Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1056433 пати)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3615 на: 11 Септември 2014, 11:36:59 am »
Сите побитни ствари (од сајтови, до слушалки, приклучоци за во кола итн итн.) прво се оптимизираат за Епл, не за Андроид. На пример, оди на некој странски информативен портал, или еве да речеме на National Geographic... Ќе најдеш верзија од сајтот (или од магазинот) за iPad, но не и за (било кој) Андроид. Мене ми понудија digital subscription за многу поволна цена, арно ама за iPhone/iPad, не за Андроид. Сеуште нема официјална ПејПал апликација за Андроид. Слушалки од реномирани производители велат "iPhone/iPod/iPad compatible". Со моите слушалки имав комплетна контрола за медиа плеерот на ајФонот. На Галаксиво можам само плеј/пауза да правам. За у кола вика "... where you can plug in your iPod" итн итн...

Ова е само поради фактот што епл има 3 продукти кои се сосема исти, додека андроид има преку стотина производители со по уште толку модели. Многу е полесно да направиш апликација која треба да ти работи на 3 уред, 3 резолуции и еден ОС, отколку да направиш апликација и да биде компатибилна со мал миЉон уреди. За воља на вистината кај андроид имаш производители кои си нудат комплет решенија затоа што работат во повеќе сфери од технологијата. Самсунг нуди целосна компатибилност и поврзување на С4 со телевизорот, со грамафонот, со нивниот часовник, со нивни слушалици и сите останати курчеви карики.

Да не беше андроид, ајфонот сега сигурно ке имаше цена од 2000+ долари (сепак и нокиа телефоните на времето беа по преку 1000 евра), така да и ајфонџиите треба да се радуваат на андроид пошто им ја спушта цената на нивниот омилен продукт.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3616 на: 11 Септември 2014, 11:44:57 am »
Тоа го посочив како одговор на правилното играње на маркетингот на Епл.

Не сум им ја крив што до толку го раскурцаа Андроидот на све и свашта, па нема никаква оптимизација и е болно фрагментиран.

Велиш Самсунг нуди компатибилност и поврзување на (во случајов) С4 со телевизорот, грамофонот, нивниот часовник, нивни слушалици. Ја зборам за слушалици што не се произведени од Епл (во случајов AKG). Телевизорот ми е Филипс, и истите апликации кои беа за поврзување на телефонот со телевизорот ги користев на ајФонот и сеа ги користам на Галаксито. На ајФонот си работеа подобро и без заглавување. На Галаксито не ретко ми се дешава да имам проблеми со поврзување и/или приказ на содржина.

Да не беше андроид, ајфонот сега сигурно ке имаше цена од 2000+ долари (сепак и нокиа телефоните на времето беа по преку 1000 евра), така да и ајфонџиите треба да се радуваат на андроид пошто им ја спушта цената на нивниот омилен продукт.

Многу тачно.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3617 на: 11 Септември 2014, 11:57:40 am »
Веле, општиот закључок е: Ај потроши на андроид толку пари колку што си потрошил и на ајфонот, па спореди. Еве сега 5ѕ е околу 400 евра, за тие пари земи Нексус 5 и ти остануваат уште 100 евра за ме частиш после :D

А на темата компатибилност, кај андроид па имаш еден топ опции скапи и ефтини за разноразни додатоци. Јас например можам да го полнам мојот телефон со било кое кабелче а и да треба да го купам не кошта повеќе од 100 денари, додека ајфон препознава фалсификат кабли и мора да си го купиш нивниот за неверојатни 1500 денари и досегашното искуство вели дека сите се распаѓаат.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3618 на: 11 Септември 2014, 12:04:44 pm »
Веле, општиот закључок е: Ај потроши на андроид толку пари колку што си потрошил и на ајфонот, па спореди. Еве сега 5ѕ е околу 400 евра, за тие пари земи Нексус 5 и ти остануваат уште 100 евра за ме частиш после :D

Ја се слагам до негде со тоа. Имено, Андроид телефоните мораат да набијат многу хардвер под хауба, за да може да работи ОС-от (мање-више) како што треба. Со ајФон тоа не е случај. Викам до негде, поради тоа што не ја оправдувам цената на ајФонот. До пред некоја година, да, можда и можеа да си дадат слобода да се курчат, ама сега веќе не, баш поради тоа што за тие пари ќе најдеш доволно добар (ајде де, сосема солиден) Андроид телефон.

Пљус, едини Андроид телефон за кој би бил согласен да одвојам нешто поќе пари е HTC One. Ниеден друг.

А на темата компатибилност, кај андроид па имаш еден топ опции скапи и ефтини за разноразни додатоци. Јас например можам да го полнам мојот телефон со било кое кабелче а и да треба да го купам не кошта повеќе од 100 денари, додека ајфон препознава фалсификат кабли и мора да си го купиш нивниот за неверојатни 1500 денари и досегашното искуство вели дека сите се распаѓаат.

Јап, евтините работи се компатибилни со Андроид. Пак се навраќаме на статијата што ја постирав и вистинитоста на истата :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4975
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3619 на: 11 Септември 2014, 12:19:42 pm »
Изгледа дека заборавате оти е иос заклучен ОС, додека Андроид е отворен код. Затоа и држи (многу) поголема цена од Андроид уредите.
Некој горе убаво кажа, Епл има 3 уреди само и сите се исти меѓу себе, само некој со поголема резолуција и сл. ствари, додека Андроид работи од Нокиа, па се до Хуавеи, Ксаиоми и уште не знам кој не уред. Тоа е затоа што е отворен и може секој да го измени.

Едино од Епл што го поштувам е нивниот ОС и желба ми е  да имам МекБук Еир. Друго од нив ништо.
СПоредбата со Н4 е жива вистина. Ги исече на лице место.

