Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197626 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #405 на: 25 Септември 2012, 13:10:56 pm »
Navigon не ни пробувај да го ставиш не го бива.
CoPilot имаше многу детална мапа за Грција, за другиве балкански незнам. Во Скопје детална е ама имаат утки со еднонасочни улици (ме тераше да идам контра по булеварот кај Рамстор) и некои слични пропусти.
iGo то сакав и јас да го пробам ама за JellyBean-ов треба некој patch да најдам, инаку на ICS си тера фино.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #406 на: 25 Септември 2012, 13:12:03 pm »
Мене Навигон одлично ми работеше на ајФон и многу добро се покажа. Ми беше главен навигатор низ Љубљана :) Сеа треба пак да го турам, оти апдејтав софтвер.

Пробав КоПилот, некако не ми напраи мерак, башка ако добро се сеќавам, бараше поврзаност на интернет. За такво нешто, постојат Гугл Мапс.

АјГо, неам појма, нити сум видел, нити сум обидел.

ТомТом за ајФон е непотребно искомплицирана, па не ми напраи мерак ни таа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #407 на: 25 Септември 2012, 13:17:26 pm »
Ваљда имаат ист UI ама многу не ми се свиѓаше на NAvigon-от. Требаше да симне некои дополнителни многу меги за да се покрене и се си мислам дека слаба покриеност имаше за кај нас.

Пробај го пак CoPilot-от (ваљда 9-ката си ја пробал не некоја постара). Има доста добар UI, си ги симињаш мапите само што ти требаат, а интернет ти треба само ако сакаш Live известувања, затоа и се вика CoPilot Live :) и нормално ако сакаш да споделуваш на фејстјуб и твитер до кај си стигнал.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #408 на: 25 Септември 2012, 13:22:50 pm »
Will do. Тешеќурларс’н’з :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #409 на: 25 Септември 2012, 13:32:59 pm »
iGo сега за сега нема нативна резолуција за HTC-то, ниту имаат скин, така да, ке мора деновиве да пробам Navigon и CoPilot...

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #410 на: 25 Септември 2012, 13:38:21 pm »
Има Томи, најди го линкот за 1280х720

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #411 на: 25 Септември 2012, 13:39:18 pm »
Пробав КоПилот, некако не ми напраи мерак, башка ако добро се сеќавам, бараше поврзаност на интернет. За такво нешто, постојат Гугл Мапс.

копилот не бара поврзаност на интернет. Али затоа ме прошета 20 км околу Ниш водејќи ме кон непостоечки излез од автопат, а и после во ниш ме тераше да свртам во пешачка зона. Во Белград едно 100 пати ме носеше во забранет правец, а во Скопје некои улици му се потполно непознати.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #412 на: 25 Септември 2012, 13:53:10 pm »
Исто ко жена да прашуеш :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #413 на: 25 Септември 2012, 15:56:14 pm »
На иго користите Navteq мапи за Мк или?

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #414 на: 25 Септември 2012, 16:40:17 pm »
Еве го инсталирав иго.... сеа за сеа не е лош, од кванташки до југодрво ме однесе по најлогичниот пат, дизајнот е минимал што ми се свиѓа у принцип. За некој ден ќе идам прво до кавадарци, а после до едно битолско село, баш да видиме како ќе се снајде.

сега за сега е ок.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #415 на: 25 Септември 2012, 16:54:07 pm »
незнам зошто пробуваш секакви ср*ња.... стави си ИГО и терај.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #416 на: 25 Септември 2012, 17:16:05 pm »
Еве го инсталирав иго.... сеа за сеа не е лош, од кванташки до југодрво ме однесе по најлогичниот пат, дизајнот е минимал што ми се свиѓа у принцип. За некој ден ќе идам прво до кавадарци, а после до едно битолско село, баш да видиме како ќе се снајде.

сега за сега е ок.

Koj operativen sistem koristish?
I Dali go imash rutirano telefonot?

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #417 на: 25 Септември 2012, 17:16:54 pm »
Еве го инсталирав иго.... сеа за сеа не е лош, од кванташки до југодрво ме однесе по најлогичниот пат, дизајнот е минимал што ми се свиѓа у принцип. За некој ден ќе идам прво до кавадарци, а после до едно битолско село, баш да видиме како ќе се снајде.

сега за сега е ок.

Koj operativen sistem koristish?
I Dali go imash rutirano telefonot?

ICS 4.0.2. Не, не сум го рутнал телефонот.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #418 на: 25 Септември 2012, 17:24:03 pm »
Me iznenadi Marjanot, zatoa shto koga go zedov telefonot, ne ja podrzhuvashe rezolucijata no gledam, uspeale da ja izrabotat, pa vecer planiram da mu sednam  na igo I da go instaliram ....
Odlichno e shto ne Mora da se rutira ....

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #419 на: 26 Септември 2012, 08:52:28 am »
Aj сеа кажете на igo како да го снимам патот?

copilot по дифиолт во позадина креираше .gps фајлче при секое патување, кое после лесно можеше да се конвертира во .kmz и во гугл рт си гледав каде тачно сум возел.