Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 196551 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11716
  • Архитект
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #15 на: 27 Февруари 2011, 12:23:24 pm »
Imam edno prasanje do tie sto imaat veke GPS montirano vo kola.Na koj princip odi napojuvanjeto? Dali e baterija vo prasanje ili kabelce povrzano so napojuvanjeto od samata kola? Dali dokolku e vtorata opcija treba da se modificira te probusi vnatresnosta bidejki se razbira nikoj ne saka "kabli" da mu se gledaat pred klimata i radioto :) Pozz

Овие сите имаат батерија добра и трае некој си 4-5 саати. А исто така доаѓа кабел кој се приклучува во отворот за упаљач за цигари и усб кабел преку кој можи и да се напојува. Секако можиш да го модифицираш ти, да го сечиш каблето и да го скриеш ама не ти е толку потребно. Доволно е батеријата и ако не стигниш на зададената дестинација приклучи го само за кратко.

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #16 на: 21 Јули 2011, 13:21:37 pm »
Јас имам Гармин на Н95 ката моја 8гб и ме носи каде сакам без грешка :D

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #17 на: 21 Јули 2011, 14:15:53 pm »
jas kupiv telefon bozem so gps ama nekako bez internet ne raboti.
se raboti za ovoj telefon:
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_elm-3057.php
prasav eden decko na pazar 3 dali moze da se instaliraat mapi on mi rece deka telefonov nemal gps voopsto. pa me interesira dali nekoj ima ideja kako da mu stavam mapi i da raboti bez toj proklet internet koj mi ja bilda smetakata. inace zaprimetiv ovdeka vo germanija bara 25 evra za da koristam gps neograniceno.....

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7182
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #18 на: 21 Јули 2011, 14:46:32 pm »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..

Отсутен bubeqwerty

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 570
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #19 на: 21 Јули 2011, 14:51:19 pm »
jas kupiv telefon bozem so gps ama nekako bez internet ne raboti.
se raboti za ovoj telefon:
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_elm-3057.php
prasav eden decko na pazar 3 dali moze da se instaliraat mapi on mi rece deka telefonov nemal gps voopsto. pa me interesira dali nekoj ima ideja kako da mu stavam mapi i da raboti bez toj proklet internet koj mi ja bilda smetakata. inace zaprimetiv ovdeka vo germanija bara 25 evra za da koristam gps neograniceno.....


Тоа е бидејќи користи ,,with A-GPS support; Wisepilot navigation"

Assisted GPS

бара интернет за да се конектира...

ако имаш профил за интернет ( 3G,EDGE... ) избриши го... или стај му друга сим картичка од друг оператор.. Коа ќе ти бара интернет ти дај му YES но уствари нема да се конектира и ќе пробува... но бидејќи е A-GPS бара само 2-3 KB што е малку, но у странство со роаминг... кине :)

така да ќе ти треба едни асални 5 минути да се конектира GPS-от, а после немаш гајле...

Тоа е тоа ако више ги имаш мапите, а ако ги симнуваш мапите од нет.... Друго е :)


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17376
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #20 на: 21 Јули 2011, 14:53:05 pm »
jas kupiv telefon bozem so gps ama nekako bez internet ne raboti.
se raboti za ovoj telefon:
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_elm-3057.php
prasav eden decko na pazar 3 dali moze da se instaliraat mapi on mi rece deka telefonov nemal gps voopsto. pa me interesira dali nekoj ima ideja kako da mu stavam mapi i da raboti bez toj proklet internet koj mi ja bilda smetakata. inace zaprimetiv ovdeka vo germanija bara 25 evra za da koristam gps neograniceno.....

Проблемот е што мапите мора да ги спушти од некаде за да може да те води. GPS-от е дефинитивно бесплатен, но мапите што се спуштаат од дирекцијата на програмчето се спуштаат преку 3G интернетот. Решение ти е да си најдеш програма што поддржува навигација со веќе спуштени мапи, значи да ги чита од мемориската картичка.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #21 на: 21 Јули 2011, 16:41:04 pm »
Da mi treba takva programa no neznam kade da ja najdam barav po internetot celo vreme mi dava ova wisepilot i toa mi bara neznam kolku dolari za mapite i toa me nervira mnogu. inace se kupuva od internet od nivnata web strana so user i pass. a na telefonot nisto ne pipas. najverojato se konektira so nivniot server preku net i gi siminja mapite..... telefonov podrzuva java softver. a neznam nekoja java aplikacija za gps. ako ima nekoj ideja neka pise.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #22 на: 21 Јули 2011, 22:55:04 pm »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..
Епа кога не купувате андроид телефони што да ви правам. И GPS и шеснаес миљарди апликации и мапи за истиот....

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #23 на: 21 Јули 2011, 23:12:49 pm »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..
Епа кога не купувате андроид телефони што да ви правам. И GPS и шеснаес миљарди апликации и мапи за истиот....
Јас сум многу задоволен од Н95 машина телефонче и има се :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #24 на: 21 Јули 2011, 23:27:09 pm »
Јас сум многу задоволен од Н95 машина телефонче и има се :D
Епа нема андроид. Ама добро е ако си задоволен :D

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #25 на: 21 Јули 2011, 23:31:54 pm »
Јас сум многу задоволен од Н95 машина телефонче и има се :D
Епа нема андроид. Ама добро е ако си задоволен :D

 може да биде и н9589387398 модел ... ако нема андроид џабе везе.

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #26 на: 21 Јули 2011, 23:55:38 pm »
Јас сум многу задоволен од Н95 машина телефонче и има се :D
Епа нема андроид. Ама добро е ако си задоволен :D
Ма не ми треба андроид телефончето е машина а имам за продавање samsung galaxy S android не ми треба па го продавам го добив на поклон 320 евра :D

 може да биде и н9589387398 модел ... ако нема андроид џабе везе.

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #27 на: 21 Јули 2011, 23:55:56 pm »
Ма не ми треба андроид телефончето е машина а имам за продавање samsung galaxy S android не ми треба па го продавам го добив на поклон цена 320 евра

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #28 на: 22 Јули 2011, 10:23:07 am »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..
Епа кога не купувате андроид телефони што да ви правам. И GPS и шеснаес миљарди апликации и мапи за истиот....

Falanga, дај прати нааму некоја добра GPS апликација за Андроид ако ти се наоѓа... Ја сум на Гугле мапс, а тоа јаде интернето, фуче :) Иам HTC Hero со Андроид 2.1, ако прави некоја разлика...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7182
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #29 на: 22 Јули 2011, 10:36:28 am »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..
Епа кога не купувате андроид телефони што да ви правам. И GPS и шеснаес миљарди апликации и мапи за истиот....
Не гледам зошто би ми требал Андроид кога GPS-от ми работи перфектно и бесплатно..?!