Автор Тема: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?  (Прочитано 12209 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #45 на: 05 Март 2013, 20:34:43 pm »
така е анѓеле... ние македонците сме попаметни од сите инжинери од цел свет што конструираат возила и новната механика... сите они се глупи и беобразно кретенизирани луѓе, кои со врски седат на своите работи, па со тоа не заебуваат нас и ние страдаме поради нив, т.е. ни троши повеќе...

со ова сликовито објаснување сакав да кажам само едно.. а тоа е дека сите брзини на мењачот ги има зашто се поставени, а тоа дефинитивно не е за да троши повеќе, туку напротив, за помалку... поготово што последниве 15 години само тоа се збори и прави во цела автомобилска индустрија низ целиот свет.. еден безобразен натпревар меѓу нив, инжинерско такмичење би рекол за да се добие што поекономично возило, покрај дизајнот и комодитетот кои се сепак во втор план.

ама ај.. јас сум секогаш отворен за примање на нови докази кои би го побиле ова...

значи докази луге, црно на бело, за да бидам убеден... доказ не е фотка од трип компјутерот.

и да нагласам само дека ЗБОРАМ ЗА СЕБЕ... никој друг не го спомињам дека е со мене и немора да се согласува... оној што се согласува со ова, самиот ке си се идентификува дека се согласува со мене
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #46 на: 05 Март 2013, 22:13:39 pm »
така е анѓеле... ние македонците сме попаметни од сите инжинери од цел свет што конструираат возила и новната механика... сите они се глупи и беобразно кретенизирани луѓе, кои со врски седат на своите работи, па со тоа не заебуваат нас и ние страдаме поради нив, т.е. ни троши повеќе...

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

А баш ме интересира и за глупаците по странските форуми...Тие се дамбетер :D :D :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #47 на: 06 Март 2013, 00:43:47 am »
томи... само напиши го и прваецот, пошто рече еден дека бил... многу битно е...

-и да ти посочам дека не е релевантно да се мери потрошувачка на два режими, по две различни траси. промашени тестови се тоа...

-исто така и товарот.. ако си сам, или со 3-ца во кола е битно да се нагласи, значи во кој случај колку товар имало...

-да речеме дека гумите ти биле исти, па не ги спомињам, ама мораш да се увериш дека биле исто напумпани...

-веројатно од иста бензинска, потполно исто гориво си ставил...

-по дисплеот гледам слична но не иста температура на воздух има... едното е 28 кај шт опише троши а другото е 20 кај што е помалку, и тоа треба да се нагласи особено ако се знае фактот дека на моторот што по ладен воздух му доаѓа, толку подобро работи и искористува од горивото, а исто така таа температура е и пресудна за отпорот на гумите во двата теста.

-да не заборавиме и дека претходно си возел 100-ка а е сега 90-ка... јас сум успеал со 25 разлика на брзина да постигнам 30% разлика на потрошња.

-исто така е битно да се запазат местата кај што си воел поека заради престигнување на трактор, камион или нешто, да биде на потполно ист начин како првиот такак и во вториот тест.


и да, сум пробувал со ова, да експериментирам и не ми успеало никаква разлика... напротив, со скокање на брзини ми се појача потрошњата. не оспорувам дека е така и дека така кај тебе покажало, но треба и мора да се направи овој редослед на правила за да се постигне некаков колку-толку точен резултат од било какво експериментирање за потрошувачка... и да нагласам дека ова е минимумот.

Свесен си дека напишаново ти е смешно и во исто време невозможно?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #48 на: 06 Март 2013, 01:01:58 am »
а ти свесен си зашто е тоа така напишано?

се согласувам 50% со тебе... смешно не е, ама невозможно дефинитивно е, исто како и твојот тест... 2 различни тури на возење во различен ден е различна потрошувачка без оглед колку се трудиш да биде исто возењето на двете...

значи сакам да кажам дека тестирање за потрошувачка се прави на одредена маршута без никакви екстра препреки... се што ке смени  начин на возење помеѓу двата тестинзи, можеш слободно да го помножиш тестот со нула и да прогласиш неуспешно тестирање.

тоа сакав да кажам и затоа и тоа го напишав така и не дека не сум во право, туку ептен сум во право... а да.. сакав да кажм дека тестот не ти е точен... ама ептен не ти е точен... тој пат велес-штип, во едниот правец изобилува со надолнини а обратно со нагорнини...  

второ, си возел со различна брзина на двата тестинзи.

трето, првиот пат си мерел на идење, вториот на враќање... ептен ти е грешен тестот.. сам себеси си се ставил во заблуда...

и сакав да ти посочам пријателски, пред да продолжиш да уверуваш и други дека е така исправно... немој одма на заб да ме фаќаш... од искуство ти зборам, пошто сум тестирал, со гориво во шише.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #49 на: 06 Март 2013, 01:41:06 am »
Јас сум повеќе за 5-3-2 :D :D :D

Иначе глупост невидена е ова 1-3-5...

Имам и јас читано...демек на бензин и нафта ова функционирало...оти треба потполно да го отвориш throttle body-то...а тоа ќе анулирало притисоци дрн дрн дрн...мижи Асан да ти баам

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #50 на: 06 Март 2013, 01:48:37 am »
 :)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #51 на: 06 Март 2013, 01:58:06 am »
Глупост е 1-2-3-4-5, уствари и 1-3-5 е глупост и 1-2-4-6 е глупост.
Незнам зошто би ги користел горенаведените глупости кога може и вака (1:35):

 ;D

Е сеа не ми е јасно зошто мора толку да се нагласува кое/што/зошто е „тешка  глупост“ пиши си убаво Против ради тоа тоа тоа и тоа, За ради тоа тоа тоа и тоа и чао пријатно.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #52 на: 06 Март 2013, 02:03:11 am »
Хм, според мене тешка глупост е ова..Особено 1-3 брзина...Треба да ја исцедам во 1-ва за да крене во 3 та..Само се мачи колата за да крене брзина..Разбирам вака нешто 1-2-3-5, при што можам да ја скокнам 4-тата брзина..Другово никако..

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #53 на: 06 Март 2013, 08:05:43 am »
 Ако ја цедиш прва, тоа е негде околу 60-70 км/ч, после тоа одма можеш да убациш у 5-та и да крузаш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #54 на: 06 Март 2013, 09:03:39 am »
Е сеа не ми е јасно зошто мора толку да се нагласува кое/што/зошто е „тешка  глупост“ пиши си убаво Против ради тоа тоа тоа и тоа, За ради тоа тоа тоа и тоа и чао пријатно.
Идиоти мешање, глупаци, дегенеризам...

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #55 на: 06 Март 2013, 09:13:20 am »
^ Да им умре мајка у п*чка!
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Schmitt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1815
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #56 на: 23 Март 2013, 11:21:07 am »
1-2-5-6 менување брзини. (0:55)

Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #57 на: 23 Март 2013, 11:28:05 am »
Си се пребацуваш од перформанс моуд, во крузинг моуд. Многу јасно.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #58 на: 23 Март 2013, 15:24:34 pm »
Хахахаха моуд