Автор Тема: Цена на горива  (Прочитано 1316999 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Цена на горива
« Одговори #11190 на: 30 Август 2022, 18:00:04 pm »
абе да, ама плинче....

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Цена на горива
« Одговори #11191 на: 30 Август 2022, 18:08:17 pm »
Сакаш да кажеш дека целава прича што ја испиша се случуваше задњиве неколку месеци?

Рафинериската цена на дизелот како дериват, со години е поскап од бензинот. Одамна е така. Еве една рандом одлука најдов од 2014: https://www.erc.org.mk/odluki/ND-C%2010%2003%202014%20-%20ODLUKA%20ZA%20CENI%20NA%20ND%20(со%20образложение).pdf


ЕУРОСУПЕР БС - 95 до 39,977
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) до 41,155

Еве од друга одлука од 2010 година:

ЕУРОСУПЕР БС - 95 до 31,024
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) до 31,836

Еве и најдалеку што можев да се вратам:
20.03.2006

МБ-96    (ПРЕМИУМ)                             до        25,724 -
БМБ-90  (БЕЗОЛОВЕН РЕГУЛАР)            до         25,531       -
БМБ-95  (БЕЗОЛОВЕН ПРЕМИУМ)          до         25,956      б)
Дизел гориво     ден/лит       - Д    (ДИЗЕЛ)  до    29,488



Одамна квалитетниот дизел е поскап од бензинот. Но, со акцизите и давачките беше (е) привилегиран заради стопанството. Сега уште имаме поголема разлика заради supply/demand синџирот.
Кога ќе те прашаат каде си бил на одмор им одговараш како се викаш?

Каква врска имаат одлукиве со производствените трошоци за дизел и бензин?

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Цена на горива
« Одговори #11192 на: 30 Август 2022, 19:36:18 pm »
Колку е дизелот?

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Одг: Цена на горива
« Одговори #11193 на: 30 Август 2022, 20:02:49 pm »
Колку е дизелот?
101,5 MKD.
Или +13,4% односно 12 МКД повеќе од обичниот бензин.

Да најдевме начин дома да дестилираме биодизел не ќе е лошо.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Цена на горива
« Одговори #11194 на: 30 Август 2022, 20:29:28 pm »
После акциза 45% на биодизел

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Цена на горива
« Одговори #11195 на: 30 Август 2022, 21:32:32 pm »
Кога ќе те прашаат каде си бил на одмор им одговараш како се викаш?

Каква врска имаат одлукиве со производствените трошоци за дизел и бензин?

Кога ќе ме прашаат каде сум бил на одмор, обично избегнувам да им одговорам.

Одлуките ја рефлектираат цената по која рафинериите ја продаваат на берза во тој момент. Дали нив ги кошта производството волку или онолку - небитно. Ти праша (парафразирам) „од вчера ли е ценава на дизелот поскапа од бензинот“, ја ти кажав - не. Одамна било така. Ете, јас успеав до 2006-та да стигнам, кога сеуште дизелот имал сулфур, а бензинот имал олово. Тогаш уште имаше „зимска“ и „летна“ нафта, едната поефтина со повеќе парафин у нејзе, другата подобро рафинирана и со деривати за немрзнење.

Нејсе, имаме петрохемиски стручњак тука, кој не се согласува со оноа рафинериите што го кажуваат, а јас само го пренесувам. Јас не можам да спорам со него, пошто сум далеку од стручњак по петрохемија. Само може да пренесам што сум дознал читајќи. Нешто како ова:


Transition to Ultra Low Sulfur Diesel (ULSD)

ULSD is a clean-burning diesel fuel that was gradually phased into the market between 2006 and 2010, replacing on-highway diesel fuel, known as Low Sulfur Diesel. The environmental benefits of ULSD are huge but they bring extra costs. To produce ULSD, the refining industry had to invest approximately $8 billion into infrastructure. The daily refining costs for ULSD are also higher. All of this influences the cost of diesel fuel.


