Автор Тема: Рено 4 репарација од стар роскоп во скоро ново возило  (Прочитано 16778 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
не би го продал тоа што сум го правел, би го возел кога би можел или би му го дал на некој да се служи да му заврши некоја работа али продавање никако.
Токму ова и мене ме буни во целава приказна за ренолчево.
Ако нешто правам од ќеф, ќе го правам за да можам јас лично да уживам во него. Или ако веќе го продавам мора да има издржлива економска конструкција позади тоа.
Не ја гледам поентата во вложување на време кое како хоби треба да биде крајно ефективно и посветено, па згора и да вложам пари за нешто кое нема воопшто да го исползувам и ќе го продадам со голема финансиска загуба.

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
ти најде да збориш... онолкави грдни пари си исподавал за гејминг опрема, вклучувајки и аудиофилноста... опрема која ја несакам ни да ја видам не па за цена да пршам а уште помалку да ја купам...

друже... за кејфот се работи.. незнам што ве буни тука... не сум трговец со коли... обожавам да ги правам... без пари или со пари, не битно... битно е правењето...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Меракот е во правењето, поправањето, процесот од крнтија до кола. Откако ќе направиш да личи на кола ја продаваш и пак почнуваш од почеток со друга крнтија. Уживањето е додека ја правиш преобразбата, не поседувањето на направена, средена кола.

Ова мене ми е исто како кога како мал си играв со ЛЕГО коцки. Со денови си правев куќи, бензински, улици за на крај да си поиграм саат време и све да срушам дека ми текнало друго да градам. Поинтересно ми беше правењето отколку играњето после :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Дедово има Reno 4, нејќе да го смени за ништо живо !

Со таа разлика што е во многу подобра состојба од ова!

Колку би коштало и дали би можело да се среди комплет вака нешто?

Ако ти е срам да ти викаат "шо толку пари си дал и си го продал", пиши ми на ПП.  :)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
ти најде да збориш... онолкави грдни пари си исподавал за гејминг опрема, вклучувајки и аудиофилноста... опрема која ја несакам ни да ја видам не па за цена да пршам а уште помалку да ја купам...
Да, само не ги купувам и веднаш препродавам за поефтино. Ги купувам, ги конзумирам, т.е. играм/слушам/работам па кога ќе посакам нова играчка ги продавам за да можам да си купам нови.
Патем, различно е коли и компјутери. Компјутерите, т.е. хардверот застарува 10 пати побрзо од колите, а слично паѓаат и неговите цени.

Цитат
друже... за кејфот се работи.. незнам што ве буни тука... не сум трговец со коли... обожавам да ги правам... без пари или со пари, не битно... битно е правењето...
Ок, тој дел го разбирам, ама не разбирам зошто да ги продадеш, а посебно зошто испод цена...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
па и јас ги купувам, ги консумирам додека ги правам и после ги продавам за да купам други или за другото хоби пари да си префрлам... потполно исто е како и со играчките твои...

а испод цена? па не е дефиницијата испод цена туку дефинцијата е колку реално вреди и колку може да се уновчи... мене ми треба побрзо да се оттарасм од колата за да си отворам нова патека... ако идев испод цена или на пола трбаше да ја огласам алфава за 650 евра а јас ја огласив 1650 колку ке се продаде ке видиме, ама, реалната цена и е тука некаде...

фабрање за алфата, фарбање на фичо, рено 4, ауди или на мерцедес ц класа е исто или ептен тука некаде блиску... китирање, стругање крпење е исто за било кое од нив, комора е иста... останува вредноста на возилото според пазарот...


и дај бре, што се фативте за моите избори на трошење на моите пари... терајте си го животот онака како што си замислувате со вашите пари...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Онак, ај суреди го мојот кадет вака?

спремен си да броиш кеш? боро ке ти го стокми за 3 недели со се склопување... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Дедово има Reno 4, нејќе да го смени за ништо живо !

Со таа разлика што е во многу подобра состојба од ова!

Колку би коштало и дали би можело да се среди комплет вака нешто?

Ако ти е срам да ти викаат "шо толку пари си дал и си го продал", пиши ми на ПП.  :)

од ракав тресење цени на форум, на невидена кола НЕМА ШАНСИ... донеси го во гаража, нека си го прегледа бора и ке ти каже цена... јас можам да учествувам во тоа дека си мој чоек и идеш малку со попуст... боро ке одреди а ја ке трљам... рено 4 е зезнато малку за средување... мека им е лимаријата, поготово хаубата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Онак, ај суреди го мојот кадет вака?

Јас ке ти го суредам кадетчето...
За таквите како твојот користам специјална комора.
Погледај ја на видеово почнувајќи од 2.05.
Има да го третирам кадетчето како никој до сега :D :D :D

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Cudo prekupcive nasi nego nasle mestovo inace odma kemu se nacrtaat na tipov da mu otkupat pola plac za dagi donesat kaj nas..bombona koli baska nese losi fabrika sto bi rekle vika decko glanc nova e mirisa na novo  a ima projdeno 230000km tukusto razraboteno

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Никако да начекам некој со Спачек среден да го продава......

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Никако да начекам некој со Спачек среден да го продава......

Има спачек форум распрашај се таму ;)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Дедово има Reno 4, нејќе да го смени за ништо живо !

Со таа разлика што е во многу подобра состојба од ова!

Колку би коштало и дали би можело да се среди комплет вака нешто?

Ако ти е срам да ти викаат "шо толку пари си дал и си го продал", пиши ми на ПП.  :)

од ракав тресење цени на форум, на невидена кола НЕМА ШАНСИ... донеси го во гаража, нека си го прегледа бора и ке ти каже цена... јас можам да учествувам во тоа дека си мој чоек и идеш малку со попуст... боро ке одреди а ја ке трљам... рено 4 е зезнато малку за средување... мека им е лимаријата, поготово хаубата...

Ќе го прашам дедово како е дали е расположен и ќе ти кажам. А за лимаријата знам, возев еден ГТЛ 5 години! ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
рено 4 освен на гепекот малку, нема ниедно право место.. се е облини и се е од мек лим направен со премалку пунктови и држачи.. тоа е маката...  ијас видов мака дур го средував реново.. уствари не мака колку што време си отиде... од друга страна и не е толку лошо тоа, со една кола се подзадржав бајаги време.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Bas za toa zboruvav

ZNaes kolku e tesko da se sredi limot na Renault 4?


premnogu e tesko da se sredi za da bide vo fabricka sostojba. Limot nema nikakva cvrstina.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need