Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1087634 пати)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5380
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8340 на: 19 Мај 2023, 14:33:11 pm »
Ако немаш пинови такви работи тогаш се надевам дека за олку можиш да погодиш.


Присутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8341 на: 19 Мај 2023, 14:49:03 pm »
Имаше пин или патерн нешто ставено?
Немам.
@vladic3110
Сега ми текна дека неможам ни да пробам,вчера го оставив кај колегата да го носи за Мк.
Понеделник ќе биди долу телефонот,па да порачам екран да стигни Мк земи смени го ако знаеш,пошо јас таа работа нема шанси да ја завршам,па ќе прајме софра средината Јули.
Хитни не ми се ама за несец два да ги имам сликите ќе биди добро,не се почнати рочиштата уште.
Најлесно ти е на USB-C monitor да го уклучиш. Тој модел има Samsung DEX.
На мониторот на USB палиш тастатура и маус и го користиш телефонот како PC. Ќе ти даде дури и со маус да ја внесеш шифрата. Ништо комплицирано, само најди монитор со USB-C.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8342 на: 19 Мај 2023, 14:55:59 pm »
Имаше пин или патерн нешто ставено?
Немам.
@vladic3110
Сега ми текна дека неможам ни да пробам,вчера го оставив кај колегата да го носи за Мк.
Понеделник ќе биди долу телефонот,па да порачам екран да стигни Мк земи смени го ако знаеш,пошо јас таа работа нема шанси да ја завршам,па ќе прајме софра средината Јули.
Хитни не ми се ама за несец два да ги имам сликите ќе биди добро,не се почнати рочиштата уште.
Најлесно ти е на USB-C monitor да го уклучиш. Тој модел има Samsung DEX.
На мониторот на USB палиш тастатура и маус и го користиш телефонот како PC. Ќе ти даде дури и со маус да ја внесеш шифрата. Ништо комплицирано, само најди монитор со USB-C.
Ете му најде уште една примена на мониторот.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8343 на: 19 Мај 2023, 15:10:03 pm »
Фала за одговорите дечки.Да видам дали веќе тргна колегата или не.Ако не е тргнат ќе ги пробам понудените опции една по друга.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8344 на: 19 Мај 2023, 15:19:02 pm »
Фала за одговорите дечки.Да видам дали веќе тргна колегата или не.Ако не е тргнат ќе ги пробам понудените опции една по друга.
Ако не е тргнат зимај го и носи у фирма, мора некој да купил нов монитор, напуни дома само за секој случај и податоци ќе си извадиш директ на USB или на Google drive и сл.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3663
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8345 на: 19 Мај 2023, 15:48:14 pm »
Со УСБ кабел би требало да може да ископираш од телефон, иако можно е да треба да дадеш пермисии а за тоа треба екранот да е активен.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8346 на: 19 Мај 2023, 15:49:31 pm »
Монитор со усб-ц ќе најдам 100% во фирмата,ако немаат набавено сеуште ќе им речам под хитно да си набават и да не заостануваат со технологијата. ;D
Мада не штедат на тие работи. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8347 на: 19 Мај 2023, 22:24:32 pm »
Имаше пин или патерн нешто ставено?
Немам.
@vladic3110
Сега ми текна дека неможам ни да пробам,вчера го оставив кај колегата да го носи за Мк.
Понеделник ќе биди долу телефонот,па да порачам екран да стигни Мк земи смени го ако знаеш,пошо јас таа работа нема шанси да ја завршам,па ќе прајме софра средината Јули.
Хитни не ми се ама за несец два да ги имам сликите ќе биди добро,не се почнати рочиштата уште.
Најлесно ти е на USB-C monitor да го уклучиш. Тој модел има Samsung DEX.
На мониторот на USB палиш тастатура и маус и го користиш телефонот како PC. Ќе ти даде дури и со маус да ја внесеш шифрата. Ништо комплицирано, само најди монитор со USB-C.
За жал кај мене ова не успеа...

Google Pixel 4a 5G ми падна безвезе и се опна екранот. Тачот уште работеше, ама екранот беше црн и неискористлив. Секоја можна комбинација со кабли, адаптери и чуда ја пробав, не успеав да извадам слика на екстерен дисплеј 🫤

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8348 на: 19 Мај 2023, 22:32:04 pm »
Имаше пин или патерн нешто ставено?
Немам.
@vladic3110
Сега ми текна дека неможам ни да пробам,вчера го оставив кај колегата да го носи за Мк.
Понеделник ќе биди долу телефонот,па да порачам екран да стигни Мк земи смени го ако знаеш,пошо јас таа работа нема шанси да ја завршам,па ќе прајме софра средината Јули.
Хитни не ми се ама за несец два да ги имам сликите ќе биди добро,не се почнати рочиштата уште.
Најлесно ти е на USB-C monitor да го уклучиш. Тој модел има Samsung DEX.
На мониторот на USB палиш тастатура и маус и го користиш телефонот како PC. Ќе ти даде дури и со маус да ја внесеш шифрата. Ништо комплицирано, само најди монитор со USB-C.
За жал кај мене ова не успеа...

