Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1280890 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #225 на: 27 Јули 2011, 12:44:53 pm »
Ако споредуваме, Педерција е светлосни години понапред од Чкипнија, но не е само тоа. Има 100 пати повеќе места за летување и неспоредливо поубави и поинтересни. Единствено е поскапа, но колку пари толку музика. А ако не Грција има и други земји со убаво море. Јас сум поминал низ тие познатите туристички места на Албанија, во принцип се прифатливи од аспект на убавина. Но не се прифатливи од аспект на хигиена, култура и инфраструктура.

Годинава велат дека има автопати и што знам што, но повторно на многу места улицата служи како канализација, а гомната се влеваат во море на не подалеку од 100 метри од плажите на комплексите.

Црна Гора исто така не би бар во наредни 20 години. Тие хокштаплерските банди се бетер племе и од дивите племиња од охридските села.

« Последно менување: 27 Јули 2011, 12:46:41 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #226 на: 27 Јули 2011, 12:45:09 pm »
Jas mislam deka sme najprokolnata нација кога станува збор за одење по одмори. Во Егејска македонија не можеме да си отидеме, Црна гора е жива болест, Албанија такоџе, Хрватска е подалеку у поскапо од хаваи, а во Бугарија не гледаат како подотворен новчаник.....
Те поддржувам во твоето мислење, само го заборави нашиот Охрид каде се цените како на Малдивите, а добијаш услуга шит и када за миење нозе. Што знам јас пак ќе кажам бев пред две години со девојчето во Саранда се убов од јадење по ресторани и пиење хајникен за смешни пари, а морето е невидено чисто. Мислам дека ни јадранското не е толку чисто, нели како што знаеме цела каналицазија им се одлева во морето на ЦГ, посебно во сутоморе каде единствена плажа со отворена канализација на цел свет  :))))
>>>>><<<<<

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #227 на: 27 Јули 2011, 12:50:08 pm »
Друже ОХрид го заборавив претпоставуваш од која причина. Веќе ја изгубив асоцијацијата Охрид -> место за одмор

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #228 на: 27 Јули 2011, 12:58:42 pm »
Хрватска е подалеку у поскапо од хаваи...

Врска нема, а особено во споредба со Грција. Само немојте да споредувате Хвар, Истра со Неа Мудања, Касандра и остали срања :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #229 на: 27 Јули 2011, 13:01:08 pm »
АЈДЕ ТОГАШ ДА ЈА СМЕНИМЕ ТЕМАТА , ШТО ПРЕДЛАГАТЕ И КАДЕ БЕВТЕ НА ОДМОР (ЦЕНИ, ХРАНА, УСЛУГА)  може ќе се предомислам ...
>>>>><<<<<

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #230 на: 27 Јули 2011, 13:02:46 pm »
Има тема за одмор веќе, забегавме малку :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен vili

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 114
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #231 на: 27 Јули 2011, 13:13:43 pm »
Чичко ми лани отиде во Албанија на одмор здрав и жив, млад човек 59 години. Се врати болен и почина после 3 дена на клиника под неразјаснети околности... Мислам дека бил во Саранда ако не се лажам

исто и чичко ми лани од одмор на клиника и човеков едвај го спасија. Испадна дека е некоја заебана бактерија од водата.

Човеков изгледаше како да претрпел мозочен удар.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #232 на: 27 Јули 2011, 13:16:28 pm »
Хрватска е подалеку у поскапо од хаваи...

Врска нема, а особено во споредба со Грција. Само немојте да споредувате Хвар, Истра со Неа Мудања, Касандра и остали срања :)
Нови Мудоња е град, а Касандра е полуостровот. А Касандра е далеку од срање и покрај тоа што вториот крак од Халкидики е доста поубав. На Касандра имаш луксузен смештај и убавини на кои не им се дораснати Хвар и Истра. А и општо на сите три краци...интересни местенца, недостапни за обични смртници
Општо Хрватска може да нуди само покултурна услуга, но кога станува збор за природна убавина Хрватска може само да сонува на филмови за убавините на Македонија...Колку песечно плажи има во Хрватска? 2 или 3? ај 10 нека се...

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #233 на: 27 Јули 2011, 13:30:41 pm »
Гојдо си ја прошетал Хрватска убаво?

