Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 371899 пати)

Отсутен NiceNaumóski2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2340 на: 22 Јули 2024, 22:08:01 pm »
најдов друг модел,Philips H7 Ultinon Access и изгледа тие ќе ги монтирам,ако ги користел некој нека каже искуства  :)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3246
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2341 на: 23 Јули 2024, 13:14:27 pm »
најдов друг модел,Philips H7 Ultinon Access и изгледа тие ќе ги монтирам,ако ги користел некој нека каже искуства  :)

Добри се, подобри од било која халогенка. Светат најдобро за парите што ќе ги дадеш.

Ако имаш поново возило може да не ти ги препознава и да јавува грешка. Во најлош случај да ги гаси системот после 20-30 секунди превентивно.
Plug and Play се нема никакви проблеми за монтажа.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3890
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2342 на: 23 Јули 2024, 13:15:58 pm »
@NiceNaumóski2000 Ги барав во DogSecurity и Carbox H4 - ги немаше...

Ако начекаш некаде, прашај за H4, па кажувај.

Sent from my Xiaomi 13T

« Последно менување: 23 Јули 2024, 13:52:59 pm KaZaN »

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2343 на: 01 Август 2024, 19:11:45 pm »
Имам проблем со лупата на средното светло од десниот фар, односно во долниот дел од фарот кога е уклучено средното светло и застанеш пред него, се приметува дека тој дел не се осветлува. Еве обележаното со Х-ови на сликава



Тоа се рефлектира вака во светењето



Во реалност нокно време е де факто уште полоша состојбата, од средните светла буквално само од возачкиот фар ја добивам осветленоста.
Со долгите светла немам проблем.

Чаре некое ? Лупата од средното светло е заедно споена со сочивово од долгите светла, не верувам оти би успеал јас лично да го отворам фаров и потоа затворам да дихтува убаво. А и не верувам дека би можел лупава да ја отворам за да ја видам внатре што е причината.

Сијаличката е Х1, наместена е како што треба, си има точна позиција, не може поинаку да се намести.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5818
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2344 на: 01 Август 2024, 19:24:42 pm »
Веројатно сочивото е изгорено,типувам некогаш е била криво поставена сијалицата и го има изгорено сочивото на тој дел од температурата.
Таа лупата е срча,нема ништо друго.
Само обични светла најубо 😊

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2345 на: 01 Август 2024, 19:31:55 pm »
За сијалицата, не можеш поинаку да ја ставиш бидејки има еден прав дел и самото метално кукиште каде што ја ставаш, точно си има позиција, нема шанси обратно, накосо да се намонтира




Значи чаре е друг фар ?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2346 на: 01 Август 2024, 19:52:11 pm »
Lupata e izgorena i plus e prljava bar na slikata e mlecno bela

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5818
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2347 на: 01 Август 2024, 19:53:28 pm »
Можеш можеш 😁,мене у Штип ми прегоре у ниедно време и баш така ја бев наместил колку да ме однесе до дома,утредента ја наместив.
Има некој дечки шо ги никлуват/хромират или како и да се вика,скоро ми излеваа на фб,или прашај кај некоја од фирмиве...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2348 на: 01 Август 2024, 20:48:05 pm »
Поубаво ќе биде веројатно половен фар, проба на лице место дали комплет дава светлина, дали работат за нивелирање оти нов фар е 300 евра.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2349 на: 01 Август 2024, 21:54:14 pm »
Poloven far ti e isti qr na site gorat socivata osobeno so halogeni sijalicki. Ako ti e strav sam da go otvaras farpt.najdi nekoj so raboti toa da ti gi smeni.
Veruvaj ke progledas. Sam ako gi otvaras najmakotrpnoto e cistenje na stariot lepak. Posle se stava butyl i koga ke se zagree top dihtuva.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2350 на: 01 Август 2024, 21:57:56 pm »
Најдов веќе, за двата фарови замена на проектори е 11 000 и веројатно тоа и ќе биде.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2351 на: 01 Август 2024, 22:07:44 pm »
Neznam kaj si nasol moe iskustvo e damo nemoj vo Madzari kaj toj car clean ili kako i da se vikase. Na tatko mi lagunata gi pravea, stalno prodvete kolata ama posle godina pocna da magli edniot far, vo garancija go praea demek. Pa posle nekolku meseci ista prica pa stariov plati pak predihtovanje i ene go pak e isto.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2352 на: 01 Август 2024, 22:34:32 pm »
Car Pro Detailing, ги дава во Лисиче дека се.
Членот @fuzzjaw ми ги препорача, кај него ги смени неговите проектори со други.

Башка мене и цел проектор на десниот фар ми се мрда нагоре надоле и има внатре прашина.

Ги полирав завчера кај Даме, баш ми го посочи тоа за десниот фар дека внатрешно има прашина.




Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2353 на: 01 Август 2024, 23:01:31 pm »
За сијалицата, не можеш поинаку да ја ставиш бидејки има еден прав дел и самото метално кукиште каде што ја ставаш, точно си има позиција, нема шанси обратно, накосо да се намонтира

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Охоо и те како може да се наместат наопачки, накосо или погрешно :) Провери си ги сепак сијаличките, не спиј на тоа уво „невозможно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2354 на: 01 Август 2024, 23:19:04 pm »
Ке ме тераш да се симнам до гаража и да сликнам за да се види дека нема шанса поинаку да се намести Х1 сијаличката. ;D

Како е наместена на левиот, така е и на десниот фар. Вертикално се внесува сијалчката (кај долгото светло се внесува под агол, се гледа и на самата слика) и самото куќиште си има точна позиција за тој правиот дел. Ги имам менувано на средните светла досега, бидејки по максимум 6 до 8 месеци траат.
Не може поинаку, пробав ја свртев обратно, не се става, мора исто како и на левиот фар. Барем за десниот фар убав е пристапот и се гледа се.