Google Pixel 4a 5G ми падна безвезе и се опна екранот. Тачот уште работеше, ама екранот беше црн и неискористлив. Секоја можна комбинација со кабли, адаптери и чуда ја пробав, не успеав да извадам слика на екстерен дисплеј 🫤

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
Немаат другите DEX затоа. Кај Самсунг одма детектира дека има екстерен монитор и се пали, на сите телефони кога ќе го врзеш на ПЦ бара да го отклучиш за да имаш пристап до податоците, кај поновите можеби ќе успееш и со скенер на зеница.

Иако сега ми текна дали проба да хо закачиш на ПЦ и да го отклучиш со фингерпринт, би требало да ти даде пристап до податоците, слики и сл.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5358
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8349 на: 20 Мај 2023, 01:09:47 am »
Дали важи финтава со екранот за антички стари самсунзи?  Имам еден с3 мини со тотално заебан екран, имам некој добри спомени таму да ги извадам некако. Само ради тоа го чувам едно 10 години.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8350 на: 20 Мај 2023, 03:32:25 am »
Дали важи финтава со екранот за антички стари самсунзи?  Имам еден с3 мини со тотално заебан екран, имам некој добри спомени таму да ги извадам некако. Само ради тоа го чувам едно 10 години.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
За жал не.

Од Ѕ8 дури и само усб-ц хуб ќе заврши работа, со хдми на обичен монитор пак ќе даде слика.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8351 на: 20 Мај 2023, 12:56:45 pm »
Имаше пин или патерн нешто ставено?
Немам.
@vladic3110
Сега ми текна дека неможам ни да пробам,вчера го оставив кај колегата да го носи за Мк.
Понеделник ќе биди долу телефонот,па да порачам екран да стигни Мк земи смени го ако знаеш,пошо јас таа работа нема шанси да ја завршам,па ќе прајме софра средината Јули.
Хитни не ми се ама за несец два да ги имам сликите ќе биди добро,не се почнати рочиштата уште.
Најлесно ти е на USB-C monitor да го уклучиш. Тој модел има Samsung DEX.
На мониторот на USB палиш тастатура и маус и го користиш телефонот како PC. Ќе ти даде дури и со маус да ја внесеш шифрата. Ништо комплицирано, само најди монитор со USB-C.
За жал кај мене ова не успеа...

Google Pixel 4a 5G ми падна безвезе и се опна екранот. Тачот уште работеше, ама екранот беше црн и неискористлив. Секоја можна комбинација со кабли, адаптери и чуда ја пробав, не успеав да извадам слика на екстерен дисплеј 🫤

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
Немаат другите DEX затоа. Кај Самсунг одма детектира дека има екстерен монитор и се пали, на сите телефони кога ќе го врзеш на ПЦ бара да го отклучиш за да имаш пристап до податоците, кај поновите можеби ќе успееш и со скенер на зеница.

Иако сега ми текна дали проба да хо закачиш на ПЦ и да го отклучиш со фингерпринт, би требало да ти даде пристап до податоците, слики и сл.
Фината работа е што ми се прави дневен бекап на Гугл Драјв, и враќањето на бекапот на новиот телефон (Пиксел 6а) беше прописно едноставно и 1:1. Требаше на многу работи одново да се логирам, ама океј помина.

Кога пробав бекапот да го вратам на постар Самсунг А5, парцијално беше успешен, претпоставувам поради застарената верзија на Андроидот. На Пикселот 4а 5Г имав Андроид 13, Самсунгот е со 8ца.

Сакам да земам екран од Алиекспрес, да пробам сам да му го сменам, пошо иначе телефонот си е супер.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4161
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8352 на: 21 Мај 2023, 22:12:04 pm »
Не е можи баш за тука прашањето ама ај.
Имам Самсунг С8 едџ со скршен екран.Телефонот работи ама екранот не се гледа ништо.
Сакам да ги извадам само сликите од тој телефон,Битола во сервис викаат мора екран да се смени(150€).

Е сеа дали има шанса да се извадат сликите без да се спружам 150е или ќе мора таа варијанта?
@MecheTo  не ти се фотките на google photos качени автоматски?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8353 на: 21 Мај 2023, 22:32:41 pm »
Не.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4161
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8354 на: 22 Мај 2023, 14:45:02 pm »
За друг пут да си наместиш бекап од камера да ти иде таму. Него, ако те тера пат накај Франкфурт донеси го ќе пробам како што пишуваа членовиве претходно, можеби ќе успеам да добијам пристап.