 pm »
@AllMightyMe , @savage
За косилка, би идел на батериска, да не мора кабел да ми се мота.
Дали да гледам нешто вака малечко:
https://www.bauhaus.info/akku-rasenmaeher/hurricane-akku-rasenmaeher-hhm-i-20/p/28244448
https://www.bauhaus.info/akku-rasenmaeher/al-ko-bosch-home-garden-compatible-akku-rasenmaeher-224-li-comfort/p/31462345
или да идам на нешто вака:
https://www.bauhaus.info/akku-rasenmaeher/einhell-power-x-change-18v-akku-rasenmaeher-ge-cm-1832-li-solo/p/28370468

Моделиве ги земав како пример, не мора да значи дека тие би ги купил.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Градина
« Одговори #847 на: 11 Септември 2024, 07:18:14 am »
Овие малите топ се за твојата површина и ќе фаќаат четвртина место дома него класичната, кај нас немам видено од нив, ама сигурно бркаат работа.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Градина
« Одговори #848 на: 11 Септември 2024, 09:33:45 am »
Еден квадрат трева имаш, да купиш косилка немаш мeсто за маневар онде :D Имам еден комшија оидолу во улицата зен е скроз, со ножица за ограда и обична ножица за дома ја стрижи тревата, х4 од ова му е тревникот.
Овде со ножица за ограда 10 пати да штракниш ќњ ја исечеш цела, ако сакаш да си зен, може и со од школски орибор ножичка да се занимаваш :)
Едит: само последниот линк го отворив, со фул сајз косилка, затоа коментирав. Сега го видов другите линкови дека постојат покомпактни. Тие ти се топ. Тример не е за онде, а и ако не си користел, му го немаш осетот, ќе ја направиш пепел тревата, некаде 2 прсти некаде ќе поткопаш со жилата еден прст под земја.
« Последно менување: 11 Септември 2024, 09:40:22 am vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Градина
« Одговори #849 на: 11 Септември 2024, 11:31:29 am »
Имам мал двор, дел е со трева, околу 4x3.5 метри. Што да земам за косење? Косилица ми е некако ептен голема за толку мал простор, и плус на ќошињата мислам дека нема да фати најдобро. Некој предлог?
Немој тример. Подобро позајмувај  косилка отколку тоа. 

А за шери домати по дома, од каде корен/семе земате, што и како бара и колку принос дава?
Немам никакво искуство со градина до сега, се во станови сум живеел, затоа прашувам. Која е причината да не земам тример? Ќе земам и косилка, не е проблем тоа, него ми е да земам тоа што е најоптимално за кај мене.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

ne igraj igrachki ni kosilka ni butur .. edno srpche za 200 denari i kje zavrshish rabota. so kosilka nemash kaj da svrtish (kolku e prostorov 2x3 m) ili zemi si trimer nekoj (neka ne te plashat deka kje iskopash ili deka kje e neednakvo...prvite 2-3 pati kje zgreshish posle se dobiva oset)

ako odish na opcija trimer gledaj da ne e pod 500w oti kje iskinish nervi kolku se kilavi.

vo momentov od gradinarski alatki imam:
- einhel elektrichna kosilka odlichno brka rabota vo 100 kvadrati.
- raider elektrichen trimer (1200w) za po kraevite (ne ti treba tolku jak..ama sepak da ne si pod 500w)
- ingco bateriski.. za fina treva e super, nezno precizno (mana mu e shto 10 min tera so edna baterija od 2Ah) so nego pola rid go iskosiv kaj shto ja shetam kuchkava po vodno ama nervno popushtiv dodeka da zavrsham rabota

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
  • Macedonia
Одг: Градина
« Одговори #850 на: 11 Септември 2024, 11:35:19 am »
Дали си размислил да ја посееш површинава со онаа тревата што не треба да се коси? Ако знаеш на што мислам, не знам како и е правилното име можеби некој од членовите знае да каже.

Нит ќе треба да се замараш со косилки нит ништо, а секако за волкава површина прашање е и дали вреди да се замараш до толку и да фрлаш пари на косилки.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Градина
« Одговори #851 на: 11 Септември 2024, 11:49:12 am »
@nikomil1  има и малечки косилки, веројатно би бркале работа. Знам пред да ја земем куќава, дојде еден комшија со нормална косилица ја искоси.
@Makedons за дворот не размислувам ич право да ти кажам, освен да ја исчистам терасата и да го заштитам дрвото со спреј. За другиот дел сега за сега ќе биде така, ама па нејќам да ми порасне трева ептен. Не се нешто скапи косилките, има за околу 100 и нешто еур, а можда и поефтини.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Градина
« Одговори #852 на: 11 Септември 2024, 12:40:02 pm »
Aбе каков срп, која година сме 750та?

Со обична косилка помали парчиња трева косам, не пак оваа површина.
Ја вадиш батериската од визба од тие малите косилки и за 2минути си готов. Со кабел ќе ти требаат 5минути да се спремиш и суредиш, башка косењето.

Со тример никогаш нема да биди совршена како косилка, освен ако си некој тример-гуру.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Градина
« Одговори #853 на: 11 Септември 2024, 14:03:25 pm »
@AllMightyMe , @savage
За косилка, би идел на батериска, да не мора кабел да ми се мота.
Дали да гледам нешто вака малечко:
https://www.bauhaus.info/akku-rasenmaeher/hurricane-akku-rasenmaeher-hhm-i-20/p/28244448
https://www.bauhaus.info/akku-rasenmaeher/al-ko-bosch-home-garden-compatible-akku-rasenmaeher-224-li-comfort/p/31462345
или да идам на нешто вака:
https://www.bauhaus.info/akku-rasenmaeher/einhell-power-x-change-18v-akku-rasenmaeher-ge-cm-1832-li-solo/p/28370468

Моделиве ги земав како пример, не мора да значи дека тие би ги купил.

Ако собираат треба, ова е баш што ти треба
Ако не, пак е ок, посебно за цената од 30е

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
  • Macedonia
Одг: Градина
« Одговори #854 на: 11 Септември 2024, 15:28:50 pm »
@nikomil1  има и малечки косилки, веројатно би бркале работа. Знам пред да ја земем куќава, дојде еден комшија со нормална косилица ја искоси.
@Makedons за дворот не размислувам ич право да ти кажам, освен да ја исчистам терасата и да го заштитам дрвото со спреј. За другиот дел сега за сега ќе биде така, ама па нејќам да ми порасне трева ептен. Не се нешто скапи косилките, има за околу 100 и нешто еур, а можда и поефтини.

баш оваа што ти ја предложувам не расте преголема во висина и не треба да се замараш со ништо само ич не ми текнува како се викаше, ако се сетам/најдам слика од интернет ќе ти ја пратам