Изглеа се игра некоја игра со дизелов....
Прво ве навлекоа дизели да купите, па после го фрлија у вис со цената... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Цена на горива
« Одговори #11196 на: 30 Август 2022, 21:46:24 pm »
Кога ќе те прашаат каде си бил на одмор им одговараш како се викаш?

Каква врска имаат одлукиве со производствените трошоци за дизел и бензин?

Кога ќе ме прашаат каде сум бил на одмор, обично избегнувам да им одговорам.

Одлуките ја рефлектираат цената по која рафинериите ја продаваат на берза во тој момент. Дали нив ги кошта производството волку или онолку - небитно. Ти праша (парафразирам) „од вчера ли е ценава на дизелот поскапа од бензинот“, ја ти кажав - не. Одамна било така. Ете, јас успеав до 2006-та да стигнам, кога сеуште дизелот имал сулфур, а бензинот имал олово. Тогаш уште имаше „зимска“ и „летна“ нафта, едната поефтина со повеќе парафин у нејзе, другата подобро рафинирана и со деривати за немрзнење.

Нејсе, имаме петрохемиски стручњак тука, кој не се согласува со оноа рафинериите што го кажуваат, а јас само го пренесувам. Јас не можам да спорам со него, пошто сум далеку од стручњак по петрохемија. Само може да пренесам што сум дознал читајќи. Нешто како ова:


Transition to Ultra Low Sulfur Diesel (ULSD)

ULSD is a clean-burning diesel fuel that was gradually phased into the market between 2006 and 2010, replacing on-highway diesel fuel, known as Low Sulfur Diesel. The environmental benefits of ULSD are huge but they bring extra costs. To produce ULSD, the refining industry had to invest approximately $8 billion into infrastructure. The daily refining costs for ULSD are also higher. All of this influences the cost of diesel fuel.


Изглеа се игра некоја игра со дизелов....
Прво ве навлекоа дизели да купите, па после го фрлија у вис со цената... :D
Јас не го прашав тоа што ти ми го одговори :)
Но, и да земеме дека е така како што си избуричкал низ одлуките за кои велиш дека ја рефлектираат цената на берзите а која нема благе везе со производствениот процес и трошок за која и првенствено и се поведе дискусијата, порастот на цената на дизелот не е никако поврзана со комплексноста на рафинирањето за да се добие капка дизел од самата причина што уназад децении си бил поскап.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Цена на горива
« Одговори #11197 на: 30 Август 2022, 21:48:17 pm »
Мразам да се цитирам самиот себеси, ама ајде, да не биде дека не сум кажал

Производство на дизел за автомобили кои треба да задоволат денешни стандарди на чистота и немање штетни материи е барем исто скапо или поскапо од производство на бензин. Ем производството/побарувачката односот диктира дел од цената.
Битно е - набавната цена на дизел дериватот е повисока од набавната цена на бензин. Даноците на дизелот кај нас, и понатаму процентуално се помали отколку кај бензинот.

Во последната одлука стои за набавни цени:
 Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС -  95  - 47,026
 Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 64,094

17 денари разлика во набавна цена, а само 12 денари во малопродажна. Кога би се оданочувале процентуално исто, разликата во малопродажната цена би била 20+ денари


Како што кажав и сабајле, supply/demand e исто така дел од ценовниот пакет. Заедно со цената на рафинирање. Секако, тука не го муабетевме моментот на диктатот на цените на сурова нафта од мрсните саудиски принцови.
« Последно менување: 30 Август 2022, 21:54:38 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2648
Одг: Цена на горива
« Одговори #11198 на: 30 Август 2022, 21:49:57 pm »
Tolku taka, proizvodtvoto na moderen dizel, max sulfur 10ppm, e poskapa od petrol.
E sega prasanje e dali kaj nas se prodava ULSD ili LSD, odnosno kolku e low sulfurot.

