Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 367730 пати)

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2370 на: 14 Август 2024, 20:02:23 pm »
2 прегорени ледови едниот рикна пред 2 недели цело време на работа и од немање време го немам сменето другиот денес рикнал а позиција можда дур пишувам само што рикна, ми треба брзо решение уште утре да купам ми треба препорака за бренд и што да правам

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5377
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2371 на: 14 Август 2024, 20:04:54 pm »
Како што разбрав колата не е со фабрички лед. Ако е со обични халогенки тогаш стави си Osram, лесно достапни се по бензинските на Лукоил.

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2372 на: 14 Август 2024, 20:08:55 pm »
Како што разбрав колата не е со фабрички лед. Ако е со обични халогенки тогаш стави си Osram, лесно достапни се по бензинските на Лукоил.
пред некое време загледав некои осрам као плави бели нешто ли појма немам 400 ден видов се и дали да ги пробам тие не знам, што мислиш доколку имаш ориентација за кои мислам... иначе афтер маркет за жал највеќе сакав да ги пробам тие ради грешки да немам на табла ме нервираат

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2373 на: 14 Август 2024, 22:47:07 pm »
2 прегорени ледови едниот рикна пред 2 недели цело време на работа и од немање време го немам сменето другиот денес рикнал а позиција можда дур пишувам само што рикна, ми треба брзо решение уште утре да купам ми треба препорака за бренд и што да правам
Еве зашто не работи https://gofile.io/d/eltGCu

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5377
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2374 на: 14 Август 2024, 22:50:41 pm »
Со тие кинезариите беља ќе направиш само. Сликај го фарот како изгледа, дали е со лупа или без, па да ти предложат поискусните.

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2375 на: 14 Август 2024, 22:58:54 pm »
препоставувам не дај боже пожар или нешто слично би ги мењал сите најверојатно долги, кратки, позиција, магленки
 https://gofile.io/d/7angxB кој може нека препорача што и каде да пазарам би сакал барем краткиве да ги средам да не напраам беља и со надеж да не ми свирка на борд

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5377
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2376 на: 14 Август 2024, 23:07:16 pm »
Кратки - H7
Долги - H7
Позициони - W5W
Магленки - H11

Ако бараш нормално светење и долготрајност со жолтеникава боја - Osram Original, доколку бараш бела светлина нека предложат клаберите (не сум фан на бела светлина и не ме интересирало).

Отсутен nikoloskim23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2377 на: 14 Август 2024, 23:38:13 pm »
Кратки - H7
Долги - H7
Позициони - W5W
Магленки - H11

Ако бараш нормално светење и долготрајност со жолтеникава боја - Osram Original, доколку бараш бела светлина нека предложат клаберите (не сум фан на бела светлина и не ме интересирало).
фала многу ке одам со жолти фабрика како што било не би да ризикувам пожар

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2378 на: 25 Август 2024, 14:42:27 pm »
Sreden so polimerizacija edniot far, ama drugiot e lakiran i tesko iskaca lakot, za lak vadenje koi smirgli i so strfilica dali moze da go pominam

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 659
  • Pixel Perfect.
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2379 на: 28 Август 2024, 12:14:40 pm »
Sreden so polimerizacija edniot far, ama drugiot e lakiran i tesko iskaca lakot, za lak vadenje koi smirgli i so strfilica dali moze da go pominam
Изгледај повеќе видеа од Босанецов:


Отсутен NiceNaumóski2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2380 на: 28 Август 2024, 13:31:28 pm »
За три дена ми прегоре Osram H7 LED ламба...најверојатно од температура но сепак ми е малку чудно,му се случило нешто слично на некој?

Возев некое време,ја угасив колата за да отклучам и да ја внесам в гаража и гледам не работи,после ќе пробам да ја извадам и да пробам пак...моделов е со кулер и работеше перфектно,дали да ставам од овие обичните без кулер,без додатоци...plug and play варијанта 🤔🤔

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2381 на: 28 Август 2024, 15:00:13 pm »
Провери да не е и осигурач изгорен.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4751
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2382 на: 12 Септември 2024, 13:10:28 pm »
За три дена ми прегоре Osram H7 LED ламба...најверојатно од температура но сепак ми е малку чудно,му се случило нешто слично на некој?

Возев некое време,ја угасив колата за да отклучам и да ја внесам в гаража и гледам не работи,после ќе пробам да ја извадам и да пробам пак...моделов е со кулер и работеше перфектно,дали да ставам од овие обичните без кулер,без додатоци...plug and play варијанта 🤔🤔
Провери да не искочила од лежиште, душа ми излезе дур ја монтирав левата сијаличка на гољфот, простор за маневар = 5мм. За раат мењање сијаличка се вади цел фар сосе браник.

Пред недела дена монтирав Philips Ultinon Pro6000 Boost H7 исто со кулерче, сега за сега си пичат без проблем, а според производител би требало да траат 6х подолго од обична халогенка т.е. 3000 саати, мовие рецимо доаѓаат со гаранција од 3год.

Се мислев меѓу Philips и Osram Nightbreaker LED пошто само тие 2 модели се легални во Австрија ама се одлучив за Philips-от дека се помали и затоа полесни за монтажа.

Иначе, разлика е ден и ноќ од халогенките и до сега не ми аблендирал никој од спротива, така да изгледа добро ги направиле....снопот на ѕид изгледаше 90% ист ко халогените.
« Последно менување: 12 Септември 2024, 13:17:35 pm Molec »


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2383 на: 12 Септември 2024, 13:15:51 pm »
За три дена ми прегоре Osram H7 LED ламба...најверојатно од температура но сепак ми е малку чудно,му се случило нешто слично на некој?

Возев некое време,ја угасив колата за да отклучам и да ја внесам в гаража и гледам не работи,после ќе пробам да ја извадам и да пробам пак...моделов е со кулер и работеше перфектно,дали да ставам од овие обичните без кулер,без додатоци...plug and play варијанта 🤔🤔
Провери да не искочила од лежиште, душа ми излезе дур ја монтирав левата сијаличка на гољфот, простор за маневар = 5мм. За раат мењање сијаличка се вади цел фар сосе браник.

Пред недела дена монтирав Philips Ultinon Pro6000 Boost H7 исто со кулерче, сега за сега си пичат без проблем, а според производител би требало да траат многу подолго од обична халогенка, мовие рецимо доаѓаат со гаранција од 5год.

Се мислев меѓу Philips и Osram Nightbreaker LED пошто само тие 2 модели се легални во Австрија ама се одлучив за Philips-от дека се помали и затоа полесни за монтажа.

Иначе, разлика е ден и ноќ од халогенките и до сега не ми аблендирал никој од спротива, така да изгледа добро ги направиле....снопот на ѕид изгледаше 90% ист ко халогените.

Јас ги имав Филипсот на F30ката, Тони ги имаше монтирано. Одлични беа и изгледаа како да се фабрички монтирани.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2384 на: 12 Септември 2024, 13:23:04 pm »
Од AliExpress добри H7 некој да порачувал последно?
Јас зедов од Zdatt: https://www.aliexpress.com/item/32914153555.html и едни други исто од Zdatt, на средно светло функционираат супер, на долгото светло исклучуваат по 30s.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005