Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1295001 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8325 на: 12 Март 2024, 10:58:11 am »
Аааа бе, златен ќеш, даваш, земаш кусур, чао пријатно, со картички ќе плаќале, небаре швеѓани алергични на ќеш се само таму :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8326 на: 12 Март 2024, 11:33:47 am »
У Германија мора секад да имаш и нешто ќеш со тебе, не ретко ресторани и слични места само ќеш примаат, или па не им работи пос терминалот и слично.
@velestrumf  пробај со N26,(ако веќе не си пробал) дебитната МастерКард можеш да ја користиш слично како кредитна, те кога треба да ти блокираат износ од хотел, рент а кар и слично. Плус бесплатна е.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8327 на: 12 Март 2024, 11:46:17 am »
Ги знам N26, ама не земав преку нив, преку други земав, исто бесплатна.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8328 на: 12 Март 2024, 12:02:37 pm »
Еве и мој придонес на последниве муабети!
Прво, ќе се сложам со Луки, прво информирај се па после извади и користи картичка за различни намени.

За различни онлајн плаќања користам Револут со холандски ибан, слична е со N26, се што е плаќање во рамките на ЕУ, нема провизија.
За патарини и патување кон Мкд и во Мкд, користев Маестро дебитна (холандска), немало никакви провизии, освен можеби разлика во курс.

Вињети сум купувал само онлајн, верувам дека може и за Бугарија.
Австриска од Afsinag
Чешка/Словачка од Edalnice
Маџарска мислам дека беше од Ematrica
Словенија од Vintrica

п.с. мислам дека имаше опција да ги купиш сите од една страна, ама некако не бев сигурен за таа варијанта!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8329 на: 12 Март 2024, 12:27:49 pm »
У Германија мора секад да имаш и нешто ќеш со тебе, не ретко ресторани и слични места само ќеш примаат, или па не им работи пос терминалот и слично.
@velestrumf  пробај со N26,(ако веќе не си пробал) дебитната МастерКард можеш да ја користиш слично како кредитна, те кога треба да ти блокираат износ од хотел, рент а кар и слично. Плус бесплатна е.
Norwegian e isto free i nema nekoi dopolnitelni sranja

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8330 на: 13 Март 2024, 15:14:12 pm »
Некој да не прошетал до Кукуш скоро? Знам дека е како Кочани, ама на 30km е од Дојран.
Мислев во сабота да отидам до Дојран, ама викам ајде да се спуштам и малку подолу.

Јас овие ги најдов:
Λόφος Cafe Bar
Trataménto Poikilía Géfseon (Variety of Flavors) (ресторан)
Mpiten Faten (гиро)
ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΚΑΦΕ ΣΠΙΤΙΚΟ (бугаца)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8331 на: 15 Март 2024, 08:51:45 am »
Понудите за лето 2024 се доста поскапи од лани или ми се чини. Конкретно споредував цена за исто место штоп бевме лани, преку иста агенција, иста вила/студио, лани плативме 300 евра, сега е 500 евра.

Препорачајте наша агенција (Скопје или Куманово по можност) со убави понуди за Грција а малку понормални цени, благодарам
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8852
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8332 на: 15 Март 2024, 09:38:47 am »
Poskapi se, jas za isto kako lani dobiv 10% poveke cena.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8333 на: 15 Март 2024, 11:01:21 am »
Секоја година се поскапи хотелите и апартманите, поготово апартманите во Грција, барем за 5-10%.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8334 на: 15 Март 2024, 15:23:23 pm »
Дечки Лефкада,каде е најдобро за сместување,како е со гужви средина на Јули месец,Балканци врие или?
Планот ми е оваа година или пак Ц.Гора,или Хрватска,а како опција гледам и брод од Анкона до Игуменица,па да се сместам некаде околу Лефкада.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8335 на: 15 Март 2024, 15:45:18 pm »
Дечки Лефкада,каде е најдобро за сместување,како е со гужви средина на Јули месец,Балканци врие или?
Планот ми е оваа година или пак Ц.Гора,или Хрватска,а како опција гледам и брод од Анкона до Игуменица,па да се сместам некаде околу Лефкада.
Лефкада најдобро ти  Агиос Никитас да си сместен

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7043
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8336 на: 15 Март 2024, 15:47:29 pm »
Можеш и Никијана, блиску е до градот, има своја плажа.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8337 на: 15 Март 2024, 16:08:56 pm »
Дечки Лефкада,каде е најдобро за сместување,како е со гужви средина на Јули месец,Балканци врие или?
Планот ми е оваа година или пак Ц.Гора,или Хрватска,а како опција гледам и брод од Анкона до Игуменица,па да се сместам некаде околу Лефкада.
Спрема мене Василики, најмирно е, има некој таверничиња покрај море, најдолу си, релативно блиску си до сите плажи од тука за разлика од Нидри или Лефкада, ма да и тие два се убави за таверни шетање зависи шо ти е планот за одмор, само ти се подалеку плажите. Василики Има и плажа ради реда , ништо посебно, плитка е ако не ти се мрда, плитка е за деца е идеално. Друго така океј малце поатрактивно со плажи блиску ти е Агиос Никитас, изгледа убаво, само на пролаз сум бил.
Трето, ако сакаш епрен рајат, има селца насекаде меѓу плаживе од лева страна, одбери си некое да има барем супермаркет, ако не во него, во наредното, најди си смештај и уживај.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8338 на: 15 Март 2024, 18:49:07 pm »
Агиос Јоанис за Лефкада, нема утка.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Ова лето, каде на одмор [emoji47]
« Одговори #8339 на: 15 Март 2024, 19:40:00 pm »
Оди кај шо ќе одиш, гледај од ова пекарче да земиш пицуле парче и други работи. Сега дома го најдов во еден ранец ливчето и ме потсети.
Мајко божја е јадењето, зависно е, дрога , барем во главниот Лефкада. Една вечер се имав малце така во форма навлезено после еден кафич, не можев да застанам од јадење,се шо имаше на излогот јадов по едно две.  На секое врвење од тука земам, и за на бегање обавезно.
@MecheTo
@balanar ти си по местата, еве ти една препорака ако те носи патот.
https://www.zimis.gr/









« Последно менување: 15 Март 2024, 19:49:52 pm vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html