Оперативниот им работи поубаво да, споредбата е иста како ВП со Андроид. 1 рам на 920 ката работи исто како Н4 ката со 2ГБ.
Јас уште одамна сум кажал дека у живот нема да купам ајФон и останувам на тоа. Ке продолжам со Андроид или со ВП понатаму.

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3620 на: 11 Септември 2014, 12:30:47 pm »
Незнам дали веќе била постирана сликичкава тука, али е многу јака.


Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3621 на: 11 Септември 2014, 13:00:38 pm »
@Prcot

Имаш екрани кинески од 20 евра па се до ОЕМ колку што чинат.

Цената за замена е скапа бидејќи многу лесно пукаат екраните, па ако му пукне на сервисерот треба од џеб да ти го плати.

@ Dende

Викаш добар е полначот? Јас пробував еден брат ми што го донел, кинески, треба цело време да се држи за да фати убаво, што во превод не ваља.
Top si raboti.
Drugarce moe raboti vo AMC i mi kaza deka Apacer se epten pogodeni.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3622 на: 11 Септември 2014, 13:11:28 pm »
Незнам дали веќе била постирана сликичкава тука, али е многу јака.



Затоа треш кенот ќе ти изгледа убаво на око, а у колата што ја развива Гугл (што изглеа као избеглица од Покемон) ќе можеш да го плаг-ин твојот ајПод :)





Не се слагам со „good enough for what they cost“ моментот. Навредлив е, особено за флегшип уредите. Споредбата со Nexus 4 од 2012 и iPhone 6 од 2014 е одличен пример. Еве одлична тазе споредба меѓу iPhone 6, HTC One M8 и Samsung Galaxy S5. Разликата во цена е незначителна. Разликите во функционалност се значителни.

Сири може мирно да спие.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3623 на: 11 Септември 2014, 13:16:52 pm »
Epa od vakvi "palkanja" ko mali deca e tolku na nisko mivo posakuvanosta na android. Zosto jas ic nesakam da spagjam vo tie "jas nikogas ne bi kupil Epl". Samata taa replika mnogu kazuva za eden covek.
Nikat ne bi kupil Bentli Brooklands. Ne be majkin nemas pari da go kupis. Ne e sramota da kazes deka nemas pari za nesto.

Eve jas nemam za frlanje 1000eur za telefon koj moze da go opasam od zemja sekoj moment. Imam ponuda dobra za android telefon koj ke go zemam za upola pari od sto vredi. A ke ima i pogolem ekran (sto mi e vazno). I da go aknam od zemja utre ke si kupam ist takiv, i pak vkupno i dvata nema da me fatat 1000 eur. A zboruvame za flegsipi isklucivo.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3624 на: 11 Септември 2014, 13:20:44 pm »
Девојка ми има ајФон 5ѕ 64ГБ... и би имал и јас, али многу ми е скап. Искрено камерата е феноменална, ептен е најдобра на ајфонот.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20071
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3625 на: 11 Септември 2014, 13:23:08 pm »
Vele probaj android pa zbori za kocenje spor telefon i pukanje konfiguracii. Dodeka zboruvash za UI napraveni od firmite na telefonot dzabe e muabetov. Probaj AOSP da vidis brzina. A one ti e prilicno evtin sega na staro.
A kamerata ne e epten prdnajdobra na ajfonot.

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4975
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3626 на: 11 Септември 2014, 13:43:27 pm »
Epa od vakvi "palkanja" ko mali deca e tolku na nisko mivo posakuvanosta na android. Zosto jas ic nesakam da spagjam vo tie "jas nikogas ne bi kupil Epl". Samata taa replika mnogu kazuva za eden covek.
Nikat ne bi kupil Bentli Brooklands. Ne be majkin nemas pari da go kupis. Ne e sramota da kazes deka nemas pari za nesto.

Јас не реков никогаш не би купил Епл, туку никогаш не би купил АјФон. И останувам на тоа. А за Епл, кажав погоре што би купил од нив и што ценам.
За пари, немам пари да ја купам новата, да. Но можев да купам 5ка пред да го земам Нексусот, арно ама не сакав. Првично што би ги фрлил тие 150 евра повеќе и ке си ги истерам очите од тоа малечкото екранче. Бидејќи јас сум цело време на телефон, ми смета малиот екран.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3627 на: 11 Септември 2014, 13:47:58 pm »
Vele probaj android pa zbori za kocenje spor telefon i pukanje konfiguracii. Dodeka zboruvash za UI napraveni od firmite na telefonot dzabe e muabetov. Probaj AOSP da vidis brzina. A one ti e prilicno evtin sega na staro.
A kamerata ne e epten prdnajdobra na ajfonot.

Значи пак треба да го модифицирам тоа што сум го купил од продавница, за да можам да направам да работи подобро така?

Кај Епл го немаш тој проблем. Направен е да си работи најдобро што може, за да не треба да се умараш откако ќе излезеш од продавница.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3628 на: 11 Септември 2014, 13:51:35 pm »
Не треба да модифицираш ако земеш ванила андроид телефон, односно Nexus, освен освен ако не ти се допаѓа изгледот/интерфејсот. Во случајов збориме за работење на телефонот. Тој е направен да работи најдобро што може и не треба да се умараш откако ќе излезеш од продавница.

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4975
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #3629 на: 11 Септември 2014, 13:51:59 pm »
Значи пак треба да го модифицирам тоа што сум го купил од продавница, за да можам да направам да работи подобро така?

Кај Епл го немаш тој проблем. Направен е да си работи најдобро што може, за да не треба да се умараш откако ќе излезеш од продавница.
Затоа постојат Nexus уредите.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that