Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3982214 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13768
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27825 на: 30 Мај 2024, 14:47:00 pm »
Електрично се исплаќа VW Up e, за низ Скопје - зборам за градска кола

За друго се знае што се зема. Tesla, NIO, BYD...

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27826 на: 30 Мај 2024, 15:04:45 pm »
125 км рејнџ при брзина од 90 км/ч. (доволно за регионален пат Прилеп-Битола). Би дал 20к+ за тоа возило? Лично не.
Теслата за 1 година изгубила 4%, најс, како Ајфон да е (да не забегуваме немам ништо против Ајфон - баш ги сакам, ама батеријата ги убива после кратко време).


А доколку малку се разбира некој од електроника и како батериите функционираат ќе знае дека кола со 60000км за 10 години - електрична е доста полошо од кола со 120000км за 6-7 години, исто електрична. Li-Ion батерија користат штрафилиците, па имам една оригинал Bosch донесена од странство нова, по 1 година некористење на батериите им нема спас. Што сега? Влезе во deep discharge, исто како што и голф за кој не знаеме како е возен и колку често е полнет или е оставен да падне доста напонот во меѓувреме? Хм?

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27827 на: 30 Мај 2024, 15:14:03 pm »
Јас имам Бош штрафилица, не сум ја користел 2 години и уште тера батеријата. На дете количка како е купена 2 години не е мрдната од место и ете ја уште работи и сега? Кога зборуваш нешто треба од искуство да го кажеш, не да читаш коментари и да тресеш глупости по форуми. Има многу технологија во тие батерии за да не пропаднат после 1 година стоење.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27828 на: 30 Мај 2024, 15:15:59 pm »
Како постручен од мене, објасни ми нешто околу батеријата и како е таа заштитена после 1 година стоење наполнета на ниво испод 50%?

Технологија ипол. Отпорник наместо ербег, ама ти оди технологијава...

Ми треба малку помош од поискусните, дисплејот што покажува температура, време и радио не работи, копчињата не му работат за да се намести, овој дефект го имале 99% од вектри од овој тип.

Уште 1 случај кај сите вектри е со аир бет кој не работи, проблемот е во седиште на возачот, ми кажаа да најдам отпорник 3.3 оми 0.5 волти, ама нема никаде во Куманово, ако има некое друго решение кажете.

1. Не треба 3.3 оми, туку 2.2-2.3 оми, баш на праг на толеранција е 3.3 и светнува сијаличката, сите китови од рекаро за опел одат со 2.2 оми отпорник
2. 5 волти? Хм, добра технологија, јас мислев вати дека се пишуваат на отпорник, најверојатно е со засилувач на напон или има батерија во отпорникот.
« Последно менување: 30 Мај 2024, 15:23:32 pm nestor04 »

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27829 на: 30 Мај 2024, 15:21:56 pm »
нестор4е премина ти и во инжењери 

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27830 на: 30 Мај 2024, 15:25:47 pm »
Се откажувам од дискусијава, немам право на збор. Погрешно сум ја разбрал цела технологија со волти, вати, капацитет, отпор, оми, ти теков-ми рече...
Ја препуштам темата за електрични возила, батерии, отпори, ербези, кодирање, чипување на постручни лица.

Мада и за масло исто, ете јас и @changetheoil savethecar не знаеме, знае тој што менува масло на 30к.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27831 на: 30 Мај 2024, 15:26:21 pm »
Паметно.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27832 на: 30 Мај 2024, 15:30:23 pm »
Како постручен од мене, објасни ми нешто околу батеријата и како е таа заштитена после 1 година стоење наполнета на ниво испод 50%?

Технологија ипол. Отпорник наместо ербег, ама ти оди технологијава...

Ми треба малку помош од поискусните, дисплејот што покажува температура, време и радио не работи, копчињата не му работат за да се намести, овој дефект го имале 99% од вектри од овој тип.