И не зборам за луксузен смештај, хотелски комплекси... Туку за нормален смештај, за цени за кафе, јадење, лежалки, паркинг и не знам што уште е битно за кога ќе отидеш на некое место.

А Хрватска нема песочни плажи, али има борови шуми, има три пати поубава архитектура од поблискиов дел од Грција (тие што ги спомнав) ако воопшто може да се нарече архитектура тоа терасите во грчка, има бистра и чиста но малце по ладна вода, и има некаква топлина и душа, ова доле е катастрофа за мене.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #234 на: 27 Јули 2011, 13:56:10 pm »
Не сум ја прошетал убаво од причина што не ми е убава. Јас го сакам морето, не ме интересираат планини, шуми и камења. А ако плажата не е песочна, а морето кристално и топло, по мој критериум тоа е лоша плажа. Архитектура, музеи и слично воопшто не ме интересираат ниту ги приметувам кога одам на летен одмор. Единствено ако жена ми ме напне, па да морам негде да отидам ради неа.

Ако зборуваме за умерен смештај, тогаш Грција е поефтина од Хрватска. А ако зборуваме за Халкидики, тогаш би го издвоил посебно вториот крак и тоа околијата на Сарти. Ако си љубител на морето и убавите плажи и ако си ги посетил камповите Арменистис, Каламици и Платаници тогаш сигурно нема да сакаш да одиш во Хрватска на одмор. Тие исто така се наоѓаат во борова шума, но песокот е сахарски од бели ситни мазни камчиња. Морето чисто и тиркизно плаво. На плажите има плави знамиња, а тоа значи дека во радиус од 150км нема ниту едно пристанитше и индустриски погон, дека воздухот, почвата и водата во морето е со најниско ниво на загаденост. Е за мене тоа е репер за добра плажа.

За цените...Во Сарти во Септември е сеуште сезона, но е релативно растеретено од гужва и климата е поумерена (не е пеколно жешко), цените се пониски одошто во Август. Пристојно уреден апартман со две двокреветни соби, кујна, тоалет, тераса, клима, фрижидер, решо, ТВ во прв ред и со поглед кон море чини 40-45 евра од ден. Имаш супер-маркет во кој цените се малтене ко кај нас, пекари во кои производите се дупло поскапи од кај нас а 100 пати поквалитетни и повкусни, ефтини ресторани каде двајца можат квалитетно и пристојно да ручаат (чорба, морска храна/риба, салата и пијалок) за 30 до 50 евра, фастфуди каде гирото е повксуно и поефтино одошто кај нас.

Ако одиме на најубав пејсаж, амбиент, природа и плажа, тогаш без конкуренција тоа е нудистичкиот дел на кампот Платаници. Мислам дека и класниот го множи мислењето за Платаници со мене.
« Последно менување: 27 Јули 2011, 13:59:43 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #235 на: 27 Јули 2011, 14:02:50 pm »
На Раб Хрватска, без поглед на море, на 400 метра од море рецимо, апартман со две соби, дневна и се што наброја чини 50тина евра. На Истра во луксузен апартман со две клими, две купатила, голеема дневна каде што можат да спијат уште двајца и истовремене да седат и гледаат телевизија 5 души, блиску до море и до центар, 75 евра од ден. А остров (Раб) и едно од најубавите места во секој поглед (Ровињ), не се споредуваат со Сарти :)
« Последно менување: 27 Јули 2011, 14:14:26 pm Banzai »
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
>>>>><<<<<

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #237 на: 27 Јули 2011, 14:13:59 pm »
Blue flag имаш и во хрватска, ако не во секое, тогаш во секое второ место ;)

А не мислев на музеи и слично, да идам да гледам внатре што има. Туку глетката кога ќе одам до плажа, до продавница, кога навечер ќе излезам барем на сладолед.

Вакво нешто Халкидики и Касандра не нудат:









Eве ја плажата на раб, ако толку сакаш само песок

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #238 на: 27 Јули 2011, 14:20:25 pm »
Ова во Албанија е ?  :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Летен одмор Албанија
« Одговори #239 на: 27 Јули 2011, 14:20:33 pm »
Ајде вие парајлии собирајте парталите и марш на море. Не ми правете овде вртоглавици ајде