Автор Тема: југо 45 моно поинт  (Прочитано 8924 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #15 на: 21 Март 2012, 16:30:41 pm »
вака сега... не ме деморализираше никој. серење по форуми не е нова работа... да се деморализирав така лесно, уште пред 6 месеци кога почнав да го средувам југово ке се откажев до сега, а не сега кога сумво финалето на ситниците и пимпањата...

југото комплетно го РЕСТАВРИРАВ... значи не е за во отпад и не е крш, туку досега инвестирав преку 1350 евриња и затоа не тресете зелени да го фрлам  во отпад, да го продадам и слично.. возилото е направено по фабрички терк ЗА ЛИЧНО МОЈ ЌЕИФ. а сите знаете дека ќејфовите коштаат и се плаќаат. сакам да имам парче историја во фабричка постава... убацив во него и паркинг сензори, му избушив и вградив и серво кочница... мислам дека тоа југо 45 од тоа годиште, е прво со серво кочница.. од 55-ка ја извадив и ја монтирав серво пумпата а клипови, шепи и пумпа заедно со се цревата купив ганц нови и тоа во крагуевац бев да ги купам за да не бидам излажан со копии или репарации... на граната (читај граничето под карбуратор) сеуште има место за уште 2 дизни т.е. една бензинска и една плинска(ѓе биде густо ама може да се сместат). и сеуште не сум го решил проблемот за сигналот на дизната.. значи протокот на горивото кон дизната ке се решава со регулатор од притисок т.е. класичен регулационен вентил, според пумпата колку бутка гориво. тоа е по прашањето за мапирањето колку милисекунди да биде отворена дизната кога отвара... мегутоа сигналот кога да отвори, по моите математики се поклопува со фрлањето на искрата од платина или бомбина...

барав некој да каже солуција електронски да се реши. има електроничари на формов колку што знам, а и немора да си електроничар ако имаш идеја вреди да се проба.. не се плашам од експерименти. на пример како кај плинскиот уред индуктивно плинот прима сигнал од кабелот на бомбината. значи некоја електроника што ке ја чита преку индукција од кабелот и ке пушта сигнал од 5 до 12 волти кога да отвара дизната...

не ми беше поентата да мењам мотор туку постоечкиот оригинален да го преработам, со оглед на тоа дека моторот го извадив од југо што стоеше барем 15 години и пред очи ми беше... го купив од комшијата за да му го земам моторот само... ок, и седиштата ги зедов од тоа југо... значи моторот е во перверзно добра состојба, пред воопшто да го удрам на клуч, го наполнив со нафта и го оставив 24 саати на клипови да биде полн... знаете понатака што и како иде (кј знае знае, кој не ке научи) после целиот третман, запали како сега да сум го изгасил..

значи... има ли некој чаре или решење некакво па макар и на идеа само за решавање на сигналот на дизната?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #16 на: 21 Март 2012, 17:00:54 pm »
Браво за етузијазмот! Секоја чест, па стави слики да видиме како изгледа конечниот производ :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #17 на: 21 Март 2012, 18:34:19 pm »
triger na radilica ti treba

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #18 на: 21 Март 2012, 19:06:06 pm »
Onak sto ne probas so megasquirt. Toa e resenie za motori (custom) i mozes da gi napravis injection. Ne znam dali se isplakja. Ama stvarno kosta pari. Keifot se plakja de. Jas imam keif da imam edna klasika od tip na Fiat 1300 i da ja vozam ednas mesecno ama uste ne i dosol redot.

