Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
134 (41.9%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 319

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 658409 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #675 на: 26 Јануари 2015, 13:42:35 pm »
Edno pitanje ako mojt !

Pred pola godina gore dole, koga ke se ukluceshe start stop sistemot, posle povtornoto startuvanje prednite zvucnici se gubea ! Koga otidfov na pregled mi rekoa toa e zatoa sto imam stavano dopolnitelni uredi koi vlecat struja pa oslabel veke fabrickiot akumulator i treba da se smeni.

Stavivme Exide Start-Stop EK 700 ama pak istiot problem si ostana! Fabrickiot bese 72 Ah Hibrid !

Nekoj sovet?

Заеби "Start-stop" систем, 48.5 денари е нафтата, не се циганчи многу ;D ;D ;D
Исклучи го еби му мајката.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #676 на: 26 Јануари 2015, 13:46:08 pm »
Isklucen e odamna ama me nervira koga go zabravam nekogas me dupi !

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #677 на: 26 Јануари 2015, 13:49:19 pm »
Stavivme Exide Start-Stop EK 700 ama pak istiot problem si ostana! Fabrickiot bese 72 Ah Hibrid !

Nekoj sovet?

Сите параметри ли се идентични?
Претпоставувам да. Ако е така, колата на дијагностика во сервис.
Зошто само предните да се гаснат????
Знам дека го преправаше аудио системот.
Да не имаат здрапано момците нешто кога го инсталирале, но не верувам, али што све имам видено, ништо чудно.
Друга работа е следнава. Дали имаш освен радиотот вградено и појачало, односно појачала?
Ако се на посебни појачала предните звучници, односно задните, можно е појачалото за предните да се гаси при палење и да го имаш баш тој ефект кој го опиша.
Многу малку податоци даде за проблемот, а можат да бидат многу фактори кој влијаат да се случи тоа што се случува.
Прва работа е да се провери масата на целиот аудио систем, а понатаму се останато.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #678 на: 26 Јануари 2015, 13:52:42 pm »
Sale, fala za odgovorot. Raboteshe super od pocetokot skoro godina i kusur nemashe problemi.

Da imam pojacalo u gepek pozadi ama ne znam kako se vrzani pojma nemam !

Gi prasav deckite sto go mestea mi rekoa deka e do akumulatorot.

Epten se profi ne veruvam deka e do niv, plus i da bese dva pati bev kaj niv ke go opraea!

Отсутен POWER TDI

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #679 на: 26 Јануари 2015, 15:37:44 pm »
WWW.AKUMULATORI.COM.MK

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 618
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #680 на: 27 Јануари 2015, 19:43:53 pm »



Пристигна денеска, благодарение на Анѓело коректно и ферски, особено за Carclub членови.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #681 на: 05 Февруари 2015, 18:13:50 pm »
Sale, fala za odgovorot. Raboteshe super od pocetokot skoro godina i kusur nemashe problemi.

Da imam pojacalo u gepek pozadi ama ne znam kako se vrzani pojma nemam !

Gi prasav deckite sto go mestea mi rekoa deka e do akumulatorot.

Epten se profi ne veruvam deka e do niv, plus i da bese dva pati bev kaj niv ke go opraea!


Стави кондензатор на радиото/појачалото, е јбг сега поради уредите може да имаш згплемена потрошувака на ел. енергија па алтернаторот не може да покрие, во секој сучај со кондензатор ќе се намали проблемот, али следеќо земи некој 75А+ акумулатор, валда не го рокаш постојано в ќош појачалото... Е сега зимно време , па парно па бришачи греачи за стакла, со законов сијалици и толку е струјата. Види колку ампери ти е алтернаторот и а колкави осигурачи има на појачалото. Патем не е лошо да го провериш алтернаторот, ама кај некој што се разбира, не со унимер да ти мерат 3- газен алтернатор xD

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #682 на: 07 Февруари 2015, 20:11:53 pm »
malce Off
ima slusnato nekoj deka nekoi akumulatori ne smees da gi 'jump start' nego moras da gi napolnis so charger(portable) pa da zapalis kola?
ako gi jump start,se sjebuvale kjeliite
valjda ponovive akumulatori?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #683 на: 07 Февруари 2015, 20:17:05 pm »
Sale, fala za odgovorot. Raboteshe super od pocetokot skoro godina i kusur nemashe problemi.

Da imam pojacalo u gepek pozadi ama ne znam kako se vrzani pojma nemam !

Gi prasav deckite sto go mestea mi rekoa deka e do akumulatorot.

Epten se profi ne veruvam deka e do niv, plus i da bese dva pati bev kaj niv ke go opraea!


Стави кондензатор на радиото/појачалото, е јбг сега поради уредите може да имаш згплемена потрошувака на ел. енергија па алтернаторот не може да покрие, во секој сучај со кондензатор ќе се намали проблемот, али следеќо земи некој 75А+ акумулатор, валда не го рокаш постојано в ќош појачалото... Е сега зимно време , па парно па бришачи греачи за стакла, со законов сијалици и толку е струјата. Види колку ампери ти е алтернаторот и а колкави осигурачи има на појачалото. Патем не е лошо да го провериш алтернаторот, ама кај некој што се разбира, не со унимер да ти мерат 3- газен алтернатор xD

Ke proveram vo ovlasten, ne mi se rizikuva na nekoj drug majstor da ja nosam osven za redoven servis (ulje i filtri). Fala bogu dosega ne ni imalo potreba da ja nosam na majstor ama ke soknam do MAS da vidam so ke kazat! Inaki za akumulator 75+ ampera razmisluva i jas, problemot bese deka ne go sobira !

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #684 на: 17 Февруари 2015, 10:05:35 am »
Вчера и јас се подновив со акумулаторче едно. 2 години гаранција има, ќе видиме колку ќе издржи.

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #685 на: 17 Февруари 2015, 10:10:43 am »
Ајде аирлија! Инаку вака убаво изгледа :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #686 на: 17 Февруари 2015, 11:02:36 am »
Море какви сликови имаш на тоа точачето позади...Дај некоја слика да видиме за што се работи :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #687 на: 17 Февруари 2015, 22:16:29 pm »
Шминка е точакот, иначе е некој кинески од вучко само префарбан и со Brooks седиште и кожа за волан.



Иначе да не бидам скроз ОТ, акумулаторот е купен во Пнеуматик :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #688 на: 18 Февруари 2015, 13:49:52 pm »
so arno da si pi4i6
Inace @Sportex za vkupnaa potrosnja ednostavno mozes da presmetas orientaciono:
na pr imas pusteno parno svetla brisaci radio i zmigavci. Na tablata so osiguraci, obelezani se koj osigurac za shto e, pa gledas kolku amperi se osiguracite i gi zbiras,na pr od parno 1-, od svetla 15, od radio 5 itn... i dobivas na pr 50A. bidejki osiguracite imaat malvce lufta mozes da smetas deka imas potrosuvacka od 40A, znaci alternatorot treba da 40A ili poveke za da nemas problem, vo sprotivno postojano ke se prazni akumulatorot kakov i da e..

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #689 на: 01 Март 2015, 18:23:35 pm »
Може некој да појасни што е разликата помеѓу Excide Premium и "обичен" Excide?  


ЕДИТ:

Купен EXCIDE "обичен" од 55Ah од Рели Рејсинг. Пали - вози!


« Последно менување: 02 Март 2015, 11:35:22 am AUUU »