Уште 1 случај кај сите вектри е со аир бет кој не работи, проблемот е во седиште на возачот, ми кажаа да најдам отпорник 3.3 оми 0.5 волти, ама нема никаде во Куманово, ако има некое друго решение кажете.

1. Не треба 3.3 оми, туку 2.2-2.3 оми, баш на праг на толеранција е 3.3 и светнува сијаличката, сите китови од рекаро за опел одат со 2.2 оми отпорник
2. 5 волти? Хм, добра технологија, јас мислев вати дека се пишуваат на отпорник, најверојатно е со засилувач на напон или има батерија во отпорникот.


Легенда си, браво. Најде пост што ја сум пишал во 2013 и тоа некој мајстор ми кажал што да барам, веројатно и тој како тебе, прочитал 2 коментари на интернет и дава совети и поправа коли... Колку се пишуваш низ целиот форум, специјализиран за се и сешто, како најде време да вртиш постови и да најдеш некој пост.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27833 на: 30 Мај 2024, 15:36:15 pm »
Мочко. Батеријата има BMS како заштита, ама не после којзнае колку години. А тоа што поправам, дојди и увери се. Донеси канта да ти направам кола. А дотогаш оди кај мајстори што ставаат отпроници и изгини од што многу им веруваш.

Отсутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 224
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27834 на: 30 Мај 2024, 15:50:53 pm »
lele od igracka placka de be nestore

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27835 на: 30 Мај 2024, 16:21:00 pm »
Мочко. Батеријата има BMS како заштита, ама не после којзнае колку години. А тоа што поправам, дојди и увери се. Донеси канта да ти направам кола. А дотогаш оди кај мајстори што ставаат отпроници и изгини од што многу им веруваш.

Почитуван со титули Phd, i etc инжењер доктор мајсториште што год да ти е  професија нестор4е и каква год услуга да нудиш со речникот кон повозрасни во самиот момент да смениш и да се извиниш на човекот со такво понашање многу побргу ке отфрлиш луѓе од себе и кои не бараат услуга или би барале било каква услуга , недопусливо е на човек што може родител да ти биде да се обратиш така .Негативноста фрустрацијата остави си ја во работилница туку сподели мислења внеси свежина и што те насмеа денес  . Буди ми добро дете златно изхледа асфалтот не е горен по прилепским улицама па те фака пре =летна еуфорија -она воли гедове воли моје најке /

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27836 на: 30 Мај 2024, 16:22:18 pm »
Со вода со огин и со несторо нема играчка.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3245
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27837 на: 30 Мај 2024, 16:36:53 pm »
Откако умре Чепреганов излегоа работите од контрола. И Врчак се врати на естрадата.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6320
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27838 на: 31 Мај 2024, 07:56:07 am »
Ти несторе сакаш да кажиш дека во најдобар случај Голфот има „реален“ рејнџ од 50-90км во најдобар случај со 50% деградација, а најверојатно е 70% и тоа иди 30-55км?
Зарем има будала што ќе фрли 13к за кола која има опсег на ниво на тротинет?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27839 на: 31 Мај 2024, 10:54:53 am »
Епа баш тоа го велам.
Еве да речеме дека голфот има 15% деградација и моментално има нето капацитет од 17kwh, а троши 16.8 kwh/100км (како на Класниот), значи може да се поминат 100 километри. Јас за играчка за низ град на батерии не би дал толку, мада јас од досада врвам 60км низ град во Прилеп, а можеби некој од Скопје има навистина потреба денес да го помине Скопје од едниот до другиот крај неколку пати, тогаш што ќе прави со 100км? Нели според логиката на неколку клабери градско количе треба да е нешто како поло, тојота ајго и слично. Зошто би влечкал голф во градски услови ако е таа логиката?

Едит: Скопје не ми е познато, ама еве од Ѓорче до Илинден има 40км, да појдиш и да се вратиш и пак на полнач... Подобро би зел некое турно бензинче на плин (знам дека разликата е огромнааа).
« Последно менување: 31 Мај 2024, 11:03:03 am nestor04 »