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #19 на: 18 Април 2012, 12:30:29 pm »
онак тоа со го сакас не биват,или земи комплет компијутер дизна се се од монопоинт кола и поцни да местис или нисо не праис ,тоа со имас слуснато  бомбини и со ти знам сигнали тоа нема да ти ја раководи дизната биди сигурен,неме свакај погресно ова се прецизни работи и затоа имаат компијутер  и куп сензори , др.тоа со плинот да работат ако мислис за плин со дизни секоја дизна цита од бензинските дизни и тој има компијутер плински кој цита податоци од бензинскиот компијутер,јас имам и цел монопоинт и компијутер од 1.8 и ке ти го дадам прај мести и пак нема да работи како со мислис ти а на крај никаков резултат посебен нема да добиес ,ке изгубис мн време првенствено ти а после тебе некој добар мајстор со пред нас има цепкано многуууу коли,ке дадес пари и пари а за со за монопоинт ако сметас дека треба да го напраис евети имам све пробај барем фабрицки како со е напраен монопоинт сисемот напрајго ама него експериментирај ние несме инзинери програмери и со ти знам зада направис ти тоа со го сакас неме свакај погресно ова е најдругарски совет НЕ БИВА
:D :D :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #20 на: 19 Април 2012, 17:06:22 pm »
онак тоа со го сакас не биват,или земи комплет компијутер дизна се се од монопоинт кола и поцни да местис или нисо не праис ,тоа со имас слуснато  бомбини и со ти знам сигнали тоа нема да ти ја раководи дизната биди сигурен,неме свакај погресно ова се прецизни работи и затоа имаат компијутер  и куп сензори , др.тоа со плинот да работат ако мислис за плин со дизни секоја дизна цита од бензинските дизни и тој има компијутер плински кој цита податоци од бензинскиот компијутер,јас имам и цел монопоинт и компијутер од 1.8 и ке ти го дадам прај мести и пак нема да работи како со мислис ти а на крај никаков резултат посебен нема да добиес ,ке изгубис мн време првенствено ти а после тебе некој добар мајстор со пред нас има цепкано многуууу коли,ке дадес пари и пари а за со за монопоинт ако сметас дека треба да го напраис евети имам све пробај барем фабрицки како со е напраен монопоинт сисемот напрајго ама него експериментирај ние несме инзинери програмери и со ти знам зада направис ти тоа со го сакас неме свакај погресно ова е најдругарски совет НЕ БИВА

те свакам многу добро... и ова ми е накај 45-46-та мој лична кола автомобил, точно 7-ма која ја растурам до штраф и ја склопувам одпочеток... не сум ни ја тутуле бале за автомобилизам и механика... се обидував да најдам некое решение... со со оглед на тоа дека пред 2 и нешто недели добив еден извесен здравствен проблем, чичко доктор ми забрани да мрдам а не да работам, па така сега сите проекти ми се во фаза на мирување и собираат прашина што по рафтови, што по паркинзи... сепак фала ти за обидот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #21 на: 19 Април 2012, 18:14:37 pm »
Eve na primer sto ne probas da mu presadis mono injection od:
-Panda 0.9
-Seicento 0.9
-Uno 1.0 i ??? Ako pasuva
Ne bi trebalo da e problem da se najde. Ti treba ECU, senzori, ozicuvanje, salt tabla (ili samo check engine lampica od Yugo EFI), Posle e polesno.

Opcija II (poeftina) e cel motor Panda 0.9i (valjda ke najdes za eftini pari) i ke imas plus rezerva motor.
Panda i Yugo delat mnogu slicni delovi po podvozje (starata Panda -2003 godina).

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #22 на: 19 Април 2012, 20:28:35 pm »
Може да се направи.Некое фиатче монопоинт, ако ти треба советодавна помош, јави се...немам многу слободно време , би ти помогнал не само со совети...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #23 на: 21 Април 2012, 11:03:13 am »
изгледа југцево ке оди на SALE.... деновиве ке се одлучи... ако се продава, ке го огласам прво тука...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #24 на: 21 Април 2012, 11:08:49 am »
Што така?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #25 на: 22 Април 2012, 10:47:27 am »
Што така?


па, ми се исполни желбата... реставрирав, средив, напраив... и сега ми стои за џабе... ме кошташе до сега околу 1350 евра...

СЕ ПРОДАВА за 850 без, замени...
слики денес или утре ке ставам од него... со се “спецификација“ на југото... уствари ке отворам нова тема за продажба па таму...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: југо 45 моно поинт
« Одговори #26 на: 29 Април 2014, 18:28:56 pm »
и оваа тема може да се заклучи или избрише, по желба на администрацијата
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време