I za benzinot ne samo za dizelot neznam da ima siguren podatok kolkav e udelot na sulfur po nasive benziski.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Цена на горива
« Одговори #11199 на: 30 Август 2022, 21:58:47 pm »
Макпетрол вели дека е ULSD нивното https://www.makpetrol.com.mk/wp-content/uploads/2022/04/Ultra-Diesel-Power-Jet.pdf

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Цена на горива
« Одговори #11200 на: 30 Август 2022, 22:04:42 pm »
Мразам да се цитирам самиот себеси, ама ајде, да не биде дека не сум кажал

Производство на дизел за автомобили кои треба да задоволат денешни стандарди на чистота и немање штетни материи е барем исто скапо или поскапо од производство на бензин. Ем производството/побарувачката односот диктира дел од цената.
Битно е - набавната цена на дизел дериватот е повисока од набавната цена на бензин. Даноците на дизелот кај нас, и понатаму процентуално се помали отколку кај бензинот.

Во последната одлука стои за набавни цени:
 Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС -  95  - 47,026
 Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 64,094

17 денари разлика во набавна цена, а само 12 денари во малопродажна. Кога би се оданочувале процентуално исто, разликата во малопродажната цена би била 20+ денари


Како што кажав и сабајле, supply/demand e исто така дел од ценовниот пакет. Заедно со цената на рафинирање. Секако, тука не го муабетевме моментот на диктатот на цените на сурова нафта од мрсните саудиски принцови.
Нема сврха дискусијава, си верглаш у круг помеѓу берзански цени, одлуки и некој што напишал нешто на интернет.
За да произведеш модерен дизел чини повеќе од старомодниот дизел, но не чини повеќе од модерен бензин, убаво ти кажа @Ineedmoney, ама...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Цена на горива
« Одговори #11201 на: 30 Август 2022, 22:13:15 pm »
Да де, нема сврха. Еве И ДА Е поефтино производството (мада не е), пак ништо не ти значи, кога не можеш да го купиш дериватот по пониска цена. Соодветно и цената на дизелот е повисока од цената на бензин. И била последни 18 години, колку што можев јас да „ископам“.  Значи, одговорот на твоето прашање од сабајле:
Сакаш да кажеш дека целава прича што ја испиша се случуваше задњиве неколку месеци?

Не е нешто што се дешава последниве неколку месеци.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Цена на горива
« Одговори #11202 на: 30 Август 2022, 22:55:39 pm »
Да де, нема сврха. Еве И ДА Е поефтино производството (мада не е), пак ништо не ти значи, кога не можеш да го купиш дериватот по пониска цена. Соодветно и цената на дизелот е повисока од цената на бензин. И била последни 18 години, колку што можев јас да „ископам“.  Значи, одговорот на твоето прашање од сабајле:
Сакаш да кажеш дека целава прича што ја испиша се случуваше задњиве неколку месеци?

Не е нешто што се дешава последниве неколку месеци.
Значи сложеноста во процесот на производство на дизел не е причина за покачувањето на цената во последниве неколку месеци.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Цена на горива
« Одговори #11203 на: 30 Август 2022, 23:02:14 pm »
Абе ду*от мамин да им го изнаоплода, ќе ми кажуваат улсд а ќе горат све и свашта насекаде.
Башка од кај знаме дали имат сулгур, ќе речат поскапа е обработката за да ја шиткаат поскапо нафтата и бензинот  а уствари кпј знае со што се труеме.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Цена на горива
« Одговори #11204 на: 30 Август 2022, 23:03:40 pm »
Значи сложеноста во процесот на производство на дизел не е причина за покачувањето на цената во последниве неколку месеци.
Причина за покачување на цената секако е нешто друго. Исто како и за бензинот. Пошто и тој поскапе.
Сложеноста на производството само ја позиционира набавната цена на исто или повисоко рамниште со бензинот. Даноците кај нас придонесуваа да биде продажната цена пониска од таа на бензинот. Сега веќе ни даноците не може да помогнат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.